Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hasák či kniha... Češi si půjčují nejen peníze

Hasák či kniha... Češi si půjčují nejen peníze

Půjčky se stále častěji stávají součástí každodenního života domácností. Půjčují si peníze i nářadí od souseda. Úvěr ale není půjčka a půjčka není půjčka, ale zápůjčka. Nepeněžní zápůjčky mnohdy spoří lidem prostředky. Co si lidé nejčastěji půjčují? Na jakou odměnu se sousedé mohou těšit? Jak lidé své úvěry splácí a zápůjčky vrací?

Zájem o úvěry ukazuje objem poskytnutých bankovních úvěrů českým domácnostem, který vzrostl meziročně ke konci prvního čtvrtletí 2016 o 8,2 procent na 1244,4 miliardy korun. Největší položku představují úvěry na bydlení, které dosáhly téměř 982 miliardy korun, z toho objem hypoték činil 875,2 miliardy korun. Objem úvěrů na bydlení meziročně stoupl o 7,8 procenta a růst hypoték dokonce 8,5 procenta.

Nově poskytly banky domácnostem úvěry ve vysokém objemu 39,3 miliardy korun, z toho 27 miliard (tedy přibližně sedmdesát procent) směřovalo do bydlení. Vzestup nových úvěrů na bydlení o 8,8 procenta je sice „pouze jednociferný“, ale znamená velmi silný výsledek vzhledem k vysoké srovnávací základně z loňského března,“ uvedla Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Úvěr, půjčka, zápůjčka…

Růstu úvěrů napomáhá nejen prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb, ale i jejich dostupnost. Půjčit si mohou lidé i v pohodlí domova přes internet či telefon. A ani pro zápůjčky nechodí Češi daleko, nejčastěji si půjčují od sousedů či známých.

Úvěr ale není půjčka a půjčka není půjčka. S příchodem nového občanského zákoníku v roce 2014 došlo k upřesnění a změně finančních pojmů.

Nový občanský zákoník nahradil pojem půjčka termínem zápůjčka. Z dlužníka a věřitele se zase stal vydlužitel a zapůjčitel. Podstata ale zůstala stejná. Zápůjčitel přenechává vydlužiteli věci určité hodnoty k libovolnému užití, které ale vydlužitel musí po čase zapůjčiteli vrátit. Zápůjčka nemusí mít písemnou formu a může být peněžitá i nepeněžitá. Poskytnout ji může každý.

Na druhou stranu úvěr mohou nabízet pouze banky či nebankovní společnosti. Může být pouze peněžitý a sjednaný i ve prospěch třetích osob. Vždy musí být sjednány úroky. Smlouva o úvěru musí mít písemnou formu a vzniká v okamžiku uzavření. Smlouva o zápůjčce je reálná a vzniká předáním finančních nebo hmotných prostředků. U zápůjčky nemusí být uvedeno datum splatnosti jako u úvěru a zaplatit ji lze i v jiné měně. 

Zápůjčky nemusí být pouze peněžní

V případě hmotných nepeněžitých zápůjček musí být vrácena věc stejného druhu bez ohledu na to, zda mezitím cena vzrostla či klesla. Zápůjčka může být i bezúplatná, čímž se zásadně odlišuje od úvěru. Ve většině případů ale bývá zápůjčka úplatná, a to formou úroků, případně zvýšením množství nebo jakosti zapůjčené věci.

Drobnosti jako je mouka či vajíčka si od souseda někdy půjčil snad každý. Mnoho Čechů si ale spočítalo, že se jim nevyplatí koupit si například vrtačku či jiné nářadí, které použijí maximálně několikrát do roka. Raději se obrátí na známé, příbuzné či sousedy. Že je Čechům půjčování vlastní, dokazuje i průzkum společnosti Home Credit, který odhalil, že si nějakou věc o hodnotě přesahující 500 korun v posledních dvou letech zapůjčilo 40 procent lidí.

„Vzhledem k tomu, že 8 lidí z 10 počítá s tím, že podobnou asistenci ocení protislužbou, je taková vzájemná výpomoc velmi praktická. Navíc šetří rodinný rozpočet, protože koupě dané věci by si vyžádala nemalé peníze. Celá třetina těch, kteří si něco půjčili, totiž uvádí, že v posledních dvou letech takto využili i předmět, který byl dražší než 20 tisíc korun,“ uvádí další podrobnosti Michal Kozub, produktový manažer společnosti Home Credit.

Odměnou bývá i protislužba

Češi ale nechtějí nic zadarmo. Více než tři čtvrtiny z nich alespoň někdy nabídne za zápůjčku odměnu, vždy tak činí 44 procent lidí. „Lidé velmi dobře vnímají, že má pro ně taková zápůjčka přidanou hodnotu a cítí potřebu ukázat, že si pomoci váží. Nejčastěji se jedná o už zmíněnou protislužbu, Češi ale rádi při vracení půjčené věci obdarují lahví alkoholu, čokoládou nebo třeba doma upečenou buchtou. V osmi případech z deseti se cena dárku pohybuje od sta do dvou set korun,“ říká Michal Kozub.

Úvěry Češi splácejí, zápůjčky někdy zničí

Nehody se stávají. Čas od času lidé (13 procent) půjčenou věc zničí a v pěti procentech případů takovou věc raději zamlčí. „Je to určitě chyba. Hrozí, že provinilec zklame důvěru známého, který mu věc půjčil. Ten si totiž škody takřka jistě všimne a k nelibosti se přidá i naštvání na toho, kdo se mu nepřiznal. Pro všechny podobné situace platí pravidlo přiznat se, vyjádřit lítost a vše řešit. Někde stačí omluva, jindy už je dobré sáhnout do peněženky,“ radí Michal Kozub.

Mnohem méně selhávají Češi v oblasti úvěrů. Od května roku 2013 se snížil podíl úvěrů se selháním z 5,3 procent až na 3,8 procenta na konci března 2016. 

Hasák či kniha... Češi si půjčují nejen peníze >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »