Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Vítězí nestandardní řešení

09.05.2008 11:05 Tisková zpráva:

Organizátoři architektonické soutěže ‚Rockhouse – český nízkoenergetický dům roku‘ dnes zveřejnili výsledky jejího druhého ročníku. Vítězem hlavní kategorie se stal Tomáš Vanický za komplexní zvládnutí návrhu bytového domu smíšené zděné a dřevěné konstrukce. Porotu zaujalo jeho členění úsporného energeticky pasivního domu do dvou bytových sekcí. První místo v kategorii studentských prací získal Michal Bednář, student Fakulty architektury ČVUT, za u nás zatím ojedinělé a invenční řešení návrhu mateřské školky v úsporném standardu. V obou kategoriích navíc porota mimořádně ocenila formou čestného uznání i některé další práce, které rovněž přinesly pozoruhodné podněty k tématu soutěže. Porota posuzovala 44 návrhů, což je dvakrát víc než v minulém roce. Cílem soutěže je ocenit a přiblížit veřejnosti tvorbu svébytné české architektury ve vazbě na využívání moderních tepelných a protipožárních izolačních materiálů při projektování domů citlivých k životnímu prostředí.


„Zvýšení kvality soutěžních návrhů ve srovnání s prvním ročníkem bylo jasně patrné,“ říká Jan Tywoniak, profesor na Fakultě stavební ČVUT v Praze a předseda poroty. „I v soutěži platí, stejně jako v moderní praxi, že stavebně-energetické výpočty jsou stále významnějším prvkem v procesu navrhovaní budovy,“ dodává Tywoniak. Sedmičlennou odbornou porotu tvořili zástupci ministerstva životního prostředí, Obce architektů, Fakulty architektury VUT Brno, Fakulty stavební ČVUT v Praze, Centra pasivního domu a společnosti Rockwool. Ta u soutěžních návrhů posuzovala především soulad funkčních prvků s designem stavby, její zasazení do krajiny, včetně vhodnosti a rozsahu využití tepelně izolačních a protipožárních systémů s ohledem na celkovou energetickou potřebu domu.

Soutěž vyhlašuje společnost Rockwool, ve spolupráci s Českou komorou architektů. Přihlásit se mohou jak architekti, projektanti, realizační firmy a investoři, tak studenti a studentské kolektivy s projekty úsporných domů a staveb. Kromě kvalitního architektonického řešení je podmínkou  úspěchu v soutěži také zohlednění trendů moderního úsporného bydlení a aplikace tepelně izolačních a protipožárních systémů značky Rockwool.