EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

Jak snadno přijít o peníze ze stavebka

 


 

Orientovat se ve finančních produktech není snadné. Navíc se banky a pojišťovny snaží o to, aby orientace byla ještě náročnější, aby klient volil spíše podle poutavé reklamy než podle skutečných vlastností produktu. Naštěstí jsou zde finanční poradci, kteří s orientací na finančním trhu pomohou. Jenže i mezi nimi se nalézají lidé, kteří svůj finanční prospěch staví nad morální principy až na samou hranu zákona.

Jedním ze způsobů, jak klienta připravit o úspory, je prostřednictvím investičního životního pojištění (IŽP). Jedná se o produkt, který je velmi často špatně prodáván jako výhodná investice. Přitom investovat prostřednictvím investičního životního pojištění je drahé, málo pružné a v konečném důsledku i daňově nevýhodné. A aby toho nebylo málo, někteří „poradci“ k vlastnímu obohacení prostřednictvím IŽP používají i stavební spoření.

Důvod pro obírání klientů prostřednictvím investičního životního pojištění jsou vysoké a bezprostředně vyplácené provize. Pojišťovny za zprostředkování IŽP vyplácejí finančním zprostředkovatelům odměnu nejčastěji ve výši 140 % až 180 % ročního pojistného. Klient tak platí přibližně dva roky pouze na úhradu počátečních nákladů pojištění – a (zjednodušeně) teprve poté začíná investovat.

Jenže lidé nemají dost velké úspory na to, aby podvodný zprostředkovatel získal tučnou výplatu. Když přesvědčí rodinu, aby si sjednala dvě IŽP po 1000 Kč měsíční platby, pojišťovna vyplatí na každou pojistku provize přibližně 21 600 Kč, z nichž zprostředkovatel uvidí přibližně 8 až 12 tis. Kč. Ne, že by byl celkový honorář za návštěvu u klienta ve výši 16 až 24 tis. Kč malý, ale proč být skromný, když to jde ještě více.

Klíčem k úspěšnému podvodu na klientech je stavební spoření. Smlouvu o stavebním spoření má téměř každá domácnost, rodiny se dvěma dětmi mívají až čtyři smlouvy. A mají je dlouho. To znamená, že jsou zpravidla po vázací době, navíc je na nich naspořeno zajímavé množství peněz. Na jedné smlouvě po šesti letech spoření se nachází přibližně 150 tis. Kč. A když jsou takové smlouvy v domácnosti dvě…

REKLAMA

…stačí „poradci“ poradit rodině, že není vhodné smlouvy držet déle, že je naopak vhodnější smlouvy vypovědět, peníze uložit efektivněji a případně začít spořit na nových smlouvách. To je ostatně obecně pravda a nelze proti takovému postupu vůbec nic namítat…

…dokud „poradce“ neporadí, aby uspořené peníze vložili na investiční životní pojištění. Přesvědčit klienty se daří přitom poměrně snadno, byť často lživými argumenty, jako „je to pojištění, tudíž je to pojištěné“ (to je vysloveně lež), „můžete si to odečíst z daní“ (ano, to je pravda, ale jen do 12 tis. Kč ročně, navíc při splnění dalších podmínek; krom toho není řečeno, že na rozdíl od přímé investice do podílových fondů, kam jdou i prostředky z IŽP, budou zdaněny výnosy) či „po dvou letech si peníze můžete vybrat“ (jenže po dvou letech je stav účtu pro odkupné 0 Kč…).

Aby byl podvod „dokonalý“, vytvoří „poradce“ smlouvu (či smlouvy) na roční částku rovnající se polovině naspořených prostředků, které klient převede do pojišťovny jako první dvě roční platby pojistného. Proč tak komplikovaně?

Jádro malého chlupatého psíka tkví opět v provizích. Pojišťovny stanovují nejčastěji dvouletou „stornolhůtu“, období, během něhož zprostředkovatel ručí za to, že klient bude platit sjednané pojistné. Pokud by klient v tomto období smlouvu zrušil či by přestal platit, musí zprostředkovatel vrátit celou nebo významnou část provize. Předplacením pojistného na dva roky si zajistí, že smlouva „nespadne“ a přežije alespoň období ručení.

REKLAMA

A kolik si zprostředkovatel ze stavebního spoření vydělá? Při roční platbě pojistného ve výši 75 tis. Kč vyplatí pojišťovna na provizích nejčastěji řádově 105 až 135 tis. Kč. Je nasnadě, že podvádějící zprostředkovatel bude volit smlouvu od pojišťovny s vyšší provizí. Z té obdrží na svůj účet (podle finančně poradenské společnosti, pro kterou pracuje, a pozice, na které se nachází) řádově 40 až 80 %, tedy přibližně 54 až 108 tis. Kč, v průměru 80 tis. Kč. A jsou-li v domácnosti smlouvy dvě…

A co zbyde klientovi? Po dvou letech prázdný účet u pojišťovny a ve třetím roce upomínka za neuhrazené pojistné, které navíc může pojišťovna vymáhat i exekučně. A odvolání? Veškeré žádné. Zprostředkovatel si náležité písemné podklady ohlídá a nechá klienta podepsat vše, co zákon vyžaduje. A jak v rozhovoru pro Investujeme.cz uvedla Helena Kolmanová, ředitelka samostatného odboru ochrany spotřebitele ČNB: Pokud klient podepsal… co s tím naděláme?“

Loading

Vstoupit do diskuze 17 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Podvedená klientka AWD

  2 listopadu, 2012

  Provize jsou to pěkné, což o to, ale takový fanatický bouchač investička vám namítne, že při tak enormních výnosech nehraje nějakých pár desítek tisíc provizí žádnou roli. Mně například vypočetli na AWD při měsíční platbě ve výši 2000,– Kč a pojištění na dobu 27 let konečnou hodnotu investice přes 1700000,–.

  Odpovědět

 • Pohunek

  3 července, 2013

  Nehraje roli?
  Předpokládám, že to byl sarkasmus?

  Odpovědět

 • prudič

  2 listopadu, 2012

  No vidíš, takže kdybys dodržela, k čemu ses podpisem smlouvy skoro zavázala, tak bys měla 2 melouny v kapse. Čili ty opravdu lžeš do vlastní kapsy.

  Odpovědět

 • Podvedená klientka AWD

  2 listopadu, 2012

  No, to víš, že jo. Na to ti tak naletím.

  Odpovědět

 • prudič

  2 listopadu, 2012

  Máš snad věšteckou kouli, ze který vyčteš, že ten výnos takový nebude?

  Odpovědět

 • Podvedená klientka

  2 listopadu, 2012

  A ty ji máš, že víš, že takový bude?

  Odpovědět

 • prudič

  2 listopadu, 2012

  Víte, pane Zámečníku, Vašim kritikám tzv. poradců zjevně chybí praktická zkušenost s touto profesí. Jste skoro na úrovni Kamily Ondráčkové z Finexpert.cz Ta taky s oblibou píše o věcech, o kterých ví jen málo. Jste oba jako ti poradci, ti taky musí nejprve naplnit břicha svý a rodině, teprve pak si můžou hrát na dobročinnost.

  OK, jsou poradci, kteří jsou svině. S tím nic nenaděláme, třeba v kostele taky přijdete o anální panictví. Nikdy od Vás nezaznělo, protože to nevíte, že profesí toho tzv. poradce se zkrátka poctivě živit nedá. Může za to situace v oboru (je přeagentováno) a přístup klientů k vlastním penězům a zabezpečení (pořád máte ten nesmyslný rizikový plán od Avivy?). V uplynulých 14 dnech jsem dvakrát navštívil konkurenci. U Partners se to opět hemžilo mladýma uchama, který nemají životní zkušenosti, profesní znalosti atd.

  Odpovědět

 • Jan Straka

  4 listopadu, 2012

  Nezlobte se,ale vaše reakce je nesmyslná. Ukažte mi jednoho absolventa vše, práv nebo jiné vš s životními zkušenostmi? jasné, že srovnávám nesrovnatelné! jde jen o to, že v tomhle státě preferují lidé raději „jistotu“ v zaměstnaneckém základu mzdy…proto do našeho oboru vstupují spíše mladší lidi než 35níci, i když ti mají jistě větší zkušenosti a osobní znalosti. na druhou stranu jak všichni víme, není to o věku, ale o vzdělání, o přístupu a o důsledném dodržování etiky!a v tom případě je jedno, jestli se do toho pustí 20letý nebo 40letý člověk. ale jak říkám, je to můj názor.

  Odpovědět

 • Petr Zavřel

  3 listopadu, 2012

  Nerad reaguji na příspěvky, u kterých se jejich autoři bojí uvést své jméno a příjmení (proč asi). Finančním poradenstvím se živím přes 10 let a přitom nemusím klientům zamlčovat informace či přímo lhát, jako většina „poradců“, jejichž práci jsem za tu dobu viděl. Takže prudiči nemáš pravdu!
  Navíc, pokud by sis z prvního příspěvku Podvedené klientky AWD spočítal, že její investičko by muselo generovat zhodnocení přes 7,5% p.a., nemohl by si ji svými hloupými komentáři úrážet.

  Odpovědět

 • Jan Votruba

  4 listopadu, 2012

  S takto podvedenými klienty se setkávám skoro denně. Naposledy v pátek přes Kapitol. Pomáhám klientům s trestními oznámeními a nápravou! Zatím jsem vždy uspěl. Pojišťovna vyšla vždy klientovi vstříci a zrušila pojistnou smlouvu od počátku, vrátilo se tedy i zaplacené pojistné. Možná by bylo fajn, aby po těchto zlodějích šli všichni jako po štvané zvěři a hlavně po té, co je nějaká poradenská firma vyhodí, nezačali pracovat už nikdy jinde. Pokud již někdo okraden takto byl, ať se ozve.

  Odpovědět

 • Pohunek

  3 července, 2013

  Potřeboval bych se s Vámi spojit. Řeším tři takovéto smlouvy. Dohromady na 450.000,–
  Už mi to trvá 14 dní a pořád jsem nic pořádného nevymyslel, navíc, instituce mi vůbec nevycházejí vstříc a vypadá to, jako kdyby se to snažili zamést pod koberec.
  Moc prosím, kontaktujte mne..
  Díky, eldril@seznam.cz

  Odpovědět

 • LIDA

  9 listopadu, 2012

  dobry den p.Zavřel doufam že se ještě podivate na tuhle stranku a přečtete moji otazku ,chci se zeptat jestli je spravne podle zakonu že mě banka brzdi v disponovani s moji nemovitosti ale momentalne v zastavě,potřebuji prodat byt a požadala jsem o předčasne splaceni preklenov.uvě­ru.otpověděli – NE!.UVĚR MAM U MODRE PYRAMIDY.nevim kam se obratit pro radu komunikace se spořitelnou 0 .ted jsem pro ni v pozici otravne mouchy,nezajem .predem dik

  Odpovědět

 • Petr Zavřel

  10 listopadu, 2012

  Ahoj LIDO, napiš mi na peza69@seznam.cz a rád Ti poradím.

  Odpovědět

 • Petr Zavřel

  5 listopadu, 2012

  Pane Votrubo, můžete mi prosím napsat kontakt na Vás na peza69@seznam.cz? Rád bych si s Vámi pohovořil ohledně pomoci podvedeným klientům. Děkuji.

  Odpovědět

 • Karla Parla

  6 listopadu, 2012

  Jeste k Partners, skoda, ze jsem ten clanek nevidela drive… je to banda lumpu –
  Ten klucik z Partners me nalakal na super urazove pojisteni od Generalli, pres ne jeste levnejsi. Minuly tyden jsem s nim podepsala smlouvu, jen mi ji hned nedal, s tim, ze zapomel razitko Partners a ze mi ji da tedy tento tyden, ale pak mi poslal mailem konta, kam mam poslat penize, abych uz byla od 1.11. pojistena. Hmmm vcera mi to predal a otevrel to vzadu, jakoze tam jsou ty informace atd … a spechal rychle pryc… me nenapadlo to otevrit hnedka jeste vepredu, kdyz jsem to predtim vyplnovala sama… prijdu domu, ze to prolustim a co… koukam, ze on tam jako zprostretkovatele doplnil misto sebe nejakou cizi zenskou… jsem si predtim ani nevsimla, ze je tam jeste nejaka prazdna kolonka a dole to prede mnou podepisoval on, jenze nejaky klikyhak muze byt jak jeho jmeno tak i jeji podpis… Byla jsem tak na… ze me takto podvedl, proc cizi jmeno, proc, lhat, proc podvadet… To ani Partners nema slusne lidi!!!! No zrusit to no nevim, kdyz uz jsem poslala prvni platbu a i tak je to vyhodny… Jen vidim, ze kdo muze, tak cloveka proste ojebe a to ja se snazim se vsema jednat slusne.To jen k tomu jejich serioznimu jednani, opravdu si od nich nic uz nevemu!!!!!

  Odpovědět

 • Helena

  14 ledna, 2013

  Jakoukoli pojistku může klient ze zákona zrušit do 2 měsíců od jejího podepsání a pojistné Vám bude vráceno buď celé nebo jeho poměrná část, podle doby, jak dlouho jste byla pojištěná podle této smlouvy.
  V tomto případě bych se bála, že pojistka nebude tak výhodná, když se „poradce“ takto chová.
  A hlavně jde o princip – skutečně mu chcete dát vydělat jeho provizi z Vašich peněz?

  Odpovědět

 • Radek

  6 listopadu, 2012

  Ta pojistka nemusí být nutně špatná. Jsou dvě možnosti, proč to dělal na cizí jméno:
  1/ není PPZ a nemůže sjednávat pojištění (tímto obchází zákon, ale nemusí nutně radit špatně)
  2/ Partners nemají nasmlouvané pojištění, které vám sjednal (tímto obchází zejména smlouvu s Partners, kterým se uvázal k exklusivitě; v takovýchto případech se pak jedná zpravidla o vyhledání produktu, který je pro klienta vhodnější než ze standardní nabídky. Protože ale Partners s Generali (předpokládám) spolupracují, není to pravděpodobně tento případ…)

  Odpovědět