EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Petr Zámečník

14. 04. 2014

2 komentáře

Kolik zaplatíte za úvěr na rekonstrukci

 


 

Stavební spoření ztratilo svůj lesk jako spořicí produkt. Přesto jedna jeho složka je stále významná a může rodinným financím významně usnadnit život. Překlenovací úvěry bez nutnosti zástavy nemovitosti jsou optimálním řešením rekonstrukcí rodinného domku nebo bytu.

Výhodou stavebního spoření proti ostatním formám financování rekonstrukcí je především nižší úroková sazba než u spotřebitelských půjček a dostačující výše úvěru poskytnutého bez nutnosti zastavení nemovitosti. Samotná zástava nemovitosti je dalším krokem při podávání žádosti o úvěr, který nebývá nejlevnější i s ohledem na nutnost odhadu ceny zastavované nemovitosti.

Překlenovací úvěry bez zástavy nemovitosti jsou dražší než hypotéky. Ostatně, v dnešní době nízkých úrokových sazeb hypoték nemohou konkurovat ani překlenovací úvěry se zástavou nemovitosti.

Samotné sjednání úvěru je také dražší než hypotéky. Zatímco u hypotečních úvěrů banky v poslední době poplatky za sjednání úvěru odpouští, stavební spořitelny si nejčastěji naúčtují 1 % z cílové částky za sjednání stavebního spoření a další 1 % z cílové částky za sjednání překlenovacího úvěru. Klient, který smlouvu o stavebním spoření v dostatečné výši cílové částky nemá uzavřenou, tak zaplatí za sjednání úvěru až 2 % z cílové částky. To např. u úvěru ve výši 500 tis. Kč představuje náklad 10 tis. Kč.

U některých překlenovacích úvěrů stavební spořitelny (nejčastěji v rámci „akční nabídky“) poplatek za sjednání odpouští nebo účtují v paušální výši 1000 Kč. Tím se ale klient nezbaví povinnosti zaplatit si za spořicí smlouvu. Zároveň jsou zpravidla účtovány poplatky za vedení účtu i za vedení překlenovacího úvěru – každý přesahující 300 Kč ročně.

Povinné „dospořování“ má ještě jeden neblahý důsledek dopadající na cenu překlenovacího úvěru kromě ceny za zřízení spořicího účtu stavebního spoření. Roční úrokové sazby nabízené stavebními spořitelnami zejména u úvěrových tarifů se nejčastěji pohybují na úrovni 1 %. Nejlevnější překlenovací úvěr bez zástavy nemovitosti je úročen 4,4 %. Pokud má klient naspořených např. 10 % cílové částky, tyto peníze mu na jedné straně leží na spořicím účtu za 1 % ročního úroku, ale na druhé straně je má půjčené od stavební spořitelny za 4,4 %. Rozdíl mezi úrokovými sazbami (úrokovou marži) inkasuje stavební spořitelna.

Tabulka: Přehled základních úrokových sazeb překlenovacích úvěrů bez zástavy nemovitosti

Stavební spořitelna

Překlenovací úvěr

Varianta

Úroková sazba

ČMSS

Kredit Standard

do 150 000 Kč

4,80%

od 150 000 Kč

4,40%

Kredit 100

7,90%

Kredit 90

do 150 000 Kč

6,90%

od 150 000 Kč

5,90%

MPSS

Rychloúvěr

6,34%

RSTS

Rekopůjčka

4,90%

SSČS

Úvěr od Buřinky

6,85%

WSTS

Superúvěr

v privatizaci a družstevní bydlení

5,40%

bez naspoření

5,10%

naspořeno 40 % CČ v tarifu OF

4,80%

naspořeno 50 % CČ v tarifu OS

4,80%

Partner

bez naspoření

6,80%

naspořeno 10 % CČ

5,80%

Zdroj: Úrokové lístky stavebních spořitelen

U většiny překlenovacích úvěrů jsou stanoveny další podmínky pro jejich získání. Např. u Lišky (ČMSS) může získat úvěr Kredit Standard pouze klient, který má naspořeno alespoň 40 % cílové částky. Úrokovou sazbu Kredit 90 od 150 tis. Kč ve výši 5,9 % navíc nabízí jen v akční nabídce do 30. 6. 2014.

Modrá pyramida aktuálně nabízí Rychloúvěr a Wüstenrot – stavební spořitelna nabízí Superúvěr bez poplatků za jeho sjednání. Klient se ale nevyhne poplatku za sjednání smlouvy o stavebním spoření.

Pro výběr optimálního úvěru nejsou úrokové sazby a poplatky s úvěrem (a stavebním spořením jako celku) jediným kritériem. Rozhodující může být také výše, kterou je spořitelna ochotná poskytnout bez zajištění.

Rozhodovat by také mělo, zda se může vyskytnout potřeba a zda je následně možné překlenovací úvěr předčasně splatit.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří

Již pátý měsíc se měřeno Swiss Life Hypoindexem úrokové sazby hypotečních úvěrů prakticky nehýbou. Průměrný úrok se pohybuje mírně nad 5,5 % p. a. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

07. 06. 2024

Komentář: S hypotékou si pospěšte

Inflace se v dubnu vydala opět nahoru. I když je tento růst proti představám ČNB, bude i tak bankovní rada pravděpodobně pokračovat v pozvolném snižování úrokových sazeb. Toto snižování ale možná nebude tak rychlé, jak si většina ekonomů představovala. V poslední době také vidíme, že se snižování sazeb ČNB bezprostředně nepromítá do sazeb hypotečních úvěrů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • petr.f

  15 dubna, 2014

  Děkuji za pěkný přehled, zejména úrokových měr, ušetřili jste mi práci, právě jsem se chystal pro sebe sám úroky porovnat :-)
  Má vůbec v dnešní době úvěr ze stavebního spoření / překlenovací úvěr smysl? Opravdu jediná výhoda, která mě napadá, že do cca 0,5 mil. Kč není nutné zastavovat nemovitost, pokud tedy koupím menší byt mimo Prahu, mám ho volný nezastavený a mohu s ním volně disponovat.

  Otázka je, jestli toto je výhoda, protože vysoké úroky a poplatky okolo tento produkt znevýhodňují oproti hypotékám.

  Odpovědět

 • petr-zamecnik

  16 dubna, 2014

  Vámi uváděná výhoda je podle mého názoru nejvýznamnější. Zejména v situaci, kdy nemůžete danou nemovitost zastavit (např družstevní byt nebo již zastavená je).

  Stavební spořitelny také umí vytvořit zajímavé podmínky pro společenství vlastníků a bytová družstva.

  Odpovědět