Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Máte překlenovací úvěr u Modré pyramidy? Připravte se na „otroctví“

Máte překlenovací úvěr u Modré pyramidy? Připravte se na „otroctví“

Stavební spořitelny se houfně zbavují klientů s vysokými úrokovými sazbami z vkladů. Naopak přikovávají své úvěrové klienty a nechtějí je pustit. Podmínky odchodu klientů zpřísnila od prosince i Modrá pyramida. Neodejdete od ní ani po konci fixace úrokové sazby!

Stavební spořitelny podle svých činů musí být v posledním tažení. Od snížení státního příspěvku z vkladů a poklesu úrokových sazeb hypoték se úvěrové produkty stavebního spoření staly pro většinu jejich klientů nevýhodnými, naopak klienti se staršími smlouvami s vyššími garantovanými úrokovými sazbami jsou stavebním spořitelnám trnem v účetních rozvahách. Přístup stavebních spořitelen nasvědčuje jejich posledním křečím, v rámci nichž se zbavují pro ně nevýhodných spořicích klientů a naopak nechtějí pustit za žádnou cenu klienty úvěrové.

K extrémnímu kroku nyní přistoupila Modrá pyramida stavební spořitelna. Klientům hází pod nohy nejen nové byrokratické požadavky při splacení překlenovacího úvěru, nejen je zatěžuje vysokými poplatky, nejen nedává souhlas s předčasným splacením, ale navíc zamezuje odchodu i klientů, kterým u překlenovacího úvěru končí fixace úrokové sazby.

hypotéky má klient ze zákona možnost jejího splacení bez sankcí v období konce fixace úrokové sazby. Toto platí i u překlenovacího úvěru, pokud není úroková sazba stanovena fixní po celou dobu jeho trvání. Pokud klient Modré pyramidy chce splatit překlenovací úvěr mimo období konce fixace, pokud to podmínky stavební spořitelny dovolí, tak mu to nedovolí.

Tam kde nám to Všeobecné úvěrové podmínky dovolí, nebude Modrá pyramida žádosti klienta o předčasné splacení překlenovacího úvěru akceptovat a předčasné splacení neumožní,“ uvádí „manuál“ pro obchodní síť Modré pyramidy. A i tam, kde jsou Všeobecné obchodní podmínky nakloněny klientovi, je Modrá pyramida nekompromisní: V případech, kde předčasné splacení umožňují VUP, budeme trvat na úhradě sankce v nejvyšší možné výši.

Předčasné splacení umožňují Všeobecné obchodní podmínky Modré pyramidy pro klienty se smlouvou uzavřenou od března 2008. Sankci za mimořádnou splátku by ale klient hledal v sazebníku marně. Proč také, je schovaná v hlubinách Všeobecných úvěrových podmínek: Výše úhrady za předčasné splacení Překlenovacího úvěru může činit maximálně 3 % z předčasně splacené jistiny za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby. Minimální výše úhrady za předčasné splacení činí 3000 Kč.“[1]

Má-li klient úvěr zajištěn nemovitostí a chce-li ho splatit jiným zajištěným úvěrem, má podle nových „pravidel“ Modré pyramidy také smůlu. Současně přestává Modrá pyramida od 1. 12. poskytovat souhlas se zřízením zástavního práva na 2. místě pro jiné bankovní domy a to ve všech případech (tedy i pro splacení ve fixaci úrokové sazby),“ uvádí nový postup pro splacení překlenovacího úvěru spořitelny. Ta pro jistotu ještě upozorňuje: Tento souhlas není právně nárokovatelný.“

Bez zápisu druhého zástavního věřitele ovšem nová banka zajištěný úvěr neposkytne. A neposkytne-li úvěr, klient by neměl možnost odejít ani v případě, kdyby mu Modrá pyramida v době změny fixace úrokové sazby nabídla lichvářský úrok.

Jako „drobnost“ v porovnání s dalšími omezeními odchodu od Modré pyramidy již vypadá nově požadovaný administrativní požadavek: Klient, který bude chtít předčasně splatit překlenovací či přidělený úvěr, musí zajistit, aby žádost o předčasné splacení překlenovacího či přiděleného úvěru podepsali všichni účastníci úvěrového obchodu (spoludlužníci dle úvěrové dokumentace). Podpis hlavního dlužníka musí být ověřen finančním poradcem interní sítě Modré pyramidy, podpisy všech ostatních účastníků musí být také ověřeny a to buď finančním poradcem interní sítě,

nebo úředně.“

Kdyby se klientovi přeci jen podařilo získat prostředky pro odchod navzdory nemožnosti vložení druhého zástavního věřitele do katastru nemovitostí, bude o něj Modrá pyramida bojovat dál. Klient se tak přeci jen může dočkat snížení úrokové sazby: „Retenční centrum bude následně jednat s klienty a hledat možnosti udržení úvěrového vztahu například formou snížení úrokové sazby či přeúvěrováním.“ Otázkou ale je, kdo by po všech překážkách chtěl u takové finanční instituce zůstávat…

Tip: Které stavební spořitelny umožňují předčasné splacení překlenovacího úvěru?

Jak odejít od drahé stavební spořitelny

„MPSS nyní přestala dávat i souhlasy se zřízením 2. zástavního práva. Tedy logicky, nová banka si nemůže vzít do zástavy váš současný majetek a nemůže refinancovat a splatit současný úvěr. Jediná možnost, která je, vzít si nyní tzv. „předhypoteční úvěr“, který není krytý nemovitostí, a na dobu cca 2 až 3  měsíců splácet bance úroky z vyčerpané částky. Jakmile se vymaže zástavní právo MPSS, může nový bankovní ústav vložit svou zástavu nemovitosti a „předhypoteční úvěr“ se překlopí do řádného hypotečního,“ říká Zbyněk Prim, specialista na financování nemovitostí finančně poradenské společnosti Fincentrum.

Využití předhypotečního úvěru ovšem není optimálním řešením. „Tím se ale nejen klientovi sníží možnost výběru banky (v současné době fakticky jen KB, která je ale ve skupině s MPSS) ale i zvýší již tak vysoké náklady na případné refinancování,“ doplňuje Zbyněk Prim. Navíc i takové řešení je zatíženo mnohdy prohibitivními poplatky za mimořádnou splátku.

Poznámka: Dotaz k neudělování souhlasu s vložením druhého zástavního věřitele v pořadí jsme Modré pyramidě zasílali 8. 12. 2014. Bohužel odpověď jsme do uzávěrky článku neobdrželi.[1] VÚP Modré pyramidy účinné od 1. 1. 2014; pro starší překlenovací úvěry se klient musí podívat do podmínek platných v době schválení úvěru. Na webu Modré pyramidy je ale nenalezne…

Anketa

Máte překlenovací úvěr?

Ano. (72)
 
Ne. (47)
 Celkem hlasovalo 119 čtenářů

Máte překlenovací úvěr u Modré pyramidy? Připravte se na „otroctví“ >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 8 komentářů)

dotaz ludovít bereczk | 01.08.2016 10:43
hypotéka a překlenovací úvěr od MP Víťa M. | 12.07.2015 16:04
Refinancovani predhypotekou u KB??? Radek Slavík | 27.01.2015 22:59
Refinancovani predhypotekou u KB??? Radek Slavík | 27.01.2015 22:59

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »