Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kupujete byt? Počkejte na zimu

Kupujete byt? Počkejte na zimu

Byty se dobře prodávají na jaře, kdy jsou prosvětlené sluncem po chmurné oblačné zimě. Prodávají se ale také za vyšší ceny. I statistiky ukazují, že pro kupujícího je výhodnější počkat na zimu. Může pak pořídit vlastní byt se slevou.

Koupě vlastního bytu je pro mnohé české domácnosti investicí na celý život. Češi se neradi stěhují, přestože by si tím mohli polepšit. Přesto při výběru domova rozhodují častěji emoce než racionální úvaha. A dopřát prim svým emocím nad racionalitou stojí peníze. Při pořízení bydlení se přitom nejedná o malé částky.

Rozhodujícím faktorem při koupě bytu se stává „pocit“, jaký z budoucího bydlení rodina má. Pocit zlepšuje řada faktorů (některým z nich může prodávající významně pomoci) – a jedním z nejvýznamnějších je denní světlo. Toho je nejvíce a je nejpříjemnější na jaře. A kromě rozpuštění posledního sněhu a zvýšení teploty vzduchu dokáže rozpustit pochybnosti kupujícího a zvýšit cenu.

Ceny bytů prošly v posledních letech bouřlivým vývojem. Až do roku 2007 stoupaly, aby se propadly po krachu banky Lehman Brother v následné finanční krizi a hospodářské recesi. Český statistický úřad (ČSÚ) začal sledovat skutečné ceny bytů až od roku 2008, přesto i na dostupných datech je patrný hluboký pokles. Kdo nakoupil na vrcholu, možná dnes, po osmi letech, prodá za stejnou (nominální) cenu[1].

Ceny starších bytů

Ceny starších bytů v Praze klesaly až do roku 2012. Pak se jejich pád zastavil a po krátkém váhání začaly opět růst. Přestože jsou již nad průměrnou hodnotou roku 2010, ke svým maximům mají ještě dlouhou cestu.

Graf 1: Vývoj realizovaných cen starších bytů (průměr roku 2010 = 100)

ceny-bytu-01

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČSÚ

Mimo Prahu byla situace pro majitele bytů ještě tristnější. Pokles trval déle a průměrné hodnoty roku 2010 jsou ještě z dosahu. Navíc se začátkem roku 2015 opět vykázaly statistický pokles. Maxima leží daleko za horizontem chybějících dat, neboť u mimopražských bytů Český statistický úřad data sleduje až od 3. čtvrtletí 2009.

Ceny nových bytů

novostaveb je situace jiná. ČSÚ stále z důvodu nedostatku novostaveb mimo Prahu sleduje pouze vývoj cen v hlavním městě. Cena novostaveb je přitom mnohem kolísavější než u starších bytů – neprodává se jich tolik a zpravidla záleží na konkrétních developerských projektech, které jsou v daném čtvrtletí v nabídce. A cena závisí především na lokalitě, kde se novostavba nachází.

Protože jsou (nové developerské projekty – pozn. red.) realizovány na lukrativnějších pozemcích než cenově dostupné velké projekty na okraji metropole, logicky je jejich prodejní cena vyšší a zvyšuje tak celkový průměr. Zjednodušeně lze říci, že lidé, kteří dříve uvažovali o nákupu nového bytu na okraji Prahy, si dnes mohou dovolit i bydlení v širším centru,” uvedl Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.

Graf 2: Vývoj realizované ceny novostaveb v Praze

ceny-bytu-02

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČSÚ

Ceny novostaveb se odrazily ode dna v 1. čtvrtletí 2013 a od té doby vykazují rostoucí trend. Počátkem letošního roku se dotkly průměrné hodnoty z roku 2010 a na historická maxima nedosahují.

Inflace

Ceny bytů jsou Českým statistickým úřadem vydávány v nominálních veličinách a nezohledňují tak míru inflace. Ta přitom zcela mění veškerou výhodnost a nevýhodnost pořízení bytu. Od roku 2008 do roku 2014 dosahovala průměrná inflace 2,24 % a celkově tak z ceny bytu ohlodala dalších 16,78 %.

Kdy kupovat byt?

Nejlépe se byty prodávají na jaře, kdy se do nich opřou první sluneční paprsky. To je ale také nejhorší čas pro jejich nákup. Majitelé bytů si jsou vědomi své „sluneční výhody“, a tak tomu přizpůsobují ceny. Patrná je tato strategie i ze statistických dat ČSÚ zejména v Praze, kde je delší řada sledování dat zahrnující jak vysoké ceny, tak jejich propad.

Tabulka 1: Průměrné hodnoty indexu realizovaných cen bytů v Praze v jednotlivých čtvrtletích

Novostavby

Starší byty

1. čtvrtletí

99,0

101,1

2. čtvrtletí

99,9

101,3

3. čtvrtletí

99,2

101,4

4. čtvrtletí

99,0

100,9

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČSÚ

Data od roku 2008 do roku 2010 ukazují, že nejlevnější jsou byty na začátku zimy (u novostaveb ještě v povánočních výprodejích), naopak nejdražší jsou na jaře a v letních měsících. Z tohoto titulu se vyplatí spíše byt kupovat v zimě, kdy na prohlídky bytů není nejlepší počasí z pohledu prodávajícího. Je pak možné využít nižší světlosti bytu k vyjednávání – a prodávající může slevit, neboť chce prodat ještě před jarem.

Pokud bychom se dnes skutečně nacházeli v růstovém trendu cen nemovitostí, nemusí se čekání vyplatit. Přestože statisticky ve čtvrtém čtvrtletí ceny bytů oproti třetímu klesají a v prvním čtvrtletí přinejmenším nerostou, existují i výjimky. A ty se nacházejí především v období růstu.

V konečném důsledku při pořízení vlastního bydlení záleží především na potřebě jeho pořízení v konkrétní době a na preferencích domácností. Nemělo by být ale pořizováno primárně jako investice – ostatně i pro určení majetku dolarových milionářů se nemovitost k vlastnímu bydlení nepočítá. A i načasování je závislé spíše na konkrétní příležitosti než na průměrných hodnotách.[1] Samozřejmě záleží vždy na konkrétní nemovitosti. Někdo mohl mít štěstí či dovednost a i v roce 2007 koupit tak dobře, že bez ohledu na prodělanou finanční krizi nemovitost prodal se ziskem. A někdo koupil tak špatně, že se na „svou“ kupní cenu hned tak nedostane.

Anketa

Kdy jste koupili svůj byt?

Na jaře. (4)
 
V létě. (2)
 
Na podzim. (4)
 
V zimě. (4)
 
Nevzpomínám si. (1)
 
Nemám vlastní byt. (2)
 Celkem hlasovalo 17 čtenářů

Kupujete byt? Počkejte na zimu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »