Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jessica nahradí Panel a přinese miliardy na bydlení

Jessica nahradí Panel a přinese miliardy na bydlení

Český bytový fond potřebuje stále opravy za 680 mld. Kč. Kde na ně vzít? Jednou z možností budou od příštího roku levné úvěry od Státního fondu rozvoje bydlení. Ten zatím smí čerpat peníze jen ze státního rozpočtu. To se ale změní, a tak české rekonstrukce budou financovat i evropské fondy a Evropská investiční banka.

Státní fond rozvoje bydlení je zákonem velmi limitován ve svých příjmech. Nesmí žádat o evropské dotace, nesmí čerpat úvěry… jediné, co smí, je dostávat peníze ze státního rozpočtu. To se ale změní. V pokročilém stádiu legislativního procesu[1] je novela zákona o SFRB, která fondu umožní sáhnout si pro peníze i z jiných zdrojů.

Podle koncepce bytové politiky pro roky 2014 až 2020 nemají být rozdávány dotace – ať již přímé, nebo úrokové. Státní fond začne poskytovat levné úvěry sám. Nástrojem má být nový program či finanční produkt Jessica.

Změna zákona umožní Fondu získávat finance pro bydlení a také regionální rozvoj i z dalších zdrojů a sdružovat tak finanční prostředky pro nastartování dalších programů, například z výnosů z prodeje emisních povolenek, Evropské investiční banky a dalších,“ uvedl po schválení novely zákona v Poslanecké sněmovně koncem června Jiří Koliba, ředitel SFRB. A fond už o nových zdrojích jedná.

Jedním z nejvýznamnějších zdrojů, které by měly protéci fondem na opravy zejména nájemního bydlení, jsou evropské dotace, konkrétně Integrovaný operační program. Z něj by po nabytí účinnosti novely mělo připlout 600 mil. Kč. Další peníze v řádově stejném objemu by se měly vracet fondu ve formě splátek z rozpůjčovaných Úvěrů 300[2]. A v neposlední řadě SFRB jedná Evropskou investiční bankou, která předběžně přislíbila poskytnout dlouhodobý úvěr ve výši získaných prostředků fondem za výhodných úrokových podmínek.

Nerozkrade to někdo?

O úvěr z programu Jessica budou moci žádat všichni majitelé bytových, zejména nájemních domů. Hlavními žadateli budou ale pravděpodobně obce a velká bytová družstva. Zejména ta ale v současnosti naráží na pravidlo de minimis, podle kterého nemůže jeden subjekt získat větší dotace a podpory než 200 tis. EUR v tříletém horizontu. Zejména s ohledem na velké investory a bytová družstva fond vyjednává o blokové výjimce, která by umožnila limit prorazit.

Bude-li ale moci fond poskytovat levné úvěry v takřka neomezené výši – kdo zaručí, že budou poskytovány na společensky prospěšné projekty, na které má státní podpora směřovat, a nebudou rozkradeny, jak to s evropskými dotacemi v Česku bohužel bývá? Za rozhodnutím o poskytnutí či neposkytnutí levného úvěru bude stát odborná komise, jejímiž členy by měli být např. Milan Taraba ze Sdružení nájemníků ČR, Zdeněk Pernes z Rady seniorů ČR či ekonomové Miroslav Zámečník a Petr Zahradník.

Samotná schopnost splácet půjčku bude také prověřována. V současné době fond oslovil vysoké školy s poptávkou tvorby posudků na schopnost splácet úvěr, a pokud se s žádnou nedohodne, má v záloze alternativní řešení. Ostatně – i dnes tvoří hlavní zdroj příjmů fondu splátky dříve poskytnutých úvěrů a delikvence věřitelů je minimální.

Kam Jessica zamíří

Úvěry Jessica budou poskytovány jak na výstavbu, tak na opravy stávajícího bytového fondu. Výstavba ale musí být společensky prospěšná s tím, že přednost bude mít bydlení pro seniory či sociální bydlení. Navíc se u každého projektu bude posuzovat jak jeho návratnost (a tedy zda realizátor projektu bude schopen úvěr splatit), tak dlouhodobá udržitelnost.

Minimální výše úvěru je u rekonstrukcí stanovena předběžně na 1 mil. Kč. Maximální výše není limitována – kromě omezení de minimis, pokud nebude schválena bloková výjimka.

V prvotní fázi budou úvěry poskytovány libovolným vlastníkům (tedy firmám, soukromým osobám, družstvům, obcím…) ve vybraných rozvojových lokalitách, tedy především v zanedbaných sídlištích.[1] 9. 8. 2012 byla novela podepsána prezidentem republiky, nyní čeká na soupodpis předsedy vlády a vydání ve Sbírce zákonů.

[2] Ne všechny peníze se z Úvěru 300 vrátí. V rámci podpory je poskytován bonus v podobě snížení jistiny za každé narozené dítě. V loňském roce byl 30tisícový bonus přiznán 2 737 šťastným vlastníkům podporovaného úvěru, což znamenalo výdaje (tedy odpuštění dluhu) ve výši 82,09 mil. Kč. Stát ovšem počítal s větší porodností a na bonus vyčlenil až 100 mil. Kč.

Anketa

Má stát podporovat bytovou výstavbu?

Ano. (38)
 
Ne. (26)
 Celkem hlasovalo 64 čtenářů

Jessica nahradí Panel a přinese miliardy na bydlení >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Státní fond rozvoje bydlení

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů