EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

29. 09. 2009

0 komentářů

Zájem o výsadby trvá, Strom života podpořil třetinu žádajících

 


 

O grant se ucházelo celkem 86 obcí, občanských sdružení, škol či farností. Podzimní grantové kolo potvrdilo, že zájem o výsadby je i letos velký – celková žádaná částka přesáhla 1,5 milionu korun. Grantová komise vybrala 26 nejkvalitnějších žádostí, každou z nich podpořila částkou do výše 20 tisíc korun, určených především na nákup dřevin, případně kůlů a dalšího potřebného materiálu. Nejvíce výsadeb se uskuteční v Jihomoravském a Středočeském kraji a v kraji Vysočina, kde je také o tyto granty pravidelně největší zájem. Jedním z častějších důvodů neúspěchu žádostí bývá volba nevhodných druhů dřevin. Program Strom života klade důraz na výsadby stanovištně původních druhů.

Program Strom života pomáhá od svého vzniku obnovovat barokní ráz krajiny České republiky, protkané cestami a alejemi a rozčleněné remízky či loukami. Přispívá také ke zlepšování života ve městech i menších obcích. Nedílnou součástí je od počátku jeho existence důraz na zapojení dobrovolníků – lidí, kteří jsou v kontaktu s místem, kde se má výsadba uskutečnit. „Největší radost máme z akcí, ve kterých se snoubí odbornost a nadšení. Základem je vysadit správné druhy na správné místo, mnoho grantů však nabízí přidanou hodnotu přesahující odborné zvládnutí výsadby a následné péče,“ uvádí vedoucí programu Strom života Mirka Drobíková. „Lidé pak sází stromy opatřené jménem toho, kdo strom vysadil, sází se s dětmi, rodiči i prarodiči, výsadbu doplní společný táborák a amatérské divadlo, nebo akce probíhá za pomoci místních umělců či podnikatelů,“ dodává Mirka Drobílková.

„Právě v podzimním období ožívá díky programu Strom života řada míst po celé republice. Naši společnost velmi těší, že se letos k celkovému počtu tří set dosud podpořených přidá další dvacítka zajímavých a kvalitních výsadeb, které nejen zlepší životní prostředí, ale také spojí lidi, kteří se do nich zapojili,“ shrnuje Magdalena Dobišová ze společnosti Skanska. Během podzimních měsíců proběhnou výsadby stromořadí v obcích i krajině. Na několika místech olemuje nová alej cestu k místní dominantě – hradu, kostelu či křížku. Vznikne několik sadů krajových odrůd, remízek jako útočiště pro místní faunu, jinde dojde k obnově obecního parku. Přehled všech podpořených projektů najdete na http://www.nadacepartnerstvi.cz/p-25736&exp=male141

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.