Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Velké firmy vyzývají vládu k podpoře energetické efektivity

22.10.2014 02:10 Tisková zpráva:

„Dlouhodobý cíl pro energetickou efektivitu vytvoří předvídatelné podnikatelské prostředí a tím povzbudí české stavebnictví. Jednotlivá opatření pak lze směřovat do sektorů, kde mají největší přínos pro ekonomiku, tím je například energeticky úsporné stavebnictví,“ uvedl k tomu ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Šance pro budovy tak vítá aktivitu 18 firem, které reprezentují celkový obrat téměř 82 mld. Kč ročně a zaměstnávají téměř 21 tisíc zaměstnanců. Firmy, mezi kterými figuruje například Philips, Skanska, Siemens, Velux či KnaufInslulation odeslaly vládě v úterý dopis, ve kterém premiéra Bohuslava Sobotku žádají, aby se při vyjednáváních o podobě klimaticko-energetického balíčku pro rok 2030 zasadil o vyšší než 30 procentní a na evropské úrovni závazný cíl pro energetickou efektivitu. 

„Tato vláda je jinak k energetické efektivitě velmi vstřícná. Jenže ta další být nemusí a stavebnictví potřebuje dlouhodobou jistotu. Závazný cíl navíc vytváří předvídatelné prostředí pro podniky a láká investice v perspektivním a rostoucím odvětví,“ vypočítal Holub další argumenty pro závaznost cíle. Pro mluví i řada renomovaných studií, provedených jak v Česku[1], tak v zahraničí. 

Souvislosti:

Původně výzvu iniciovalo letos v červenci celkem třináct firem. Od té doby se pozice české vlády mírně změnila. Vláda již není proti cíli pro energetickou efektivitu, ale zpochybňuje jeho výši a závaznost. Nyní se přidaly další velké firmy. Celý text výzvy a seznam firem v příloze.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *