Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Máte meziúvěr od Lišky? Předčasně ho nesplatíte!

Máte meziúvěr od Lišky? Předčasně ho nesplatíte!

Vzpomínáte, jak Liška před časem jako první stavební spořitelna lákala klienty na refinancování hypotéky stavebním spořením? Teď to klientům vrací i s úroky. Odejít jim ke konkurenci nedovolí!

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška) byla první stavební spořitelnou, která se na jaře roku 2008 s plnou vervou vrhla do kampaně za refinancování hypoték úvěry ze stavebního spoření. Pochopitelně se nejednalo o úvěry řádné, ale o tzv. meziúvěry či překlenovací úvěry. Zlákala klienty na tehdy nižší úrokové sazby a především na jejich jistotu po celou dobu splatnosti úvěru.

V posledních měsících jsou úrokové sazby z hypoték na historicky nejnižších úrovních – a to navzdory „všudypřítomné“ krizi. Klienti by tak rádi využili jedné z často proklamovaných výhod stavebního spoření: Možnosti úvěr kdykoli splatit. Jenže, světe div se, u Lišky to nejde. A vše je přitom právně v pořádku.

Možnost úvěr ze stavebního spoření kdykoli splatit (částečně či zcela) se týká řádného úvěru. A v tom je pověstný zakopaný pes… nejvíc peněz mají stavební spořitelny rozpučováno v překlenovacích úvěrech (meziúvěr). A mezi stavebními spořitelnami vede ta největší – Liška. Té se pochopitelně nelíbí, že by o své klienty mohla díky levným hypotékám přijít. A tak se brání.

Předčasné splacení části či celého překlenovacího úvěru u ČMSS podléhá souhlasu stavební spořitelny. A ten od 1. března 2012 udělovat nebude. Klientovi nabídne některou ze tří možností:

  • Zkrácení doby trvání meziúvěru mimořádným vkladem na spořicí část stavebního spoření.
  • Refinancování meziúvěru jiným úvěrem ČMSS.
  • Výpovědí smlouvy o stavebním spoření a doplacení rozdílu mezi výší meziúvěru a stavem spořicí části stavebního spoření.

Pochopitelně ani jedna z uvedených možností není pro klienta stejně výhodná, jako samotné splacení meziúvěru s ponecháním stavebního spoření.

U třetí možnosti (zrušení celého stavebního spoření) klient v případě splacení meziúvěru do šesti let od jeho sjednání zaplatí navíc poplatek 5 % z částky rozdílu mezi stavebním spořením a meziúvěrem (tedy bude muset zaplatit o 5 % víc, než kolik činí jeho čistý dluh) a pochopitelně přijde i o případný připsaný státní příspěvek včetně jeho zhodnocení. Naopak klient nezaplatí poplatek ve výši 0,5 % z cílové částky za vypovězení smlouvy ve vázací době, který je schován již v předchozích poplatcích.

Opatření ČMSS se netýká všech smluv. V tarifu Perspektiv si klient musí počkat na konec 6leté fixace, u „spotřebitelských úvěrů“ a pochopitelně též řádných úvěrů lze splácet i nadále kdykoli. Českomoravská stavební spořitelna též umožní předčasné splacení v mimořádných případech, jako jsou rozvod (i rozchod), úmrtí či prodej nemovitosti.

Vše odpovídá zákonu i smluvním podmínkám. Klient tak nemá dovolání ani u soudu. Zákon stanoví možnost splatit kdykoli pouze řádný úvěr ze stavebního spoření, u překlenovacího záleží na smluvních podmínkách. A ty jsou nastaveny ve prospěch stavební spořitelny.

Proč došlo k takovému obratu? Pravděpodobnou příčinou je obrat v hospodaření. Dokud klientů přibývá a spořitelna získává jak spořicí, tak úvěrové klienty, těch pár odcházejících ji netrápí. Jakmile se ale přestává dařit jak udržet spořicí klienty, tak úvěrové, kteří mizí za levnějšími hypotékami, jde do tuhého. Stavební spořitelně jde o přežití.

Dokud klientů přibývá, je vhodné vyřizovat žádosti o předčasné splacení kladně bez výjimky. Ostatně to je jedno z velkých lákadel pro nové klienty: Proč nepřijít ke stavební spořitelně, když mohu kdykoli odejít? Nyní lákadlo již nefunguje. Levné hypotéky znamenají zanedbatelný počet nových zájemců o překlenovací úvěry. A tak je třeba zamezit odchodu stávajících. Pověst u nových klientů zkazit již nelze – není u koho. Noví klienti nejsou.

Předčasné splacení překlenovacího úvěru ale nikdy nebylo příliš snadné…

Anketa

Má ČMSS umožnit předčasné splacení meziúvěru?

Ano. (1466)
 
Ne. (28)
 
Je mi to jedno. (19)
 
Co je to meziúvěr? (78)
 Celkem hlasovalo 1591 čtenářů

Máte meziúvěr od Lišky? Předčasně ho nesplatíte! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 12 komentářů)

meziúvěr lze splatit Vláďa | 29.09.2014 17:41
Refinancování Vláďa | 22.05.2014 14:07
Do registru dlužníků s Liškou registrovaná | 13.04.2012 21:53
Re: STEPAN | 23.03.2012 16:05
Re: to je blbost Pavel | 20.03.2012 14:35

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 28.06.2016 00:00 Stavební spoření: Nová doba si žádá nové tarify

Úrokové sazby hypotečních úvěrů padají jako listí na podzim. V pozadí nezůstávají ani stavební spořitelny, které jsou vzhledem k současné situaci velmi nízkých úrokových sazeb nuceny snižovat úroky z vkladů, a tudíž i úroky z úvěrů ze stavebního spoření.  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.07.2016 09:55
Reklama
hypostroj

PR článek | 22.06.2016 00:00 Letní Půjčka ProBydlení je zdarma

Potřebujete opravit byt nebo se konečně pustit do plánované rekonstrukce? V takových situacích je klíčové, zda máte potřebné finanční prostředky. Když ne, nezbývá než si půjčit. Zajímavé podmínky nabízí Půjčka ProBydlení od Wüstenrotu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jakub Mokroš | 14.06.2016 00:00 Vyplatí se spořit na stavebku? Raději ne

Stavební spoření je i po změnách a poklesech úroků nejpopulárnější spořící produkt. V Česku je uzavřeno přibližně 4 miliony smluv a domácnosti v nich mají uloženo zhruba 400 miliard korun. Ale dobrá historie produktu neznamená, že bychom zde měli spořit i nyní. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 15.06.2016 07:31

Jana Zámečníková | 25.05.2016 00:00 Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

Propad úrokových sazeb začíná pronikat už i na pole stavebního spoření. Některé stavební spořitelny hodlají od léta snížit úrokové sazby spořících produktů. Jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů. Klientům mohou přinést nižší sazby i určité výhody. Proč zatím některé spořitelny nechtějí sazby měnit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.05.2016 17:25

Jana Zámečníková | 10.05.2016 00:00 České stavební spoření stále slaví úspěchy

Česká republika se udržela na stupních vítězů v evropském stavebním spoření. S více než 3,5 miliony smluv se řadí za Německo a Rakousko. Německo sice co do počtu smluv v Evropě vede, nejrozšířenější je ale stavební spoření v Rakousku. Vedoucí postavení získalo Česko v nárůstu úvěrů ze stavebního spoření. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.03.2016 13:21 Klienti si nenechávají líbit rušení stavebních spoření

Nízké úrokové sazby nejsou výhodné pro stavební spořitelny, jelikož prodražují služby, které jsou výhodné především pro klienty. Proto smlouvy jednostranně ruší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1198)
 
Ne. (1491)
 
Nevím. (49)
 Celkem hlasovalo 2738 čtenářů