Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí?

Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí?

Bývalí guvernéři České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a Zdeněk Tůma minulý týden diskutovali na setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o aktuálním makroekonomickém dění u nás i v zahraničí. Nevynechali ani otázku vývoje trhu nemovitostí. 

Centrální banka vydala sadu nových doporučení, kterými zpřísňuje poskytování hypoték s vyšším LTV. V prvním kroku klesne od 1. října 2016 výše LTV ze 100 % na 95 % a od 1. dubna 2017 pak na 90 %. Znamená to, že se trh nemovitostí přehřívá a hrozí další krize?

Dochází k přehřátí trhu nemovitostí?

V současné době jde podle guvernéra ČNB z let 2000 až 2010 Zdeňka Tůmy trh bezpochyby nahoru. Situace je již ale jiná než v letech 2000 až 2010, kdy růsty dosahovaly dvouciferných hodnot například v oblasti hypoték, trh byl totálně nasycen. Zpřísnění doporučení centrální banky ukazují, že centrální obava z přehřátí trhu existuje. Domnívá se, že na trhu nemovitostí může dojít k přehřátí rychleji, než k tomu došlo v roce 2009. Tehdy podle něj u nás nedošlo k tak dramatickým propadům a přehřátí trhu, jako například ve Velké Británii nebo ve Spojených státech.

Guvernér ČNB z let 2010 až 2016 Miroslav Singer se nechtěl příliš vyjadřovat k rozhodnutím centrální banky. Podle něj otázkou zůstává, zda poměrové ukazatele, které sleduje centrální banka (např. cena nemovitostí vůči nájmu, výnos z nemovitostí vůči výnosu z dluhopisů) již dosahují kritických hodnot. Hodnoty roku 2007 a 2008 považuje ještě za přijatelné. „Porovnáme-li hodnoty poměrových ukazatelů v té době s těmi dnešními, ještě těchto hodnot většinou nedosahujeme,“ řekl Miroslav Singer a dodal: „Ale tempo, jakým se tyto hodnoty v současné době mění, ukazuje, že s největší pravděpodobností se za tyto hodnoty můžeme dostat během příštího roku. Pak by to bylo nebezpečné.“

„Nejde pouze o to, zda se změnily hodnoty sledovaných ukazatelů, ale centrální banka se snaží zabránit bouračce. ČNB nějakým způsobem vyhodnotila situaci a nyní se snaží brzdit,“ řekl Zdeněk Tůma.

Miroslav Singer zmínil tureckého guvernéra: „Ve chvíli, kdy se naslepo posílají nabídky úvěrů do schránky spotřebitelů, je něco špatně.“ Měli bychom se proto zamyslet, zda to u nás již nevypadá dost podobně.

Centrální banka je přísnější, protože může „pouze“ doporučovat, nemá v ruce nástroj. To podle Miroslava Singera není příliš vyrovnaná hra. „Někdo se může rozhodnout a doporučení více či méně ignorovat. A ti druzí zase cítí, že jim utíká podíl na trhu.“ Centrální banka by měla dostat jemnější nástroje, aby to, co je teď doporučením, se mohlo stát něčím, co skutečně centrální banka ovládá. Miroslav Singer se domnívá, že pokud mají centrální banky plnit nové mandáty, potřebují k tomu nové nástroje a pravomoci. „Řídit se dá jen tolik věcí, na které jsou nástroje. Pět věcí se třemi nástroji se nedá uřídit.“

Nemovitost jako investice?

Trh je podle Zdeňka Tůmy relativně stabilní a může poskytovat docela zajímavé výnosy. Záleží ale vždy na typu investora. V okamžiku, kdy bude schopný investovat více, proč by neměl mít nemovitosti v portfoliu? Z hlediska jednotlivců, kdy jde většinou o investici do budoucna pro děti, je na bankách, aby vyhodnotily individuálně situaci a rizika každého klienta. 

Miroslav Singer je podobného názoru: „Nezdá se mi, že se v tomto směru děje něco strašlivě divokého. Trh se stává v posledních deseti letech daleko komplexnější z hlediska menších měst, a tím se nemovitosti stávají podstatně hodnotnější. Je to dáno tím, že menší města prokoukla.“ 

Stoprocentní pojištění vkladů je morální hazard

Vklady jsou u bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen pojištěny až do výše 100 procent. Fond pojištění vkladů vyplatí nyní klientům odškodné až do výše 100 tisíc eur. Do roku 2008 se přitom vyplácelo jen 90 procent. Ke změně došlo ve snaze posílit důvěru v bankovní sektor při příchodu finanční krize.

Podle Miroslava Singera by i drobný střadatel měl nést nějaké mírné riziko: „90 procent u nás fungovalo.“ Zdeněk Tůma, který v době systémových rizik přesvědčil bankovní radu o stoprocentním pojištění vkladů, za současné situace nezpochybňuje, že jde o morální hazard. Nebyl by proti tomu, kdyby se pojištění zase někdy vrátilo na 90 procent.  

Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Morální hazard? Radek Ramus | 21.09.2016 08:37

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 533 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »