Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Máte překlenovací úvěr u Modré pyramidy? Připravte se na „otroctví“

Máte překlenovací úvěr u Modré pyramidy? Připravte se na „otroctví“

Stavební spořitelny se houfně zbavují klientů s vysokými úrokovými sazbami z vkladů. Naopak přikovávají své úvěrové klienty a nechtějí je pustit. Podmínky odchodu klientů zpřísnila od prosince i Modrá pyramida. Neodejdete od ní ani po konci fixace úrokové sazby!

Stavební spořitelny podle svých činů musí být v posledním tažení. Od snížení státního příspěvku z vkladů a poklesu úrokových sazeb hypoték se úvěrové produkty stavebního spoření staly pro většinu jejich klientů nevýhodnými, naopak klienti se staršími smlouvami s vyššími garantovanými úrokovými sazbami jsou stavebním spořitelnám trnem v účetních rozvahách. Přístup stavebních spořitelen nasvědčuje jejich posledním křečím, v rámci nichž se zbavují pro ně nevýhodných spořicích klientů a naopak nechtějí pustit za žádnou cenu klienty úvěrové.

K extrémnímu kroku nyní přistoupila Modrá pyramida stavební spořitelna. Klientům hází pod nohy nejen nové byrokratické požadavky při splacení překlenovacího úvěru, nejen je zatěžuje vysokými poplatky, nejen nedává souhlas s předčasným splacením, ale navíc zamezuje odchodu i klientů, kterým u překlenovacího úvěru končí fixace úrokové sazby.

hypotéky má klient ze zákona možnost jejího splacení bez sankcí v období konce fixace úrokové sazby. Toto platí i u překlenovacího úvěru, pokud není úroková sazba stanovena fixní po celou dobu jeho trvání. Pokud klient Modré pyramidy chce splatit překlenovací úvěr mimo období konce fixace, pokud to podmínky stavební spořitelny dovolí, tak mu to nedovolí.

Tam kde nám to Všeobecné úvěrové podmínky dovolí, nebude Modrá pyramida žádosti klienta o předčasné splacení překlenovacího úvěru akceptovat a předčasné splacení neumožní,“ uvádí „manuál“ pro obchodní síť Modré pyramidy. A i tam, kde jsou Všeobecné obchodní podmínky nakloněny klientovi, je Modrá pyramida nekompromisní: V případech, kde předčasné splacení umožňují VUP, budeme trvat na úhradě sankce v nejvyšší možné výši.

Předčasné splacení umožňují Všeobecné obchodní podmínky Modré pyramidy pro klienty se smlouvou uzavřenou od března 2008. Sankci za mimořádnou splátku by ale klient hledal v sazebníku marně. Proč také, je schovaná v hlubinách Všeobecných úvěrových podmínek: Výše úhrady za předčasné splacení Překlenovacího úvěru může činit maximálně 3 % z předčasně splacené jistiny za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby. Minimální výše úhrady za předčasné splacení činí 3000 Kč.“[1]

Má-li klient úvěr zajištěn nemovitostí a chce-li ho splatit jiným zajištěným úvěrem, má podle nových „pravidel“ Modré pyramidy také smůlu. Současně přestává Modrá pyramida od 1. 12. poskytovat souhlas se zřízením zástavního práva na 2. místě pro jiné bankovní domy a to ve všech případech (tedy i pro splacení ve fixaci úrokové sazby),“ uvádí nový postup pro splacení překlenovacího úvěru spořitelny. Ta pro jistotu ještě upozorňuje: Tento souhlas není právně nárokovatelný.“

Bez zápisu druhého zástavního věřitele ovšem nová banka zajištěný úvěr neposkytne. A neposkytne-li úvěr, klient by neměl možnost odejít ani v případě, kdyby mu Modrá pyramida v době změny fixace úrokové sazby nabídla lichvářský úrok.

Jako „drobnost“ v porovnání s dalšími omezeními odchodu od Modré pyramidy již vypadá nově požadovaný administrativní požadavek: Klient, který bude chtít předčasně splatit překlenovací či přidělený úvěr, musí zajistit, aby žádost o předčasné splacení překlenovacího či přiděleného úvěru podepsali všichni účastníci úvěrového obchodu (spoludlužníci dle úvěrové dokumentace). Podpis hlavního dlužníka musí být ověřen finančním poradcem interní sítě Modré pyramidy, podpisy všech ostatních účastníků musí být také ověřeny a to buď finančním poradcem interní sítě,

nebo úředně.“

Kdyby se klientovi přeci jen podařilo získat prostředky pro odchod navzdory nemožnosti vložení druhého zástavního věřitele do katastru nemovitostí, bude o něj Modrá pyramida bojovat dál. Klient se tak přeci jen může dočkat snížení úrokové sazby: „Retenční centrum bude následně jednat s klienty a hledat možnosti udržení úvěrového vztahu například formou snížení úrokové sazby či přeúvěrováním.“ Otázkou ale je, kdo by po všech překážkách chtěl u takové finanční instituce zůstávat…

Tip: Které stavební spořitelny umožňují předčasné splacení překlenovacího úvěru?

Jak odejít od drahé stavební spořitelny

„MPSS nyní přestala dávat i souhlasy se zřízením 2. zástavního práva. Tedy logicky, nová banka si nemůže vzít do zástavy váš současný majetek a nemůže refinancovat a splatit současný úvěr. Jediná možnost, která je, vzít si nyní tzv. „předhypoteční úvěr“, který není krytý nemovitostí, a na dobu cca 2 až 3  měsíců splácet bance úroky z vyčerpané částky. Jakmile se vymaže zástavní právo MPSS, může nový bankovní ústav vložit svou zástavu nemovitosti a „předhypoteční úvěr“ se překlopí do řádného hypotečního,“ říká Zbyněk Prim, specialista na financování nemovitostí finančně poradenské společnosti Fincentrum.

Využití předhypotečního úvěru ovšem není optimálním řešením. „Tím se ale nejen klientovi sníží možnost výběru banky (v současné době fakticky jen KB, která je ale ve skupině s MPSS) ale i zvýší již tak vysoké náklady na případné refinancování,“ doplňuje Zbyněk Prim. Navíc i takové řešení je zatíženo mnohdy prohibitivními poplatky za mimořádnou splátku.

Poznámka: Dotaz k neudělování souhlasu s vložením druhého zástavního věřitele v pořadí jsme Modré pyramidě zasílali 8. 12. 2014. Bohužel odpověď jsme do uzávěrky článku neobdrželi.[1] VÚP Modré pyramidy účinné od 1. 1. 2014; pro starší překlenovací úvěry se klient musí podívat do podmínek platných v době schválení úvěru. Na webu Modré pyramidy je ale nenalezne…

Anketa

Máte překlenovací úvěr?

Ano. (67)
 
Ne. (47)
 Celkem hlasovalo 114 čtenářů

Máte překlenovací úvěr u Modré pyramidy? Připravte se na „otroctví“ >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 7 komentářů)

hypotéka a překlenovací úvěr od MP Víťa M. | 12.07.2015 16:04
Refinancovani predhypotekou u KB??? Radek Slavík | 27.01.2015 22:59
Refinancovani predhypotekou u KB??? Radek Slavík | 27.01.2015 22:59
Zákony MN | 30.12.2014 09:29

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 28.06.2016 00:00 Stavební spoření: Nová doba si žádá nové tarify

Úrokové sazby hypotečních úvěrů padají jako listí na podzim. V pozadí nezůstávají ani stavební spořitelny, které jsou vzhledem k současné situaci velmi nízkých úrokových sazeb nuceny snižovat úroky z vkladů, a tudíž i úroky z úvěrů ze stavebního spoření.  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.07.2016 09:55
Reklama
hypostroj

PR článek | 22.06.2016 00:00 Letní Půjčka ProBydlení je zdarma

Potřebujete opravit byt nebo se konečně pustit do plánované rekonstrukce? V takových situacích je klíčové, zda máte potřebné finanční prostředky. Když ne, nezbývá než si půjčit. Zajímavé podmínky nabízí Půjčka ProBydlení od Wüstenrotu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jakub Mokroš | 14.06.2016 00:00 Vyplatí se spořit na stavebku? Raději ne

Stavební spoření je i po změnách a poklesech úroků nejpopulárnější spořící produkt. V Česku je uzavřeno přibližně 4 miliony smluv a domácnosti v nich mají uloženo zhruba 400 miliard korun. Ale dobrá historie produktu neznamená, že bychom zde měli spořit i nyní. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 15.06.2016 07:31

Jana Zámečníková | 25.05.2016 00:00 Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

Propad úrokových sazeb začíná pronikat už i na pole stavebního spoření. Některé stavební spořitelny hodlají od léta snížit úrokové sazby spořících produktů. Jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů. Klientům mohou přinést nižší sazby i určité výhody. Proč zatím některé spořitelny nechtějí sazby měnit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.05.2016 17:25

Jana Zámečníková | 10.05.2016 00:00 České stavební spoření stále slaví úspěchy

Česká republika se udržela na stupních vítězů v evropském stavebním spoření. S více než 3,5 miliony smluv se řadí za Německo a Rakousko. Německo sice co do počtu smluv v Evropě vede, nejrozšířenější je ale stavební spoření v Rakousku. Vedoucí postavení získalo Česko v nárůstu úvěrů ze stavebního spoření. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.03.2016 13:21 Klienti si nenechávají líbit rušení stavebních spoření

Nízké úrokové sazby nejsou výhodné pro stavební spořitelny, jelikož prodražují služby, které jsou výhodné především pro klienty. Proto smlouvy jednostranně ruší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1208)
 
Ne. (1494)
 
Nevím. (52)
 Celkem hlasovalo 2754 čtenářů