Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Které stavební spoření pořídit dětem?

Které stavební spoření pořídit dětem?

V nedávné době jsem dostal dvakrát shodný dotaz: Narodilo se mi děcko (vnouče) a chci mu dát něco do dospělosti. Které stavební spoření je nejlepší? Odpověď: Žádné!

Mezi lidmi stále panuje utkvělá představa, že stavební spoření je tím nejlepším finančním produktem, jaký mohou mít. Státní příspěvek vnímají jako část peněz, které dostanou ze zaplacených daní zpět, a proč by měly státu daně nechávat. Již nevidí, že tyto peníze stát nemá, ale musí si je půjčovat.

Stavební spoření není oblíbené jen u laické veřejnosti. Dotaz na to, které je pro novorozeně nejlepší, aby mělo „něco do začátku v dospělosti“, jsem obdržel od dvou lidí, kteří mají blízko k ekonomii – od člověka pracujícího v marketingu a od profesora ekonomie. Proč stavební spoření není pro děti vhodné? A co jiného jim nabídnout?

Nabídka stavebních spoření pro děti

Stavební spořitelny zvýhodňují smlouvy o stavebním spoření pro děti. Největší stavební spořitelna – ČMSS – má do 31. 3. 2013 akci pro děti, která cílí přímo na rodiče sloganem: Hledáte příležitost, jak svému dítěti připravit finance pro vstup do dospělosti? Uzavřete pro něj v období 1. 1. až 31. 3. 2013 smlouvu o stavebním spoření a získejte navíc prémii až 1000 Kč (při cílové částce 200 000 Kč).“

Je-li uzavřeno u Lišky stavební spoření pro nezletilého do 18 let věku a zaplacen celý poplatek za zřízení smlouvy (1 % z cílové částky) do konce dubna, stavební spořitelna připíše „prémii“ ve výši poloviny zaplaceného příspěvku. Při splnění podmínek spoření 9 let je připsáno úročení ve výši až 3,15 %. K tomu ale musí pravidelně měsíčně spořit 0,5 % cílové částky nebo alespoň 2 000 Kč (lze i předem předplatit).

Modrá pyramida cílí na novorozeňata spořením Mopísek: Tento produkt je vhodným a promyšleným dárkem při narození dítěte, vstupu dítěte do školy apod.“ Smlouva je pro děti do 10 let uzavřena bez poplatku na cílovou částku 150 tis. Kč. Úročení vkladů činí 2 %. Nabídka platí do 30. 6. 2013.

Raiffeisen stavební spořitelna nenabízí aktuálně pro děti žádnou slevu ani akci, přesto si neodpustila mezi důvody uzavření spoření uvést: „Naspořené prostředky můžete využít například na financování nového nebo rekonstrukci stávajícího bydlení. Můžete si také vytvořit finanční rezervu nebo dětem usnadnit start do života.“ Úročení vkladů dosahuje 2 %.

„Dětem usnadníme start do života,“ hlásá i Stavební spořitelna České spořitelny. Navíc rodičům ukazuje přehlednou tabulku, kolik dětem naspoří při pravidelném spoření až do 18. roku věku dítěte. A pokud nebudou číst pozorně poznámku psanou drobným písmem u nenápadné hvězdičky, budou nemile překvapeni – částky, kolik dětem naspoří, neobsahují zdanění úroků (aktuálně 15 %) ani „úhrady spojené se stavebním spořením“, tedy poplatky za zřízení smlouvy a za vedení účtu či výpisy… Spořitelna nabízí na vklady bezkonkurenční úrok ve výši 2 %“.

Wüstenrot – stavební spořitelna má nabídku, která je „ušitá na míru“ všem, kteří chtějí nebo potřebují vytvořit finanční rezervu pro budoucí potřeby svých dětí.“ U stavebního spoření Kamarád a Kamarád+ spořitelna odpouští poplatek za sjednání smlouvy (skutečně odpouští, nevrací ho po zaplacení na účet stavebního spoření, ovšem i tak musí klient vložit během 4 měsíců na účet alespoň 1 500 Kč, resp. 3 000 Kč). Cílová částka je u první varianty 150 tis. Kč, u druhé 300 tis. Kč. Úroková sazba je i u této spořitelny 2 %.

Proč stavební spoření není pro děti vhodné

Stavební spoření nabízí nejčastěji úrok 2 % z vkladů. Výjimkou je ČMSS, u níž ale klient musí buď předplatit pravidelné spoření, nebo spořit skutečně pravidelně – a nevynechat za žádných okolností. I tak na 9letém horizontu dosahuje zhodnocení 3,15 %.

Úroky jsou zdaněné aktuálně 15% sazbou daně z příjmů. Stačí jediný zákon a sazba se může změnit. S největší pravděpodobností přitom nepůjde o změnu směrem dolů. Ostatní podmínky smlouvy přitom zůstávají stejné.

Ano, ke smlouvě je připisován státní příspěvek. Zatím. Na základě usnesení Ústavního soudu se ale může kdykoli změnit. Nebo zrušit. Navíc jeho příspěvek k celkovému zhodnocení u dlouhodobých smluv není nikterak převratný – při spoření 18 let a úhradě poplatku za zřízení smlouvy s cílovou částkou 500 tis. Kč činí efektivní zhodnocení při pravidelném spoření 2,38 %. Ano, lze ušetřit při „dětských slevách na poplatku“… pak ale nestačí spořit jen na jednu smlouvu, ale je třeba po čase uzavřít novou.

Průměrná míra inflace od roku 1997 do roku 2012 dosahovala 3,45 %. To je více, než nabízí zhodnocení stavebního spoření včetně státního příspěvku. I pokud spočítáme průměrnou inflaci pouze od roku 2000, dosahuje 2,64 %. Navíc za uplynulý rok činila inflace 3,3 % a ani budoucí výhled není optimistický.

Když ne stavební spoření… co tedy?

Spořit novorozencům na „start do života“ v 18 letech je běh na dlouhou trať. V takovém případě je důležité hledět především na výnos, který by měl být dlouhodobě nad mírou inflace, nikoli pod ní. Pro dlouhodobé spoření se nabízejí zejména akciové fondy a pro lidi obávající se rizika fondy životního cyklu s cílovým horizontem blízkým dospělosti dětí.

Tip: Nebojte se akciových fondů: Vyplatí se to!

Častá námitka proti tomuto řešení je: Vždyť je to rizikové! Nechceme utrpět ztrátu! Jistě. Ale záleží na úhlu pohledu na riziko. Akciové trhy od svých vrcholů před začátkem stále se vlekoucí „krize“ se již vrátily ke svým maximům. Po pěti letech. Investiční horizont přitom činí 18 let. Nyní mají možnost opět růst… či kolísat. Z historického pohledu, který ovšem nezaručuje budoucnost, vyplývá, že akciové trhy rostly v průměru navzdory krizím přibližně o 8 – 10 % ročně.

Jiný úhel pohledu: Stavební spoření není rizikové? Ale kdeže! Výnos je nejistý. Státní příspěvek i zdanění se může změnit. Co je ale větším rizikem, je inflace. Vklady na stavebním spoření reálně ztrácejí. A pokud inflace povyskočí, ztratí ještě víc. Při současných podmínkách stavebního spoření a při současné inflaci nabízí stavební spoření jedinou jistotu: Jistotu ztráty.

Je lepší nejistý výnos, nebo jistá ztráta?

Anketa

Co považujete za lepší?

Nejistý výnos. (72)
 
Jistotu ztráty. (37)
 Celkem hlasovalo 109 čtenářů

Které stavební spoření pořídit dětem? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 7 komentářů)

pravdivost informaci JaCi | 11.11.2013 06:37
Re: Radek | 04.10.2013 13:46
Josef Šourek | 04.10.2013 12:17
nesmyslny vypocet besik33 | 21.09.2013 12:43
Re: Kolemjdoucí | 12.08.2013 21:19

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 25.05.2016 00:00 Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

Propad úrokových sazeb začíná pronikat už i na pole stavebního spoření. Některé stavební spořitelny hodlají od léta snížit úrokové sazby spořících produktů. Jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů. Klientům mohou přinést nižší sazby i určité výhody. Proč zatím některé spořitelny nechtějí sazby měnit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.05.2016 17:25
Reklama
banner-investujeme-ceskych100

Jana Zámečníková | 10.05.2016 00:00 České stavební spoření stále slaví úspěchy

Česká republika se udržela na stupních vítězů v evropském stavebním spoření. S více než 3,5 miliony smluv se řadí za Německo a Rakousko. Německo sice co do počtu smluv v Evropě vede, nejrozšířenější je ale stavební spoření v Rakousku. Vedoucí postavení získalo Česko v nárůstu úvěrů ze stavebního spoření. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.04.2016 00:00 Vladimír Staňura: Nežijte na hraně! Úrokové sazby mohou vzrůst

Novela zákona, která ruší nutnost souhlasu opatrovnického soudu s výběrem naspořených prostředků na stavebním spoření dítěte, začala platit. Zvýší se zájem o stavební spoření? Jakým směrem se ubírá stavební spoření? Na tyto a další otázky odpovídal Vladimír Staňura, generální ředitel Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) a předseda Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 13.04.2016 00:00 Navyšujete cílovou částku? Pozor na změnu tarifu!

Navýšení cílové částky stavebního spoření může přijít pěkně draho. Navýšení bývá často spojeno se změnou tarifu. A to se teprve prodraží. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 06.04.2016 00:00 Stavební spoření: Úvěry s nohou na plynu

Úvěry se díky nízkým úrokovým sazbám poskytují jak na běžícím páse. Stavební spořitelny hlásí největší nárůst objemu poskytnutých úvěrů za poslední čtyři roky. Do nevýhodného postavení se ale dostává spoření, které velmi nízkými výnosy lidi neláká. Za jakých podmínek jsou ochotni spořit? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.03.2016 13:21 Klienti si nenechávají líbit rušení stavebních spoření

Nízké úrokové sazby nejsou výhodné pro stavební spořitelny, jelikož prodražují služby, které jsou výhodné především pro klienty. Proto smlouvy jednostranně ruší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.11.2015 14:01 Raiffeisen stavební spořitelna nabízí svým klientům finanční bonus

Bonus 500 korun nabízí Raiffeisen stavební spořitelna všem mladým lidem od 12 do 25 let, kteří si u ní sami či prostřednictvím zákonného zástupce založí stavební spoření. Speciální nabídka potrvá až do 21. prosince 2015. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (796)
 
Ne. (1315)
 
Nevím. (29)
 Celkem hlasovalo 2140 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 25.05.2016 00:00 Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

Propad úrokových sazeb začíná pronikat už i na pole stavebního spoření. Některé stavební spořitelny hodlají od léta snížit úrokové sazby spořících produktů. Jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů. Klientům mohou přinést nižší sazby i určité výhody. Proč zatím některé spořitelny nechtějí sazby měnit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »