Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

Změny prosazené ČR zabrání zdražení tepla o 1 000 korun na rok

17.12.2010 08:12 Tisková zpráva:

Zhruba 1,6 milionu českých domácností zásobovaných centrálním teplem z hnědého uhlí se nemusí bát skokového zdražení tepla až o 1 000 korun ročně od roku 2013. České republice se totiž podařilo spolu s některými dalšími novými členskými zeměmi EU prosadit změnu uvažovaných pravidel pro výpočet počtu přidělovaných emisních povolenek. Teplárny tak ušetří až 1,45 miliard korun ročně, o které by jinak musely zdražit teplo.

"Centrální zásobování teplem je v České republice mnohem rozvinutější, než ve většině starých členských zemích Evropské unie," připomíná ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek hlavní důvody, proč Česká republika chtěla evropské návrhy upravit. "Změna, kterou jsme na úrovni Evropské unie prosadili, je vynikající zprávou pro několik milionů lidí, které ostatně i právě teď zahřívá teplo z hnědouhelných zdrojů."

Evropská unie navrhla od roku 2013 změnit systém pro výpočet přidělovaných emisních povolenek pro průmysl a teplárenství. Základ pro výpočet měly představovat plynové teplárny, které využívají hlavně staří členové Evropské unie. V České republice a v řadě jiných zemích EU ale většina centrálního zásobování teplem pracuje na hnědé uhlí.

Česká republika proto spolu se Slovenskem, Polskem, Maďarskem, Maltou, Litvou, Kyprem, Bulharskem a Rumunskem návrh zablokovala. Evropská komise poté svůj návrh přehodnotila a srovnání pro výpočet počtu emisních povolenek se upraví, aby odpovídalo i situaci v nových členských zemích.