EUR 25.110

USD 23.724

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.110

USD 23.724

Máte meziúvěr od Lišky? Předčasně ho nesplatíte!

 


 

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška) byla první stavební spořitelnou, která se na jaře roku 2008 s plnou vervou vrhla do kampaně za refinancování hypoték úvěry ze stavebního spoření. Pochopitelně se nejednalo o úvěry řádné, ale o tzv. meziúvěry či překlenovací úvěry. Zlákala klienty na tehdy nižší úrokové sazby a především na jejich jistotu po celou dobu splatnosti úvěru.

V posledních měsících jsou úrokové sazby z hypoték na historicky nejnižších úrovních – a to navzdory „všudypřítomné“ krizi. Klienti by tak rádi využili jedné z často proklamovaných výhod stavebního spoření: Možnosti úvěr kdykoli splatit. Jenže, světe div se, u Lišky to nejde. A vše je přitom právně v pořádku.

Možnost úvěr ze stavebního spoření kdykoli splatit (částečně či zcela) se týká řádného úvěru. A v tom je pověstný zakopaný pes… nejvíc peněz mají stavební spořitelny rozpučováno v překlenovacích úvěrech (meziúvěr). A mezi stavebními spořitelnami vede ta největší – Liška. Té se pochopitelně nelíbí, že by o své klienty mohla díky levným hypotékám přijít. A tak se brání.

Předčasné splacení části či celého překlenovacího úvěru u ČMSS podléhá souhlasu stavební spořitelny. A ten od 1. března 2012 udělovat nebude. Klientovi nabídne některou ze tří možností:

  • Zkrácení doby trvání meziúvěru mimořádným vkladem na spořicí část stavebního spoření.
  • Refinancování meziúvěru jiným úvěrem ČMSS.
  • Výpovědí smlouvy o stavebním spoření a doplacení rozdílu mezi výší meziúvěru a stavem spořicí části stavebního spoření.

Pochopitelně ani jedna z uvedených možností není pro klienta stejně výhodná, jako samotné splacení meziúvěru s ponecháním stavebního spoření.

REKLAMA

U třetí možnosti (zrušení celého stavebního spoření) klient v případě splacení meziúvěru do šesti let od jeho sjednání zaplatí navíc poplatek 5 % z částky rozdílu mezi stavebním spořením a meziúvěrem (tedy bude muset zaplatit o 5 % víc, než kolik činí jeho čistý dluh) a pochopitelně přijde i o případný připsaný státní příspěvek včetně jeho zhodnocení. Naopak klient nezaplatí poplatek ve výši 0,5 % z cílové částky za vypovězení smlouvy ve vázací době, který je schován již v předchozích poplatcích.

Opatření ČMSS se netýká všech smluv. V tarifu Perspektiv si klient musí počkat na konec 6leté fixace, u „spotřebitelských úvěrů“ a pochopitelně též řádných úvěrů lze splácet i nadále kdykoli. Českomoravská stavební spořitelna též umožní předčasné splacení v mimořádných případech, jako jsou rozvod (i rozchod), úmrtí či prodej nemovitosti.

Vše odpovídá zákonu i smluvním podmínkám. Klient tak nemá dovolání ani u soudu. Zákon stanoví možnost splatit kdykoli pouze řádný úvěr ze stavebního spoření, u překlenovacího záleží na smluvních podmínkách. A ty jsou nastaveny ve prospěch stavební spořitelny.

Proč došlo k takovému obratu? Pravděpodobnou příčinou je obrat v hospodaření. Dokud klientů přibývá a spořitelna získává jak spořicí, tak úvěrové klienty, těch pár odcházejících ji netrápí. Jakmile se ale přestává dařit jak udržet spořicí klienty, tak úvěrové, kteří mizí za levnějšími hypotékami, jde do tuhého. Stavební spořitelně jde o přežití.

REKLAMA

Dokud klientů přibývá, je vhodné vyřizovat žádosti o předčasné splacení kladně bez výjimky. Ostatně to je jedno z velkých lákadel pro nové klienty: Proč nepřijít ke stavební spořitelně, když mohu kdykoli odejít? Nyní lákadlo již nefunguje. Levné hypotéky znamenají zanedbatelný počet nových zájemců o překlenovací úvěry. A tak je třeba zamezit odchodu stávajících. Pověst u nových klientů zkazit již nelze – není u koho. Noví klienti nejsou.

Předčasné splacení překlenovacího úvěru ale nikdy nebylo příliš snadné…

Loading

Vstoupit do diskuze 12 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Poplatek za předčasné splacení hypoték – konec strašení, všechno je jinak

Od konce loňského roku rezonovalo na hypotečním trhu a v médiích téma předčasného splacení hypoték podle novely zákona o spotřebitelských úvěrech, resp. téma nově definovaných účelně vynaložených nákladů (dále ÚVN), které mohou banky požadovat při splacení hypotečního úvěru mimo data změny fixace. Nejčastěji se hovořilo o tom, že poplatek může činit až 0,25 % z […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 08. 2024

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Martin

    9 března, 2012

    Prosim Vas to je absolutni mystifikace!!!
    Preklenovaci uver muzete splatit kdykoliv, protoze jednou s nedilnych podminek je mit cca 40% nasetreno pro poskytnuti uveru. Radny uver uz jen tak jednoduse splatit nejde a na nej potrebujete dohodu se sporitelnou. Takze jste si to nejak popletly.

    Odpovědět

  • Pavel

    20 března, 2012

    Tak to je ještě větší blbost … Pro poskytnutí řádného úvěru je sice jednou z podmínek mít naspořeno 40% z cílové částky.To ale neznamená,že je tím splacený překlenovací úvěr. Pokud chcete splatit překlenovací úvěr,musíte ho se souhlasem spořitelny splatit celý,plus popl.za splacení. Tzn.jestliže mám překlenovací úvěr např.700.000,– Kč a chci ho splatit,Liška po mě dřív chtěla cca 706.000,– Kč. Mohl jsem to udělat buď jednorázovým splacením celého překlenovacího úvěru v uvedené výši,nebo použít naspořené vklady na vkladovém účtu. Splacení řádného úvěru je jednoduchou administrativní záležitostí. Stačí podat písemné oznámení o zamýšleném splacení a vyčíslení dlužné částky.Takhle je to uvedeno i ve VÚP.Navíc jsem to několikrát dělal,naposledy 2/2012 !!! Takže si to popletl někdo jiný … Co se týče současného stavu u splacení překlenovacího úvěru u Lišky,je to úplně jinak. ČMSS splacení překlenovacího úvěru umožňuje !!! Akorát je to pro klienta hodně nevýhodné. Dle nového sazebníku musí klient v tomto případě uhradit poplatek za předčasné splacení 5% z cílové částky. Tzn.že při překlenováku 1.000.000,– Kč mi Liška naúčtuje 50.000,– Kč!!! A to už je na zvážení … Navíc do splacení musím započítat i vkladovou smlouvu na dospořování. Jinou možnost nemám. Takže není pravda,že Liška NEUMOŽŇUJE splacení, ,,jen,, ho klientům hóóódně komplikuje. A to jí zákon bohužel umožňuje …

    Odpovědět

  • STEPAN

    14 března, 2012

    Přesně opačně – meziúvěr jen se souhlasem Lišky, řádný úvěr kdykoliv. 40 % naspořenosti je jen jednou podmínkou ze 3 pro překlopení do řádného úvěru.

    Odpovědět

  • Radek

    9 března, 2012

    :-D nic osobního, ale pletete se vy ;-)

    Odpovědět

  • iii

    11 března, 2012

    Nevim, proc to vsechno clanek uvadi jako neco neocekavaneho. Pokud vim, predcasne splaceni preklenovaciho uveru podlehal schvaleni SS od davne historie co si pamatuju.

    Odpovědět

  • petr-zamecnik

    12 března, 2012

    To ano, také to v článku píši. Jenže zatímco dříve byl dáván „automatický“ souhlas, dnes je dáván „automatický“ nesouhlas.

    Odpovědět

  • STEPAN

    14 března, 2012

    Od 1. listopadu 2009 platí nový Zákon o platebním styku, přinesl řadu novinek, vesměs ku prospěchu klientů.
    Domníval jsem se, že pokud banka mění sazebník, tak o tom musí klienta informovat 2 měsíce předem, a že klient nemusí na změnu přistoupit.
    Je to prosím tak?
    Podle mě je ČMSS za hranou zákona, když změnu sazebníku oznámila obchodním zástupcům 2 týdny před změnou a klientům vůbec ne.

    Odpovědět

  • Petra Horáková

    19 března, 2012

    Změny podmínek v sazebníku CMSS klientům nezaslala, můj finanční poradce obdržel nový sazebník až 1.3.2012, nechápu jak je možné, že se změnou podmínek není klient obeznámen, a nemá šanci svouji situaci jakkoli řešit. O přefinancování jsme žádali již začátkem února 2012, bankovní informace přišla tak pozdě, že nová banka nestihla úvěr vyplatit, 28.února se vydala změna sazebníku, žádost o nové vyčíslení odeslané 3.3. stále není vyřízena,prostě bez odpovědi, tušíme asi jak to dopadne.

    Odpovědět

  • STEPAN

    23 března, 2012

    Paní Horáková, pošlete mi na sebe kontakt, budu Vás průběžně informovat.
    Domnívám se, že Liška postupuje v rozporu se zákonem, již 2 týdny mám výklad od Finančního arbitra. Odpověď od Lišky urguji 2 týdny, evidentně se jim do odpovědi nechce!
    Štěpán Průcha
    http://www.prucha.eu/kon­takty

    Odpovědět

  • registrovaná

    13 dubna, 2012

    aneb jak se rychle a bez varování dostat do registru dlužníků. Jsem klientem spořitelny od roku 2004, v roce 2009 jsem uzavřela úvěr a bezchybně splácela. Minulý měsíc – březen 2012 mi výplata došla na účet později a já POPRVÉ nezaplatila včas. Očekávala jsem zaslánání upomínky a ono nic. Dne 11.4. jsme měla telefonní hovor s velice nepříjemným pánem ze spořitelny, kde jsme se domluvili, že vše uhradím a termín inkasa si posunu, aby splátka odešla včas. Dlužnou částku jsem 12.4 ihned uhradila, ALE … dnes v 13.4. mi došel dopis – upomínka nedoplatku a co nepochopitelného pro mne, že jsem se dostala do registru dlužníků. Je to velmi nekorektní jednání a neúcta ke svým dlouholetým klientům. Vzhledem k tomu, že na uvěrové smlouvě je jako spoludlužník uveden i můj manžel, rovněž i on se dostal do regisru dlužníků, přestože přes 9 let platí našim dětem u stejné spořitelny stavební spoření. Jedinou možnou obranou proti takovému arogantnímu jednáni je dál s liškou již nespolupracovat­.Doporučuji všem.

    Odpovědět

  • Vláďa

    22 května, 2014

    Máte nevýhodný úvěr u Lišky a nevíte, co s ním. Umíme to řešit, dejte mi vědět na mejl Lot@centrum.cz

    Odpovědět

  • Vláďa

    29 září, 2014

    Ozvěte se přes formulář na nevyhodneuvery.cz a víme jak na to…

    Odpovědět