Neděle 16. prosince. Svátek má Albína.

Zájem o hledání bydlení roste, Sreality mají více než 205 000 inzerátů

07.06.2011 04:06 Tisková zpráva:

Již na začátku tohoto roku se objevili informace, že se chystá zvýšení DPH u nemovitostí, respektive ve stavebnictví o celých 10 %. Poslední vládní návrh mluví o postupném navyšování DPH v dalších dvou letech. Se zvýšením DPH jde ruku v ruce zvyšování koncových cen pro zájemce o koupi nového bydlení. Tyto zprávy pravděpodobně vedly některé z těch, kdo odkládali pořízení svého nového bydlení, k urychlení výběru nového bydlení.

Tyto změny se projevily i na portálu Sreality. „V prvním čtvrtletí letošního roku jsme pozorovali nárůst počtu       prodaných bytů i domů. A od začátku roku se i postupně zvyšoval počet u nás uveřejněných inzerátů. Již v polovině května jsme přesáhli historickou hranici 200 000 inzerátů. Stále se na této hranici držíme. K dnešnímu dni máme přesně 205 699 inzerát,“ komentoval Jan Mertl, manažer serveru Sreality.cz.

Za poslední měsíc je také z dat návštěvnosti, respektive z počtů zobrazení jednotlivých inzerátů, patrné, že se zájem o hledání bydlení postupně zvyšuje. Zatímco v 16. týdnu letošního roku – tedy v polovině dubna – si inzeráty s byty i domy lidé prohlédli celkem pět milionkrát, ke konci května (21. týden), si inzeráty s byty na Srealitách lidé prohlédli 5,7milionkrát a inzeráty na domy byly zobrazeny více než šest milionkrát. 

Pokud se podíváme na regionální aspekt hledání bydlení, tak podle našich statistik návštěvnosti jednotlivých inzerátů vyplývá, že jediným krajem, kde došlo k rovnoměrnému nárůstu hledání bytů i domů, je v daném období pouze Olomoucký kraj. Pětkrát větší nárůst zájmu o hledání domů oproti bytům byl v krajích Vysočina, Plzeňském, Libereckém i Středočeském kraji. Jen v Praze hledají lidé více inzeráty na byty pětkrát více než na domy. V ostatních regionech rostl zájem o hledání vhodného domu ke koupi zhruba o třetinu více, než tomu bylo u bytů. Také je zajímavé, že u pozemků je počet zobrazených nabídek ve zmiňovaném období relativně stabilní,“ doplnil Jan Mertl, manažer serveru Sreality.cz.