Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak snadno přijít o peníze ze stavebka

Jak snadno přijít o peníze ze stavebka

Dobrá rada nad zlato. O tom se každý den přesvědčují klienti některých „finančních poradců“, kteří provádí legální krádež za bílého dne. Na jejich „radu“ se klienti připraví jedním podpisem o celé úspory ze stavebního spoření. Jak?

Orientovat se ve finančních produktech není snadné. Navíc se banky a pojišťovny snaží o to, aby orientace byla ještě náročnější, aby klient volil spíše podle poutavé reklamy než podle skutečných vlastností produktu. Naštěstí jsou zde finanční poradci, kteří s orientací na finančním trhu pomohou. Jenže i mezi nimi se nalézají lidé, kteří svůj finanční prospěch staví nad morální principy až na samou hranu zákona.

Jedním ze způsobů, jak klienta připravit o úspory, je prostřednictvím investičního životního pojištění (IŽP). Jedná se o produkt, který je velmi často špatně prodáván jako výhodná investice. Přitom investovat prostřednictvím investičního životního pojištění je drahé, málo pružné a v konečném důsledku i daňově nevýhodné. A aby toho nebylo málo, někteří „poradci“ k vlastnímu obohacení prostřednictvím IŽP používají i stavební spoření.

Důvod pro obírání klientů prostřednictvím investičního životního pojištění jsou vysoké a bezprostředně vyplácené provize. Pojišťovny za zprostředkování IŽP vyplácejí finančním zprostředkovatelům odměnu nejčastěji ve výši 140 % až 180 % ročního pojistného. Klient tak platí přibližně dva roky pouze na úhradu počátečních nákladů pojištění – a (zjednodušeně) teprve poté začíná investovat.

Jenže lidé nemají dost velké úspory na to, aby podvodný zprostředkovatel získal tučnou výplatu. Když přesvědčí rodinu, aby si sjednala dvě IŽP po 1000 Kč měsíční platby, pojišťovna vyplatí na každou pojistku provize přibližně 21 600 Kč, z nichž zprostředkovatel uvidí přibližně 8 až 12 tis. Kč. Ne, že by byl celkový honorář za návštěvu u klienta ve výši 16 až 24 tis. Kč malý, ale proč být skromný, když to jde ještě více.

Klíčem k úspěšnému podvodu na klientech je stavební spoření. Smlouvu o stavebním spoření má téměř každá domácnost, rodiny se dvěma dětmi mívají až čtyři smlouvy. A mají je dlouho. To znamená, že jsou zpravidla po vázací době, navíc je na nich naspořeno zajímavé množství peněz. Na jedné smlouvě po šesti letech spoření se nachází přibližně 150 tis. Kč. A když jsou takové smlouvy v domácnosti dvě…

…stačí „poradci“ poradit rodině, že není vhodné smlouvy držet déle, že je naopak vhodnější smlouvy vypovědět, peníze uložit efektivněji a případně začít spořit na nových smlouvách. To je ostatně obecně pravda a nelze proti takovému postupu vůbec nic namítat…

…dokud „poradce“ neporadí, aby uspořené peníze vložili na investiční životní pojištění. Přesvědčit klienty se daří přitom poměrně snadno, byť často lživými argumenty, jako „je to pojištění, tudíž je to pojištěné“ (to je vysloveně lež), „můžete si to odečíst z daní“ (ano, to je pravda, ale jen do 12 tis. Kč ročně, navíc při splnění dalších podmínek; krom toho není řečeno, že na rozdíl od přímé investice do podílových fondů, kam jdou i prostředky z IŽP, budou zdaněny výnosy) či „po dvou letech si peníze můžete vybrat“ (jenže po dvou letech je stav účtu pro odkupné 0 Kč…).

Aby byl podvod „dokonalý“, vytvoří „poradce“ smlouvu (či smlouvy) na roční částku rovnající se polovině naspořených prostředků, které klient převede do pojišťovny jako první dvě roční platby pojistného. Proč tak komplikovaně?

Jádro malého chlupatého psíka tkví opět v provizích. Pojišťovny stanovují nejčastěji dvouletou „stornolhůtu“, období, během něhož zprostředkovatel ručí za to, že klient bude platit sjednané pojistné. Pokud by klient v tomto období smlouvu zrušil či by přestal platit, musí zprostředkovatel vrátit celou nebo významnou část provize. Předplacením pojistného na dva roky si zajistí, že smlouva „nespadne“ a přežije alespoň období ručení.

A kolik si zprostředkovatel ze stavebního spoření vydělá? Při roční platbě pojistného ve výši 75 tis. Kč vyplatí pojišťovna na provizích nejčastěji řádově 105 až 135 tis. Kč. Je nasnadě, že podvádějící zprostředkovatel bude volit smlouvu od pojišťovny s vyšší provizí. Z té obdrží na svůj účet (podle finančně poradenské společnosti, pro kterou pracuje, a pozice, na které se nachází) řádově 40 až 80 %, tedy přibližně 54 až 108 tis. Kč, v průměru 80 tis. Kč. A jsou-li v domácnosti smlouvy dvě…

A co zbyde klientovi? Po dvou letech prázdný účet u pojišťovny a ve třetím roce upomínka za neuhrazené pojistné, které navíc může pojišťovna vymáhat i exekučně. A odvolání? Veškeré žádné. Zprostředkovatel si náležité písemné podklady ohlídá a nechá klienta podepsat vše, co zákon vyžaduje. A jak v rozhovoru pro Investujeme.cz uvedla Helena Kolmanová, ředitelka samostatného odboru ochrany spotřebitele ČNB: Pokud klient podepsal… co s tím naděláme?“

Anketa

Máte uzavřené stavební spoření?

Ano. (1107)
 
Ne. (309)
 
Nevím. (25)
 Celkem hlasovalo 1441 čtenářů

Jak snadno přijít o peníze ze stavebka >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 17 komentářů)

Re: Hezké provize Pohunek | 03.07.2013 01:29
Re: Vše se dá zachránit Pohunek | 03.07.2013 01:27
Re: Partners Helena | 14.01.2013 21:54
Re: Re: Vše se dá zachránit Petr Zavřel | 10.11.2012 11:51
Re: Vše se dá zachránit LIDA | 09.11.2012 19:33

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 25.05.2016 00:00 Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

Propad úrokových sazeb začíná pronikat už i na pole stavebního spoření. Některé stavební spořitelny hodlají od léta snížit úrokové sazby spořících produktů. Jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů. Klientům mohou přinést nižší sazby i určité výhody. Proč zatím některé spořitelny nechtějí sazby měnit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.05.2016 17:25
Reklama
banner-investujeme-ceskych100

Jana Zámečníková | 10.05.2016 00:00 České stavební spoření stále slaví úspěchy

Česká republika se udržela na stupních vítězů v evropském stavebním spoření. S více než 3,5 miliony smluv se řadí za Německo a Rakousko. Německo sice co do počtu smluv v Evropě vede, nejrozšířenější je ale stavební spoření v Rakousku. Vedoucí postavení získalo Česko v nárůstu úvěrů ze stavebního spoření. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 27.04.2016 00:00 Nájemníci podceňují pojištění. Často jim zbydou jen oči pro pláč

Pojištění domácnosti se netýká pouze majitelů či pronajímatelů nemovitostí. Pokud je vlastníkem vybavení nájemník,  je v jeho zájmu si majetek pojistit. Spoléhat se na to, že domácnost pojistí pronajímatel, se nemusí vyplatit. Zapomínat by neměl ani na pojištění odpovědnosti. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.04.2016 00:00 Vladimír Staňura: Nežijte na hraně! Úrokové sazby mohou vzrůst

Novela zákona, která ruší nutnost souhlasu opatrovnického soudu s výběrem naspořených prostředků na stavebním spoření dítěte, začala platit. Zvýší se zájem o stavební spoření? Jakým směrem se ubírá stavební spoření? Na tyto a další otázky odpovídal Vladimír Staňura, generální ředitel Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) a předseda Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 13.04.2016 00:00 Navyšujete cílovou částku? Pozor na změnu tarifu!

Navýšení cílové částky stavebního spoření může přijít pěkně draho. Navýšení bývá často spojeno se změnou tarifu. A to se teprve prodraží. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.03.2016 13:21 Klienti si nenechávají líbit rušení stavebních spoření

Nízké úrokové sazby nejsou výhodné pro stavební spořitelny, jelikož prodražují služby, které jsou výhodné především pro klienty. Proto smlouvy jednostranně ruší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.11.2015 14:01 Raiffeisen stavební spořitelna nabízí svým klientům finanční bonus

Bonus 500 korun nabízí Raiffeisen stavební spořitelna všem mladým lidem od 12 do 25 let, kteří si u ní sami či prostřednictvím zákonného zástupce založí stavební spoření. Speciální nabídka potrvá až do 21. prosince 2015. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (812)
 
Ne. (1321)
 
Nevím. (29)
 Celkem hlasovalo 2162 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 25.05.2016 00:00 Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

Propad úrokových sazeb začíná pronikat už i na pole stavebního spoření. Některé stavební spořitelny hodlají od léta snížit úrokové sazby spořících produktů. Jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů. Klientům mohou přinést nižší sazby i určité výhody. Proč zatím některé spořitelny nechtějí sazby měnit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »