EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

20. 07. 2010

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Za první pololetí se v Praze prodalo 1434 nových bytů, „ležáky“ však nikdo nechce

 


 

Prodej zároveň zrychluje – zatímco v prvním čtvrtletí ubylo z ceníků developerských projektů celkem 666 bytů, ve čtvrtletí druhém už jich zmizelo 768. Při udržení stávajícího tempa prodejů by tak letošní rok mohl být z hlediska prodejů dokonce srovnatelný s rokem 2008.

Za značným obnovením poptávky v letošním roce stojí podle generálního ředitele EKOSPOL a.s. Evžena Korce několik faktorů. „Předně – lidé se na vlastní kůži přesvědčili, že tolik skloňovaná hospodářská recese ve skutečnosti nebyla tak hrozná, jak se psalo. Nicméně právě díky ní některé nové byty výrazně zlevnily a staly se dostupnějšími. Lidé pochopili, že vhodnější doba pro koupi bytu přijde jen stěží,“ myslí si Evžen Korec.

Hotové byty vs. byty v přípravě

REKLAMA

Analýza i prodejní statistiky společnosti EKOSPOL a.s. vyvracejí často skloňovaný mýtus, že největší zájem je
o byty dokončené a připravené k nastěhování. „Není to pravda,“ namítá Evžen Korec a pokračuje: „Rozhoduje cena. Největší zájem je o levné a zároveň kvalitní byty, bez ohledu na to, zdali jsou již hotové nebo se teprve připravují. Své tvrzení dokládá prodejními výsledky Ekospolu. Kromě 70 dokončených bytů, které jsme v prvním pololetí doprodali, prodáváme výborně také byty v nových projektech. U nich se nám díky zlevnění stavebních prací podařilo stlačit ceny na minimum. Jen za první pololetí jsme jich prodali již 176.

Developerská společnost EKOSPOL a.s. prodala za první pololetí roku 2010 celkem 246 bytů. To představuje tržní podíl 17,15 % na všech prodaných bytech v Praze za toto období.

Byty „na skladě“ matou trh

REKLAMA

Výsledky analýzy EKOSPOL a.s. za první pololetí také ukazují, že zatímco v prvním čtvrtletí 2010 bylo v Praze celkem 2301 dokončených neprodaných bytů, na konci čtvrtletí druhého jich bylo již 2433. Indikují tedy jejich další nárůst. Podle rostoucího počtu neprodaných dokončených bytů by se tak mohlo zdát, že rezidenční trh v Praze naopak spíše „stojí na místě“.

Posuzovat celý trh jen podle dokončených bytů je ale podle Evžena Korce zavádějící. „Většina dokončených bytů zlevnila jen kosmeticky. Proto jsou a budou neprodejné i nadále a kupující dají přednost novým projektům, u nichž je cena férovější,“ vysvětluje Evžen Korec. Developerské společnosti dnes po kupujících nemohou požadovat zisk, který si vypočítali v době realitního boomu. Pokud chtějí tyto byty prodat, musí výrazně zlevnit. Tedy u některých bytů i o miliony korun,“ uzavírá Evžen Korec.

Analytici společnosti EKOSPOL a.s. pravidelně monitorují prodejnost všech developerských projektů s 50 a více byty v katastrálním území Prahy. Využívají přitom výhradně veřejně přístupná data – webové stránky developerských společností, ceníky developerských projektů, konkrétní citace developerských společností v médiích apod.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.