Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Byty na krátkodobý pronájem: Zlaté vejce?

Byty na krátkodobý pronájem: Zlaté vejce?

Byty určené na krátkodobý pronájem mají své výhody i nevýhody. Čeho se při investici do nich vyvarovat a jak správně postupovat? A jaké výnosy můžete očekávat?

Byty na krátkodobý pronájem se pronajímají pouze na pár dní turistům přes některý internetový server. Je to přímá konkurence hotelů. Takový byt má oproti hotelu výhodu, že je často v historickém centru ve starém domě a dýchá atmosférou daného místa. To hotel nikdy nenabídne. Turistům přináší větší zážitek a cestovatelé z celého světa si pak přes internet vyhledají takovéto ubytování, aby poznali skutečnou atmosféru v daném městě. Navíc je byt často větší a luxusnější než hotel v dané ceně a součástí je vlastní kuchyň. Lidé tak mohou ušetřit za restaurace, pokud chtějí.

Jaké nemovitosti?

Na krátkodobé pronájmy jsou vhodné pouze některé nemovitosti. Základním kritériem je lokalita. V našich podmínkách je to ideálně Praha 1 v okruhu Staroměstského náměstí nebo Malé Strany, ale pak třeba i část Vinohrad – opravdu jen část, to samé platí o Letné nebo Újezdu na Praze 5.

Na druhém místě je úroveň bytu. Vyplatí se investovat do rekonstrukce a vybavení, aby byt při následném nafocení působilo jako krásné a útulné místo pro bydlení. Má navozovat pocit, jako by byl člověk doma, ve svém pohodlném bytě.

Důležitý je stav celého domu a dispozice daného bytu. O těchto věcech je dobré se poradit s odborníkem na krátkodobé pronájmy ještě před tím, než se pro koupi rozhodnete.

Obrázek 1: Prázdný byt před homestagingem ¨

kratkodoby-pronajem-01

Autor: David Bureš

Obrázek 2: Byt po homestagingu

kratkodoby-pronajem-02

Autor: David Bureš

Jak na to?

Nejprve je potřeba změnit uvažování: místo bytu pro bydlení to musí člověk brát obchodně. Jedná se o produkt, který má přinášet výnosy. Takže byste měli hledat jiné přednosti, než pro klasické bydlení.

Postup by měl být následující:

 • Vyhledat vhodný byt
 • Zkontrolovat, kolik daný byt může přinášet příjmu dle jiných bytů v dané lokalitě, které se již pronajímají
 • Technický posudek a návrh rozpočtu rekonstrukce
 • Vyjednat nejlepší kupní ceny
 • Kontrola kupních smluv a jejich podpis
 • Příprava hypotéky a zaplacení (nejčastěji na 85 % investice – tedy kupní ceny plus rekonstrukce)
 • Rekonstrukce a vybavení (Homestaging a fotostaging)
 • Agentura převezme byt a začíná ho nabízet pro krátkodobé pronájmy – podpis smlouvy garantuje minimálně měsíční příjem většinou ve výši dlouhodobého pronájmu.
 • Agentura vše řeší za vás – pronajímá, vybírá přes karty peníze, uklízí a pere lůžkoviny, řeší případné opravy a garantuje proplacení poškozených věcí od turistů.
 • Měsíční zasílání finanční přehledů

Jak byt vybavit

Jakmile máme vhodný byt, přijde na řadu rekonstrukce. Většina bytů v těchto lokalitách ji opravdu potřebuje. Na krátkodobé pronájmy není možné úspěšně nabízet byty, které jsou zchátralé, opadává tam omítka nebo mají rezavé kohoutky. Musíme si uvědomit, že průměrných bytů je spousta. Pokud však chceme, aby byl o ten „náš“ zájem, tak musí být v něčem lepší, než ostatní.

Na internetu se prodává podle fotek a referencí. A tady bych určitě doporučil využít služeb bytového designéra. Na to navazuje vybavení bytu, kde může pomoci tzv. homestaging. Nespoléhejte se na to, že zákazníci mají stejný vkus jako vy. Byt musí být nadčasový, moderní, světlý, krásný.

Jaké služby nabízet

Pokud máte krásný byt na skvělém místě, co dále? Teď je ten pravý okamžik obrátit se na odborníky na krátkodobé pronájmy. Protože oni za vás udělají hodně práce a vy jim dáte jen část ze svých příjmů. Tím si vytvoříte takový „automat“, který časem můžete dále rozšiřovat o další byty. Navíc vám ve smlouvě garantují částku (většinou ve výši dlouhodobého pronájmu), ze které nebudou inkasovat žádnou odměnu.

Hlavní službou tedy bude nabízet váš byt a přivést maximum zákazníků, kteří následně napíší perfektní referenci. Existuje velké množství různých serverů, které tyto služby nabízejí. Nejznámější je www.airbnb.com.

Rozhodně doporučuji nechat si byt nafotit profesionálem. Možná se opakuji, ale fotky opravdu prodávají. To za vás agentura také vyřídí. Ale hlavně pak za vás budou komunikovat se zákazníky, přivítají je, ukáží jim byt, zařídí drobné opravy (prasklá žárovka apod.). A po odjezdu hostů byt uklidí a připraví ho na příjezd dalších zákazníků. Také musí odvést poplatek městu. Vy pak každý měsíc dostanete e-mailem vyúčtování všech finančních pohybů.

Co z toho budete mít

A jaké můžete očekávat výsledky? Průměrný dlouhodobý výnos se pohybuje okolo 7 – 9 % ročně z celkové investice. A to se bavíme o čisté hodnotě po odečtu všech nákladů od agentury i vašich. To je více než při dlouhodobých pronájmech, kde je průměr kolem 4 %, a navíc přibližně po 13 měsících je potřeba byt znovu pronajmout a zaplatit provizi. Často je jeden měsíc byt prázdný, čímž pak dále klesá čistý výnos

Konkrétní příklad z praxe

 • Vyjednaná koupě nemovitosti na Praze 1, Školská ulice: 2,2 mil. Kč
 • Rekonstrukce: 800 tis. Kč
 • Vybavení: 100 tis. Kč
 • Celkem: 3,1 mil. Kč
 • Výnos za posledních 12 měsíců (po odečtení všech nákladů): 320 tis. Kč
 • Čistá výnosnost: 10,3 %
 • Aktuální prodejní hodnota této nemovitosti je již přes 4 mil. Kč.

Výhody a nevýhody

Mínusy:

 • Potřebujete 15 % z kupní ceny a rekonstrukce plus cca 100 – 200 tis. Kč na vybavení
 • Chvíli trvá, než se najde správná nemovitost
 • První 3 měsíce je postupný náběh, než se využije byt na 100 % potenciálu

Plusy:

 • Naprostá automatizace bez vaší přímé účasti
 • Stabilní průměrný příjem ve výši 7 – 9 % ročně z hodnoty celkové investice po odečtení všech nákladů
 • Nárůst aktuální ceny nemovitosti
 • Jednodušší budoucí prodej a za vyšší cenu, pokud budete mít takovouto historii příjmů alespoň za 24 měsíců
 • Nemusíte se obávat poškození bytu nájemníky – dostáváte garanci
 • Neřešíte neplatiče a problémové vystěhování špatných nájemníků
 • Pravidelný úklid a kontrola bytu agenturou

Autor je finanční poradce společnosti Fincentrum.

Anketa

Pronajímáte byt/byty?

Ano. (792)
 
Ne. (357)
 Celkem hlasovalo 1149 čtenářů

Byty na krátkodobý pronájem: Zlaté vejce? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »