Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Amerika rozdává miliardové sankce. Za hypotéky

Amerika rozdává miliardové sankce. Za hypotéky

Americké úřady v posledních měsících rozdaly bankám sankce v řádech miliard amerických dolarů. Důvodem byl špatný prodej hypotečních derivátů před rokem 2008.

Finanční krize má svůj dozvuk. Na jejím počátku stály podřadné (subprime) hypotéky a na ně navázané deriváty těmito hypotékami podložené. Na jejím konci šest let recese a stagnace, odhalení předluženosti a neudržitelnosti evropského socialismu a krach Řecka. A zatímco Evropa se v potížích stále plácá a neví, jak z nich ven, Spojené státy již na krizi vydělávají.

Americký přístup oproti evropskému je v souvislosti s prošlou krizí zcela odlišný. Zatímco Evropa pouze pumpovala do problematických společností a bank peníze, Amerika za státní garance a levnou likviditu požadovala akcie. A ty po překlenutí krize se ziskem prodala. U toho ale neskončilo.

V poslední době se vrhly americké soudy do sporů s bankami, které prodávaly hypoteční deriváty. Prý je prodávaly špatně – s nedostatečnými informacemi a jako naprosto bezpečné. Postupně se spory uzavírají dohodami, které znamenají přínos do amerického rozpočtu v řádu desítek miliard dolarů.

Amerika na to jde chytře. Kdyby vyměřila sankce dříve, nedostala by ani dolar. Banky by miliardové dodatečné náklady neunesly, ale dostaly by se do ještě větších potíží. Stát by je musel nechat padnout, nebo draze zachraňovat. Soudy se ale na sankcích dohadují až nyní, kdy jsou americké banky zdravé a nějakou tu miliardu si mohou ze zisku ukrojit.

Jistě, na ceně akcií se dohody o vyrovnání za špatný prodej hypotečních produktů projeví. Jenže to je až v době, kdy americký stát již své akcie, které dostal výměnou za záchranné balíčky, prodal. Současní akcionáři se musí se ztrátou smířit…

V minulém týdnu soudní rozhodnutí o narovnání obdržela zatím poslední banka. Bank of America (BofA) zaplatí za prodej hypotečních cenných papírů v letech 2007 až 2008 její divizí Countrywide 1,27 mld. USD. Kuriózní je, že Bank of America koupila Countrywide v roce 2008 v době, kdy již problematické hypoteční deriváty neprodávala. Na druhou stranu může být banka ještě ráda – americká vláda původně požadovala odškodnění 2,1 mld. USD.

Krátce předtím se objevily zprávy o blížící se dohodě mezi Citigroup a americkými úřady o narovnání za chybné informace poskytované zákazníkům při prodeji cenných papírů postavených na amerických hypotékách před rokem 2008. Citigroup by měla v rámci narovnání zaplatit 7 mld. USD. Té se v rámci dohadování podařilo ušetřit 3 mld. USD. Původní požadavek náhrady za hypoteční deriváty a jejich prodej činil 10 mld. USD.

Bank of America ovšem neplatila pouze za svou divizi Countrywide. Mnohem dražší pro ni byly její vlastní hypoteční obchody. Za ty se v březnu tohoto roku uvolila zaplatit odškodnění ve výši 9,3 mld. USD. I tak ji ale Countrywide přišel dráž. V roce 2008 ji banka koupila za 2,5 mld. USD, ovšem následoval odpis majetku a náklady na právníky v řádu desítek miliard korun. Narovnání z minulého týdne ve výši 1,27 mld. USD je pouze třešničkou na otrávené investici. Proti ní se navíc Bank of America pravděpodobně odvolá.

Již v listopadu loňského roku se americké úřady dohodly na narovnání ve stejné věci s JPMorgan. Ta zaplatí rovných 13 mld. USD. Jednalo se o největší požadovanou (a pravděpodobně již i zaplacenou) náhradu v souvislosti s hypoteční krizí a následnou finanční krizí.

V hledáčku amerického ministerstva spravedlnosti je celkem přibližně osm bank. Současné výše narovnání v desítkách miliard amerických dolarů tak nemusí být zdaleka konečné.

Jak hypoteční deriváty fungovaly

Princip hypotečních derivátů je poměrně jednoduchý, byť jejich konstrukce byla komplikovaná a neprůhledná.

Banka má určitý objem finančních prostředků, které může půjčit věřitelům. Ty půjčí klientům v podobě hypoték se zástavou nemovitosti – a peníze dojdou. Jenže banka má portfolio hypotečních klientů, kteří vlastní domy zastavené ve prospěch banky. To má určitou hodnotu.

Portfolio hypotečních klientů s jejich hypotékami a zástavami banka zabalí do úhledného balíčku, kterému nechá přidělit investiční rating – ohodnocení rizika, které bylo považováno za velmi nízké. Vždyť je to celé zajištěné nemovitostmi a „cena nemovitostí jen roste“. Tento balíček nabídla na trhu jiným bankám jako výhodný investiční produkt a prodala ho. Samozřejmě tak, že z úroků z hypoték obdržela více, než kolik platila za úhledně zabalený derivát. I tak se ale finančním investorům jeho pořízení vyplatilo.

Peníze inkasované z prodeje hypotečního derivátu půjčila opět klientům v podobě hypoték se zástavou nemovitosti. Když peníze došly… máme tu výborné finanční perpetuum mobile navíc podporované americkou vládou, která v té době prosazovala program ve stylu „nový dům do každé sociální rodiny“.

Vše fungovalo dobře, dokud nezačaly růst úrokové sazby. Lidé z nižších příjmových skupin, přibalení do hypotečních balíčků, začali mít vážné problémy se splácením svých závazků. Navíc – šok – ceny domů nemusí jen růst. Na americkém realitním trhu se objevilo množství domů v exekucích, které nikdo nechtěl kupovat.

S potížemi s hypotékami a realizací zástav nemovitostí začaly padat i hypoteční certifikáty. Gongem oznamujícím zahájení finanční krize byl pád investiční banky Lehman Brothers, tehdy největší investiční banky, kterou ani přes její velikost americká vláda nepodpořila. Nastala panika…

Anketa

Jak na vás dopadla finanční krize?

Hodně tvrdě. (0)
 
Tvrdě. (0)
 
Měkce. (2)
 
Hodně měkce. (0)
 
Vůbec. (2)
 
Naopak jsme na ní vydělali. (1)
 Celkem hlasovalo 5 čtenářů

Amerika rozdává miliardové sankce. Za hypotéky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Kam s penězi? Češi sází na nemovitosti Monika Hrušová | 06.08.2014 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »