Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


České stavební spoření stále slaví úspěchy

České stavební spoření stále slaví úspěchy

Česká republika se udržela na stupních vítězů v evropském stavebním spoření. S více než 3,5 miliony smluv se řadí za Německo a Rakousko. Německo sice co do počtu smluv v Evropě vede, nejrozšířenější je ale stavební spoření v Rakousku. Vedoucí postavení získalo Česko v nárůstu úvěrů ze stavebního spoření.

Evropské stavební spořitelny spravovaly podle údajů Evropského sdružení stavebních spořitelen za loňský rok více než 40 milionů smluv ve fázi spoření. Klienti měli na těchto smlouvách uloženo přibližně 202 miliardy euro a podle Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) mají půjčeno 156 miliard eur (více než 4,2 bilionu korun).

Rakousko vede v míře penetrace

Vzhledem k počtu německých obyvatel (více než 80,6 milionu) není divu, že nejvíce uzavřených smluv (29,6 milionů smluv) je právě v Německu. V rozšíření stavebního spoření je ale Německo až na druhém místě. Zatímco v Rakousku s necelými 8,5 miliony obyvateli má stavební spoření 58 procent lidí (4,9 milionů smluv), v Německu je to pouze 37 procent populace.  

Tabulka č. 1: Počet smluv o stavebním spoření ve fázi spoření

Země Počet smluv
Německo 29 591 626
Rakousko 4 894 755
ČR 3 503 349
Slovensko 948 581
Maďarsko 661 434
Rumunsko 614 581

Stavební spoření sice pochází z Anglie, kde vznikla první stavební spořitelna v Birminghamu již v roce 1775, největší tradici si ale získalo právě v Německu a Rakousku. Rozmach zažilo německé a rakouské stavební spoření především po válce.

Popularita rakouského a německého stavebního spoření vychází pravděpodobně z mentality lidí, pro které bylo již od konce války samozřejmostí mít založené stavební spoření. Motivaci střadatelů nebrání ani nízká státní podpora, která například v Rakousku dosahuje pouze 18 euro ročně. Pozitivně působí i fakt, že veškerá další státní podpora (například na zateplování) je distribuována skrze stavební spořitelny.

Šlape Východní Evropa Západu na paty?

Zatímco běžnou součástí života Němců a Rakušanů je stavební spoření již desítky let, ve Východní Evropě, v čele s Českou republikou, Slovenskem a Maďarskem, se začalo rozvíjet až v polovině devadesátých let. Zatím nejkratší tradici má stavební spoření v Rumunsku, kde vzniklo v roce 2004.

V Česku mělo v loňském roce stavební spoření 33 procent populace. Ještě před několika lety se české stavební spoření přibližovalo se čtyřiceti procenty více rakouskému a vybojovalo si tak v rámci Evropy druhou příčku. V posledních letech jde ale tuzemské spoření spíše směrem k německému.

Pokles podílu stavebního spoření v Česku odpovídá vývoji legislativních změn, které původní státní podporu 4500 korun snížily na 3000 korun a následně na 2000 korun. Stavebnímu spoření nepomohlo ani zavedení povinnosti obracet se při výpovědi smlouvy nezletilců na opatrovnický soud. Tato povinnost byla ale v dubnu letošního roku zrušena. I přesto se dá stále říci, že stavební spoření má téměř každá česká domácnost.

České prvenství v úvěrech

V oblasti poskytování úvěrů zaznamenalo Česko z evropských zemí největší nárůst. Tuzemské stavební spořitelny poskytly úvěry za téměř 49 miliard korun. Úvěry v Česku tak rostly po přepočtu Evropského sdružení stavebních spořitelen na eura o čtvrtinu, na Slovensku a Maďarsku zhruba o pětinu.

,,Je viditelné, že poptávka po úvěrech v roce 2015 rostla nejrychleji v takzvaných nových zemích stavebního spoření. Jde o regiony, kde je vyšší míra zanedbání bytového fondu než na západě," uvedl tajemník AČSS Jiří Šedivý.

Tabulka č. 2: Meziroční růst / pokles objemu poskytnutých úvěrů1)

Země

Růst úvěrů

Česká republika

25,80 %

Slovensko

20,80 %

Maďarsko

19,40 %

Německo

14,40 %

Rumunsko

12,10 %

Rakousko

9 %

Chorvatsko

-19,50 %

1) Údaj o meziroční změně je u zemí mimo eurozónu zkreslen kurzovými pohyby, Evropské sdružení stavebních spořitelen převádí všechny údaje na eura. Meziroční růst úvěrových obchodů v ČR byl 22 %.

Stavební spořitelny věří v novou renesanci a v opětovný růst zájmu o stavební spoření již v letošním roce. První čtvrtletí zatím přílišný optimismus v objemu nově uzavřených smluv neukázal, došlo k meziročnímu poklesu o 12 procent. Mnohem příznivěji se vyvíjely úvěry. Tuzemské stavební spořitelny poskytly úvěry za 10,2 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 11 procent. 

České stavební spoření stále slaví úspěchy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »