EUR 24.580

USD 24.025

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.580

USD 24.025

Text: Petr Zámečník

09. 03. 2012

12 komentářů

Máte meziúvěr od Lišky? Předčasně ho nesplatíte!

 


 

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška) byla první stavební spořitelnou, která se na jaře roku 2008 s plnou vervou vrhla do kampaně za refinancování hypoték úvěry ze stavebního spoření. Pochopitelně se nejednalo o úvěry řádné, ale o tzv. meziúvěry či překlenovací úvěry. Zlákala klienty na tehdy nižší úrokové sazby a především na jejich jistotu po celou dobu splatnosti úvěru.

V posledních měsících jsou úrokové sazby z hypoték na historicky nejnižších úrovních – a to navzdory „všudypřítomné“ krizi. Klienti by tak rádi využili jedné z často proklamovaných výhod stavebního spoření: Možnosti úvěr kdykoli splatit. Jenže, světe div se, u Lišky to nejde. A vše je přitom právně v pořádku.

Možnost úvěr ze stavebního spoření kdykoli splatit (částečně či zcela) se týká řádného úvěru. A v tom je pověstný zakopaný pes… nejvíc peněz mají stavební spořitelny rozpučováno v překlenovacích úvěrech (meziúvěr). A mezi stavebními spořitelnami vede ta největší – Liška. Té se pochopitelně nelíbí, že by o své klienty mohla díky levným hypotékám přijít. A tak se brání.

Předčasné splacení části či celého překlenovacího úvěru u ČMSS podléhá souhlasu stavební spořitelny. A ten od 1. března 2012 udělovat nebude. Klientovi nabídne některou ze tří možností:

 • Zkrácení doby trvání meziúvěru mimořádným vkladem na spořicí část stavebního spoření.
 • Refinancování meziúvěru jiným úvěrem ČMSS.
 • Výpovědí smlouvy o stavebním spoření a doplacení rozdílu mezi výší meziúvěru a stavem spořicí části stavebního spoření.

Pochopitelně ani jedna z uvedených možností není pro klienta stejně výhodná, jako samotné splacení meziúvěru s ponecháním stavebního spoření.

REKLAMA

U třetí možnosti (zrušení celého stavebního spoření) klient v případě splacení meziúvěru do šesti let od jeho sjednání zaplatí navíc poplatek 5 % z částky rozdílu mezi stavebním spořením a meziúvěrem (tedy bude muset zaplatit o 5 % víc, než kolik činí jeho čistý dluh) a pochopitelně přijde i o případný připsaný státní příspěvek včetně jeho zhodnocení. Naopak klient nezaplatí poplatek ve výši 0,5 % z cílové částky za vypovězení smlouvy ve vázací době, který je schován již v předchozích poplatcích.

Opatření ČMSS se netýká všech smluv. V tarifu Perspektiv si klient musí počkat na konec 6leté fixace, u „spotřebitelských úvěrů“ a pochopitelně též řádných úvěrů lze splácet i nadále kdykoli. Českomoravská stavební spořitelna též umožní předčasné splacení v mimořádných případech, jako jsou rozvod (i rozchod), úmrtí či prodej nemovitosti.

Vše odpovídá zákonu i smluvním podmínkám. Klient tak nemá dovolání ani u soudu. Zákon stanoví možnost splatit kdykoli pouze řádný úvěr ze stavebního spoření, u překlenovacího záleží na smluvních podmínkách. A ty jsou nastaveny ve prospěch stavební spořitelny.

Proč došlo k takovému obratu? Pravděpodobnou příčinou je obrat v hospodaření. Dokud klientů přibývá a spořitelna získává jak spořicí, tak úvěrové klienty, těch pár odcházejících ji netrápí. Jakmile se ale přestává dařit jak udržet spořicí klienty, tak úvěrové, kteří mizí za levnějšími hypotékami, jde do tuhého. Stavební spořitelně jde o přežití.

REKLAMA

Dokud klientů přibývá, je vhodné vyřizovat žádosti o předčasné splacení kladně bez výjimky. Ostatně to je jedno z velkých lákadel pro nové klienty: Proč nepřijít ke stavební spořitelně, když mohu kdykoli odejít? Nyní lákadlo již nefunguje. Levné hypotéky znamenají zanedbatelný počet nových zájemců o překlenovací úvěry. A tak je třeba zamezit odchodu stávajících. Pověst u nových klientů zkazit již nelze – není u koho. Noví klienti nejsou.

Předčasné splacení překlenovacího úvěru ale nikdy nebylo příliš snadné…

Vstoupit do diskuze 12 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.24 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření úroky 2022

Úroky u stavebního spoření zatím moc nerostou

Kromě klíčových sazeb ČNB a úrokových sazeb hypoték začaly letos po delší době růst i úroky na běžných a spořicích účtech. Jak je na tom ale stavební spoření? Je to oblíbený nástroj pro běžné spoření, ale úrokové sazby to moc velké nenabídne. Aneb jaké vám nabídnou úrokové sazby stavební spořitelny?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Nejedna otázka kolem stavebního spoření – 2. část

Jedině pro rok 2022 jedna z bank zdvojnásobuje úrokovou sazbu z vkladů na stavebním spoření. Namísto 1, 5 % klient první rok šestiletého spoření dostane 3 %. Úrokové sazby se pohybují kolem 1% úrovně. Stavební spořitelny v reklamě rády uvádějí celkový výnos, který zahrnuje i státní podporu. Aktuálně také mizí 1% poplatky za založení stavebního spoření.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

24. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Martin

  9 března, 2012

  Prosim Vas to je absolutni mystifikace!!!
  Preklenovaci uver muzete splatit kdykoliv, protoze jednou s nedilnych podminek je mit cca 40% nasetreno pro poskytnuti uveru. Radny uver uz jen tak jednoduse splatit nejde a na nej potrebujete dohodu se sporitelnou. Takze jste si to nejak popletly.

  Odpovědět

 • Pavel

  20 března, 2012

  Tak to je ještě větší blbost … Pro poskytnutí řádného úvěru je sice jednou z podmínek mít naspořeno 40% z cílové částky.To ale neznamená,že je tím splacený překlenovací úvěr. Pokud chcete splatit překlenovací úvěr,musíte ho se souhlasem spořitelny splatit celý,plus popl.za splacení. Tzn.jestliže mám překlenovací úvěr např.700.000,– Kč a chci ho splatit,Liška po mě dřív chtěla cca 706.000,– Kč. Mohl jsem to udělat buď jednorázovým splacením celého překlenovacího úvěru v uvedené výši,nebo použít naspořené vklady na vkladovém účtu. Splacení řádného úvěru je jednoduchou administrativní záležitostí. Stačí podat písemné oznámení o zamýšleném splacení a vyčíslení dlužné částky.Takhle je to uvedeno i ve VÚP.Navíc jsem to několikrát dělal,naposledy 2/2012 !!! Takže si to popletl někdo jiný … Co se týče současného stavu u splacení překlenovacího úvěru u Lišky,je to úplně jinak. ČMSS splacení překlenovacího úvěru umožňuje !!! Akorát je to pro klienta hodně nevýhodné. Dle nového sazebníku musí klient v tomto případě uhradit poplatek za předčasné splacení 5% z cílové částky. Tzn.že při překlenováku 1.000.000,– Kč mi Liška naúčtuje 50.000,– Kč!!! A to už je na zvážení … Navíc do splacení musím započítat i vkladovou smlouvu na dospořování. Jinou možnost nemám. Takže není pravda,že Liška NEUMOŽŇUJE splacení, ,,jen,, ho klientům hóóódně komplikuje. A to jí zákon bohužel umožňuje …

  Odpovědět

 • STEPAN

  14 března, 2012

  Přesně opačně – meziúvěr jen se souhlasem Lišky, řádný úvěr kdykoliv. 40 % naspořenosti je jen jednou podmínkou ze 3 pro překlopení do řádného úvěru.

  Odpovědět

 • Radek

  9 března, 2012

  :-D nic osobního, ale pletete se vy ;-)

  Odpovědět

 • iii

  11 března, 2012

  Nevim, proc to vsechno clanek uvadi jako neco neocekavaneho. Pokud vim, predcasne splaceni preklenovaciho uveru podlehal schvaleni SS od davne historie co si pamatuju.

  Odpovědět

 • petr-zamecnik

  12 března, 2012

  To ano, také to v článku píši. Jenže zatímco dříve byl dáván „automatický“ souhlas, dnes je dáván „automatický“ nesouhlas.

  Odpovědět

 • STEPAN

  14 března, 2012

  Od 1. listopadu 2009 platí nový Zákon o platebním styku, přinesl řadu novinek, vesměs ku prospěchu klientů.
  Domníval jsem se, že pokud banka mění sazebník, tak o tom musí klienta informovat 2 měsíce předem, a že klient nemusí na změnu přistoupit.
  Je to prosím tak?
  Podle mě je ČMSS za hranou zákona, když změnu sazebníku oznámila obchodním zástupcům 2 týdny před změnou a klientům vůbec ne.

  Odpovědět

 • Petra Horáková

  19 března, 2012

  Změny podmínek v sazebníku CMSS klientům nezaslala, můj finanční poradce obdržel nový sazebník až 1.3.2012, nechápu jak je možné, že se změnou podmínek není klient obeznámen, a nemá šanci svouji situaci jakkoli řešit. O přefinancování jsme žádali již začátkem února 2012, bankovní informace přišla tak pozdě, že nová banka nestihla úvěr vyplatit, 28.února se vydala změna sazebníku, žádost o nové vyčíslení odeslané 3.3. stále není vyřízena,prostě bez odpovědi, tušíme asi jak to dopadne.

  Odpovědět

 • STEPAN

  23 března, 2012

  Paní Horáková, pošlete mi na sebe kontakt, budu Vás průběžně informovat.
  Domnívám se, že Liška postupuje v rozporu se zákonem, již 2 týdny mám výklad od Finančního arbitra. Odpověď od Lišky urguji 2 týdny, evidentně se jim do odpovědi nechce!
  Štěpán Průcha
  http://www.prucha.eu/kon­takty

  Odpovědět

 • registrovaná

  13 dubna, 2012

  aneb jak se rychle a bez varování dostat do registru dlužníků. Jsem klientem spořitelny od roku 2004, v roce 2009 jsem uzavřela úvěr a bezchybně splácela. Minulý měsíc – březen 2012 mi výplata došla na účet později a já POPRVÉ nezaplatila včas. Očekávala jsem zaslánání upomínky a ono nic. Dne 11.4. jsme měla telefonní hovor s velice nepříjemným pánem ze spořitelny, kde jsme se domluvili, že vše uhradím a termín inkasa si posunu, aby splátka odešla včas. Dlužnou částku jsem 12.4 ihned uhradila, ALE … dnes v 13.4. mi došel dopis – upomínka nedoplatku a co nepochopitelného pro mne, že jsem se dostala do registru dlužníků. Je to velmi nekorektní jednání a neúcta ke svým dlouholetým klientům. Vzhledem k tomu, že na uvěrové smlouvě je jako spoludlužník uveden i můj manžel, rovněž i on se dostal do regisru dlužníků, přestože přes 9 let platí našim dětem u stejné spořitelny stavební spoření. Jedinou možnou obranou proti takovému arogantnímu jednáni je dál s liškou již nespolupracovat­.Doporučuji všem.

  Odpovědět

 • Vláďa

  22 května, 2014

  Máte nevýhodný úvěr u Lišky a nevíte, co s ním. Umíme to řešit, dejte mi vědět na mejl Lot@centrum.cz

  Odpovědět

 • Vláďa

  29 září, 2014

  Ozvěte se přes formulář na nevyhodneuvery.cz a víme jak na to…

  Odpovědět