Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kolik zaplatíte za úvěr na rekonstrukci

Kolik zaplatíte za úvěr na rekonstrukci

K financování rekonstrukce bývá optimální využít stavební spoření. Není potřeba zastavovat nemovitost a jsou levnější než klasické spotřebitelské úvěry. Jaké úrokové sazby překlenovacích úvěrů aktuálně stavební spořitelny nabízejí?

Stavební spoření ztratilo svůj lesk jako spořicí produkt. Přesto jedna jeho složka je stále významná a může rodinným financím významně usnadnit život. Překlenovací úvěry bez nutnosti zástavy nemovitosti jsou optimálním řešením rekonstrukcí rodinného domku nebo bytu.

Výhodou stavebního spoření proti ostatním formám financování rekonstrukcí je především nižší úroková sazba než u spotřebitelských půjček a dostačující výše úvěru poskytnutého bez nutnosti zastavení nemovitosti. Samotná zástava nemovitosti je dalším krokem při podávání žádosti o úvěr, který nebývá nejlevnější i s ohledem na nutnost odhadu ceny zastavované nemovitosti.

Překlenovací úvěry bez zástavy nemovitosti jsou dražší než hypotéky. Ostatně, v dnešní době nízkých úrokových sazeb hypoték nemohou konkurovat ani překlenovací úvěry se zástavou nemovitosti.

Samotné sjednání úvěru je také dražší než hypotéky. Zatímco u hypotečních úvěrů banky v poslední době poplatky za sjednání úvěru odpouští, stavební spořitelny si nejčastěji naúčtují 1 % z cílové částky za sjednání stavebního spoření a další 1 % z cílové částky za sjednání překlenovacího úvěru. Klient, který smlouvu o stavebním spoření v dostatečné výši cílové částky nemá uzavřenou, tak zaplatí za sjednání úvěru až 2 % z cílové částky. To např. u úvěru ve výši 500 tis. Kč představuje náklad 10 tis. Kč.

U některých překlenovacích úvěrů stavební spořitelny (nejčastěji v rámci „akční nabídky“) poplatek za sjednání odpouští nebo účtují v paušální výši 1000 Kč. Tím se ale klient nezbaví povinnosti zaplatit si za spořicí smlouvu. Zároveň jsou zpravidla účtovány poplatky za vedení účtu i za vedení překlenovacího úvěru – každý přesahující 300 Kč ročně.

Povinné „dospořování“ má ještě jeden neblahý důsledek dopadající na cenu překlenovacího úvěru kromě ceny za zřízení spořicího účtu stavebního spoření. Roční úrokové sazby nabízené stavebními spořitelnami zejména u úvěrových tarifů se nejčastěji pohybují na úrovni 1 %. Nejlevnější překlenovací úvěr bez zástavy nemovitosti je úročen 4,4 %. Pokud má klient naspořených např. 10 % cílové částky, tyto peníze mu na jedné straně leží na spořicím účtu za 1 % ročního úroku, ale na druhé straně je má půjčené od stavební spořitelny za 4,4 %. Rozdíl mezi úrokovými sazbami (úrokovou marži) inkasuje stavební spořitelna.

Tabulka: Přehled základních úrokových sazeb překlenovacích úvěrů bez zástavy nemovitosti

Stavební spořitelna

Překlenovací úvěr

Varianta

Úroková sazba

ČMSS

Kredit Standard

do 150 000 Kč

4,80%

od 150 000 Kč

4,40%

Kredit 100

7,90%

Kredit 90

do 150 000 Kč

6,90%

od 150 000 Kč

5,90%

MPSS

Rychloúvěr

6,34%

RSTS

Rekopůjčka

4,90%

SSČS

Úvěr od Buřinky

6,85%

WSTS

Superúvěr

v privatizaci a družstevní bydlení

5,40%

bez naspoření

5,10%

naspořeno 40 % CČ v tarifu OF

4,80%

naspořeno 50 % CČ v tarifu OS

4,80%

Partner

bez naspoření

6,80%

naspořeno 10 % CČ

5,80%

Zdroj: Úrokové lístky stavebních spořitelen

U většiny překlenovacích úvěrů jsou stanoveny další podmínky pro jejich získání. Např. u Lišky (ČMSS) může získat úvěr Kredit Standard pouze klient, který má naspořeno alespoň 40 % cílové částky. Úrokovou sazbu Kredit 90 od 150 tis. Kč ve výši 5,9 % navíc nabízí jen v akční nabídce do 30. 6. 2014.

Modrá pyramida aktuálně nabízí Rychloúvěr a Wüstenrot – stavební spořitelna nabízí Superúvěr bez poplatků za jeho sjednání. Klient se ale nevyhne poplatku za sjednání smlouvy o stavebním spoření.

Pro výběr optimálního úvěru nejsou úrokové sazby a poplatky s úvěrem (a stavebním spořením jako celku) jediným kritériem. Rozhodující může být také výše, kterou je spořitelna ochotná poskytnout bez zajištění.

Rozhodovat by také mělo, zda se může vyskytnout potřeba a zda je následně možné překlenovací úvěr předčasně splatit.

Anketa

Má stát zrušit podporu stavebního spoření?

Ano. (85)
 
Ne. (166)
 Celkem hlasovalo 251 čtenářů

Kolik zaplatíte za úvěr na rekonstrukci >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Re: petr-zamecnik | 16.04.2014 09:55
petr.f | 15.04.2014 13:42

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »