Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kolik nás stojí stavební spoření

Kolik nás stojí stavební spoření

Stavební spoření patří mezi „tradiční“ produkty. Aby ne. Stát nám říká: „Je to dobrý produkt.“ Jenže je tomu opravdu tak? Společnost Swiss Life Select zveřejnila výpočet „nevýhodnosti“ stavebního spoření. Tak zlé to není… přesto nás státní příspěvek přichází draho.

Na úvod si dovolím jednu otázku:

Anketa

Věříte státu?

Ano. (11)
 
Ne. (114)
 Celkem hlasovalo 125 čtenářů

Stát nám říká, co je pro nás dobré a co je špatné. Zpravidla to dělá nepřímo: Formou cukru (státní podpory, státních příspěvků) a biče (daní). Kouření je špatné, proto je zatíženo vysokou sazbou spotřební daně. Jízda automobilem škodí životnímu prostředí, proto je na pohonné hmoty uvalena daň. Stavební spoření je dobré, proto ho stát podporuje formou státního příspěvku.

Stát ale také podporuje např. solární elektrárny. Věříte-li státu, jistě mu věříte i v tom, že solární elektrárny jsou dobré, když je podporuje. A že je podporuje z našich peněz formou „ekologického příplatku“ v ceně elektřiny? V tom není rozdíl od stavebního spoření – i na státní příspěvek musel stát nejprve od nás vybrat daně.

Pokud státu tolik nevěříte, je vhodné se přesvědčit na vlastní výpočet, zda je stavební spoření skutečně tak výhodný produkt. Pomiňme nyní případy, kdy je babičce navýšena cílová částka na nesmyslnou výši, čímž jsou její úspory převedeny formou provize na finančního zprostředkovatele, často na „tu hodnou paní od spořitelny, která umí tak dobře poradit“.

Finančně poradenská společnost Swiss Life Select zveřejnila modelový výpočet stavebního spoření, jehož závěrem má být každoroční ztráta Čechů ve výši 83 mil. Kč díky inflaci převyšující výnosy stavebního spoření – a to včetně státního příspěvku. Každý člověk, který má uzavřené stavební spoření, tratí ročně 192 Kč.

Základem výpočtu je optimální pravidelně spořená částka optimalizující příjem ze státního příspěvku (1 666 Kč měsíčně), optimalizovaná cílová částka (140 tis. Kč) minimalizující poplatek za sjednání smlouvy (1 400 Kč), poplatek za roční vedení (300 Kč), úroková sazba (2 %, po dani jen 1,7 %) a státní příspěvek (10 % z ročně naspořené částky, max. 2 000 Kč). Za 6 let klient stavební spořitelny naspoří 135 369,26 Kč.

Společnost Swiss Life Select uvádí průměrné roční zhodnocení včetně státního příspěvku 2,14 %. Dle našich výpočtů situace není tak tragická. Z naspořených prostředků klientem a výsledné sumy na účtu plyne průměrné roční zhodnocení 4,82 % při započítání státního příspěvku. Pokud by stavební spoření neobsahovalo státní příspěvek, jeho efektivní roční zhodnocení by ale dosahovalo pouze 0,99 %.

Zhodnocení 0,99 % je nejen pod hodnotou dlouhodobé inflace, ale i pod inflačním cílem České národní banky, která má nejvíce možností míru inflace ovlivnit. Inflační cíl stanovila ČNB na úrovni 2 % s „tolerančním“ pásmem ± 1 procentní bod. Ztráta z běžného stavebního spoření se tak bude s největší pravděpodobností pohybovat kolem 1 % ročně.

Kolik nás stojí státní příspěvek stavebního spoření

Je zde ale ještě státní příspěvek. Ten ovšem platíme z našich daní, tedy z našich kapes. Nikdo nám ho nedá, jen nám ho přerozdělí. Navíc ono přerozdělení není zadarmo – na ministerstvu financí platíme lidi, kteří dohlížejí na oprávněnost nároku na státní příspěvek, kteří ho kontrolují a starají se o jeho převod do stavebních spořitelen. Následně kontrolují, zda byl správně připsán. Tito lidé by zřejmě nebyli propuštěni se zrušením agendy kolem stavebního spoření, mohli by být ale kupříkladu převedeni na užitečnější práci.

Častou námitkou je, že „díky státního příspěvku nám stát aspoň něco z našich daní vrátí“. Ano, to je oprávněná námitka. Jenže státní finance jsou v hlubokém deficitu. Aby nám stát „něco vrátil“, musí si o to více půjčit. A stát si nepůjčuje zadarmo. Např. šestiletý dluhopis, odpovídající vázací době stavebního spoření, byl 10. 10. 2013 vydražen v aukci s úrokem 1,492 %. Ještě v loňském roce ale činily náklady státního dluhu více než 2,5 % – a stát si tak dlouhodobě půjčuje za vyšší sazbu, než kolik připisují stavební spořitelny svým klientům. Náklady na státní dluh připadající na státní příspěvek lze přičíst na vrub nákladů na „téměř 5%“ zhodnocení stavebního spoření.

Při celkovém zhodnocení stavebního spoření ve výši 4,82 % tak připadá 0,99 procentního bodu na výnos bez státního příspěvku. O 3,83 procentního bodu se stará státní příspěvek včetně svého zhodnocení. Za šest let ale náklady na řízení státního dluhu v souvislosti se státním příspěvkem stavebního spoření dosahují 6,5 % jeho celkové výše, tedy přibližně 2 mld. Kč. Tím ovšem náklady nekončí. Státní dluh po šesti letech není splacen, a tak přestože výnos pro střadatele již dále nepřichází, pro stát – tedy nás všechny – náklady dále pokračují ve výši přibližně 750 mil. Kč ročně.

Na druhé straně je obtížně vyvratitelné tvrzení, že v případě zrušení státního příspěvku ze stavebního spoření budou peníze „použity“ jiným způsobem. Proti této námitce lze jen obtížně něco namítnout. Zejména dokud bude tato námitka existovat, jen těžko si zvolíme politiky, kteří by skutečně snížili deficit a následně státní dluh České republiky.

Anketa

Věříte státu?

Ano. (11)
 
Ne. (114)
 Celkem hlasovalo 125 čtenářů

Kolik nás stojí stavební spoření >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Swiss Life Select

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Re: TVK | 17.10.2013 20:51
Mirek Hasík | 17.10.2013 12:04

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů