Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Máte překlenovací úvěr u Modré pyramidy? Připravte se na „otroctví“

Petr Zámečník

Stavební spořitelny se houfně zbavují klientů s vysokými úrokovými sazbami z vkladů. Naopak přikovávají své úvěrové klienty a nechtějí je pustit. Podmínky odchodu klientů zpřísnila od prosince i Modrá pyramida. Neodejdete od ní ani po konci fixace úrokové sazby!

Stavební spořitelny podle svých činů musí být v posledním tažení. Od snížení státního příspěvku z vkladů a poklesu úrokových sazeb hypoték se úvěrové produkty stavebního spoření staly pro většinu jejich klientů nevýhodnými, naopak klienti se staršími smlouvami s vyššími garantovanými úrokovými sazbami jsou stavebním spořitelnám trnem v účetních rozvahách. Přístup stavebních spořitelen nasvědčuje jejich posledním křečím, v rámci nichž se zbavují pro ně nevýhodných spořicích klientů a naopak nechtějí pustit za žádnou cenu klienty úvěrové.

K extrémnímu kroku nyní přistoupila Modrá pyramida stavební spořitelna. Klientům hází pod nohy nejen nové byrokratické požadavky při splacení překlenovacího úvěru, nejen je zatěžuje vysokými poplatky, nejen nedává souhlas s předčasným splacením, ale navíc zamezuje odchodu i klientů, kterým u překlenovacího úvěru končí fixace úrokové sazby.

hypotéky má klient ze zákona možnost jejího splacení bez sankcí v období konce fixace úrokové sazby. Toto platí i u překlenovacího úvěru, pokud není úroková sazba stanovena fixní po celou dobu jeho trvání. Pokud klient Modré pyramidy chce splatit překlenovací úvěr mimo období konce fixace, pokud to podmínky stavební spořitelny dovolí, tak mu to nedovolí.

Tam kde nám to Všeobecné úvěrové podmínky dovolí, nebude Modrá pyramida žádosti klienta o předčasné splacení překlenovacího úvěru akceptovat a předčasné splacení neumožní,“ uvádí „manuál“ pro obchodní síť Modré pyramidy. A i tam, kde jsou Všeobecné obchodní podmínky nakloněny klientovi, je Modrá pyramida nekompromisní: V případech, kde předčasné splacení umožňují VUP, budeme trvat na úhradě sankce v nejvyšší možné výši.

Předčasné splacení umožňují Všeobecné obchodní podmínky Modré pyramidy pro klienty se smlouvou uzavřenou od března 2008. Sankci za mimořádnou splátku by ale klient hledal v sazebníku marně. Proč také, je schovaná v hlubinách Všeobecných úvěrových podmínek: Výše úhrady za předčasné splacení Překlenovacího úvěru může činit maximálně 3 % z předčasně splacené jistiny za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby. Minimální výše úhrady za předčasné splacení činí 3000 Kč.“[1]

Má-li klient úvěr zajištěn nemovitostí a chce-li ho splatit jiným zajištěným úvěrem, má podle nových „pravidel“ Modré pyramidy také smůlu. Současně přestává Modrá pyramida od 1. 12. poskytovat souhlas se zřízením zástavního práva na 2. místě pro jiné bankovní domy a to ve všech případech (tedy i pro splacení ve fixaci úrokové sazby),“ uvádí nový postup pro splacení překlenovacího úvěru spořitelny. Ta pro jistotu ještě upozorňuje: Tento souhlas není právně nárokovatelný.“

Bez zápisu druhého zástavního věřitele ovšem nová banka zajištěný úvěr neposkytne. A neposkytne-li úvěr, klient by neměl možnost odejít ani v případě, kdyby mu Modrá pyramida v době změny fixace úrokové sazby nabídla lichvářský úrok.

Jako „drobnost“ v porovnání s dalšími omezeními odchodu od Modré pyramidy již vypadá nově požadovaný administrativní požadavek: Klient, který bude chtít předčasně splatit překlenovací či přidělený úvěr, musí zajistit, aby žádost o předčasné splacení překlenovacího či přiděleného úvěru podepsali všichni účastníci úvěrového obchodu (spoludlužníci dle úvěrové dokumentace). Podpis hlavního dlužníka musí být ověřen finančním poradcem interní sítě Modré pyramidy, podpisy všech ostatních účastníků musí být také ověřeny a to buď finančním poradcem interní sítě,

nebo úředně.“

Kdyby se klientovi přeci jen podařilo získat prostředky pro odchod navzdory nemožnosti vložení druhého zástavního věřitele do katastru nemovitostí, bude o něj Modrá pyramida bojovat dál. Klient se tak přeci jen může dočkat snížení úrokové sazby: „Retenční centrum bude následně jednat s klienty a hledat možnosti udržení úvěrového vztahu například formou snížení úrokové sazby či přeúvěrováním.“ Otázkou ale je, kdo by po všech překážkách chtěl u takové finanční instituce zůstávat…

Tip: Které stavební spořitelny umožňují předčasné splacení překlenovacího úvěru?

Jak odejít od drahé stavební spořitelny

„MPSS nyní přestala dávat i souhlasy se zřízením 2. zástavního práva. Tedy logicky, nová banka si nemůže vzít do zástavy váš současný majetek a nemůže refinancovat a splatit současný úvěr. Jediná možnost, která je, vzít si nyní tzv. „předhypoteční úvěr“, který není krytý nemovitostí, a na dobu cca 2 až 3  měsíců splácet bance úroky z vyčerpané částky. Jakmile se vymaže zástavní právo MPSS, může nový bankovní ústav vložit svou zástavu nemovitosti a „předhypoteční úvěr“ se překlopí do řádného hypotečního,“ říká Zbyněk Prim, specialista na financování nemovitostí finančně poradenské společnosti Fincentrum.

Využití předhypotečního úvěru ovšem není optimálním řešením. „Tím se ale nejen klientovi sníží možnost výběru banky (v současné době fakticky jen KB, která je ale ve skupině s MPSS) ale i zvýší již tak vysoké náklady na případné refinancování,“ doplňuje Zbyněk Prim. Navíc i takové řešení je zatíženo mnohdy prohibitivními poplatky za mimořádnou splátku.

Poznámka: Dotaz k neudělování souhlasu s vložením druhého zástavního věřitele v pořadí jsme Modré pyramidě zasílali 8. 12. 2014. Bohužel odpověď jsme do uzávěrky článku neobdrželi.


[1] VÚP Modré pyramidy účinné od 1. 1. 2014; pro starší překlenovací úvěry se klient musí podívat do podmínek platných v době schválení úvěru. Na webu Modré pyramidy je ale nenalezne…

Anketa: Máte překlenovací úvěr?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

9 komentářů k článku “Máte překlenovací úvěr u Modré pyramidy? Připravte se na „otroctví“”

 1. PermoNick napsal:

  Hlasujte nohama...

  JJ když ptáčka lapají… ale když chce ptáček čerpat nebo nedejbože frnknout… stavebnímu spoření už odzvonilo!

 2. Jan Přikryl napsal:

  řešení odchodu od MPSS

  Když jsem začátkem prosince 2014 obdržel podmínky MPSS o předčasném splacení překl.úvěru, nevěřil jsem svým očím. Kdysi jsem u MPSS začínal svou kariéru hypotečního poradce a jedním z prodejních argumentů bylo „toto není fixace, ale jen garance úrokové sazby, můžete kdykoliv doplatit a od banky odejít…“. To bylo před rokem 2008, než se změnily podmínky a banka začala účtovat až 2% za každý rok do konce(zde již) fixace. Hned jsem kontaktoval všechny key account manažery a ředitele poboček bank, se kterými spolupracuji a až na ČS, kde už to řešili, byli všichni překvapeni, či spíše šokováni a hned pamflet přeposlali na právní oddělení své banky. Výsledek je takový, že většina bank nebude požadovat k vyčíslení zůstatku i souhlas se zástavou na druhém místě a vyčerpá i bez souhlasu (potvrzeno z EQUA, Raiffeisenbank, Unicredit, EXPO, Wustenrot). Další problém však nastane, až u nových smluv začne MPSS využívat zákaz zcizení.
  Patrně jsme svědky konce Modré pyramidy, kdo z nových klientů si vezme úvěr od banky, od které nemůže po celou dobu překlenovacího úvěru (průměrně 15 let) za žádných okolností odejít??

 3. MN napsal:

  Zákony

  Dobrý den, mohu autora požádat o informaci v jakém zákoně je zakotvena tvrzení z článku „U hypotéky má klient ze zákona možnost jejího splacení bez sankcí v období konce fixace úrokové sazby. Toto platí i u překlenovacího úvěru, pokud není úroková sazba stanovena fixní po celou dobu jeho trvání.“ V žádném zákoně jsem to nenašel. Tuto možnost má klient danou pouze smluvně v VOP, VÚP nebo přímo v US.

  Velice děkuji

 4. Tomáš Prčík napsal:

  Překlenovací úvěry Modré pyramidy i tak refinancovat lze

  Zdravím všechny, nezoufejte:-). Podařilo se nám přijít na způsob, jak překlenovací úvěry Modré pyramidy refinancovat i bez vydání souhlasu se zástavou na 2. místě pro druhou banku). Více na http://www.ca­llido.cz/prekle­novaci-uver-modre-pyramidy-jak-splatit-preklenovaci-uver-u-modre-pyramidy.

  1. Radek Slavík napsal:

   Refinancovani predhypotekou u KB???

   Take zdravim vsechny, mam jen takovy postreh z praxe, ze v clanku uvadene refinancovani preklenovaciho uveru od MPSS pomoci predhypotecniho uveru od KB neprojde. KB neni ochotna refinancovat uver od MPSS tj. tato varianta pada. Jak uvadel kolega tak mame zpusob jak to vyresit. Vice na http://www.ca­llido.cz/prekle­novaci-uver-modre-pyramidy-jak-splatit-preklenovaci-uver-u-modre-pyramidy.

  2. Radek Slavík napsal:

   Refinancovani predhypotekou u KB???

   Take zdravim vsechny, mam jen takovy postreh z praxe, ze v clanku uvadene refinancovani preklenovaciho uveru od MPSS pomoci predhypotecniho uveru od KB neprojde. KB neni ochotna refinancovat uver od MPSS tj. tato varianta pada. Jak uvadel kolega tak mame zpusob jak to vyresit. Vice na http://www.ca­llido.cz/prekle­novaci-uver-modre-pyramidy-jak-splatit-preklenovaci-uver-u-modre-pyramidy.

 5. Víťa M. napsal:

  hypotéka a překlenovací úvěr od MP

  řešil jsem začátkem r.2015 s klienty pro něvhodný HU. Protože jsem pracoval „sám na sebe“ , nechal jsem si zaplatit za rady a proces a konzultaci. Klienti (právníci) mi řekli, že účtuji poplatky nezákoně a šli pro „radu zdarma“ do MPSS. Už si vše vyřídili a když jsem poslal tnto článek, chytají se za hlavu s tím, že jim to poradce MPSS „pracující zdarma“ neřekl. Upustili od mých „nezákoných poplatků““ 😀 a jsme nadále v kontaktu.

  Ba naopak tvrdě jsou po MP.

  Výsledek? Zásadně nedoporučuji překlenovací úvěry se zástavou od stavebních spořitelen.

 6. ludovít bereczk napsal:

  dotaz

  Chci se zeptat kdy budete vyplácet odškodné za podvod kterej jste udelaly v roce 2013 na mé pani .

 7. Jana napsal:

  Tak si nepůjčujte. Všechno má své výhody a nevýhody. Když jste tak hloupý, že u podpisu nic nečtete tak je jasný, že naletíte. Já s timto úvěrem problém neměla. Chce to přemýšlet a nebýt hloupý. 🙂 Hezký den.
  djhaj@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *