EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Text: Petr Zámečník

01. 10. 2014

3 komentáře

Nejnižší úrokové sazby hypoték? Variabilní začínají na 1,81 %

 


 

Hypoteční úvěry s variabilní sazbou jsou zpravidla nejlevnější možností financování nákupu či výstavby bytu či rodinného domu. Nízká cena je vyvážena vyšším rizikem v podobě možného růstu mezibankovních úrokových sazeb. V takovém případě může majitel hypotéky s variabilní sazbou svou úrokovou sazbu zafixovat. Zdaleka ne vždy ale má možnost změnit banku a hypotéku refinancovat.

Riziko růstu úrokových sazeb u variabilních hypoték v dohledné budoucnosti sice je, ale nikoli příliš výrazné. Česká národní banka, od jejíž měnové politiky se pohyb úrokových sazeb i na mezibankovním trhu odvíjí, v brzké době změnu kurzu neplánuje. K ukončení měnových intervencí a možnému růstu základních úrokových sazeb dojde podle vyjádření guvernéra Miroslava Singera nejdříve v roce 2016.

Variabilní úrokové sazby jsou v poslední době hodně stabilní. Pokud klesají, klesají pro nové klienty snižováním marží bank. Variabilní složka, kterou tvoří nebo která se odvíjí od mezibankovní úrokové sazby 1M PRIBOR se nezměnila ani o jediný bazický bod již od 7. 3. 2014, kdy klesla o 0,01 procentního bodu na 0,27 %.

Tabulka 1:  Minimální úrokové sazby variabilních hypoték

Banka

Variabilní úroková sazba

Česká spořitelna

1,97%

Fio banka

1,81%

GE Money Bank

2,24%

LBBW Bank

2,29%

mBank

2,49%

Raiffeisenbank

2,57%

UniCredit Bank

2,09%

Zdroj: Úrokové lístky bank

Minimální úrokové sazby banky nabízejí za přísných podmínek. Kromě dostatečné bonity musí klient splnit další nároky v podobě aktivního užívání účtu či celé palety pojištění od životního po schopnosti splácet. Vyjednání minimální úrokové sazby se tak může poměrně prodražit. Navíc při porušení podmínek pro přiznání slevy na úrokové sazbě může banka slevu zrušit – a splátka hypotéky spolu s úrokovou sazbou vzrostou.

Tip: Kvůli dovolené vám banka může zvýšit úrokovou sazbu u hypotéky

Většina bank stanovuje variabilní úrokovou sazbu přirážkou k mezibankovní či obdobné sazbě s tím, že přirážka je fixní na celou dobu splatnosti hypotéky. Výjimku tvoří Fio banka, u níž je přirážka fixovaná na 5 let, a GE Money Bank, u které si délku fixace pevné části úrokové sazby volí klient.

Tabulka 2: Pevná část úrokové sazby GE Money Bank v závislosti na délce fixace

Fixace pevné části úrokové sazby

1 rok

1,94%

3 roky

2,14%

5 let

2,14%

do splatnosti

2,44%

Zdroj: Úrokový lístek GE Money Bank

Mimořádná splátka? Zdarma nelze vždy…

Variabilní úroková sazba se může změnit každý měsíc. Při její změně ale klient nemívá vždy možnost úvěr splatit bez poplatků. Může ji sice převést na úrokovou sazbu s fixací, ovšem je odkázaný na nabídku své banky – a pokud nemá možnost mimořádného splacení, nemůže odejít refinancováním k jinému bankovnímu domu.

U bank s fixovanou pevnou částí či přirážkou k pohyblivé části úrokové sazby (Fio banka, GE Money Bank) může klient vždy splatit v okamžiku změny přirážky obdobně jako při změně úrokové sazby s fixací. U ostatních se podmínky zásadně liší.

Česká spořitelna umožňuje vkládat mimořádné splátky variabilní hypotéky po 12 měsících. O něco tvrdší je LBBW Bank, která požaduje „karenční dobu“ 3 roky. Po uplynutí stanovené lhůty ale může klient kdykoli hypotéku převést k jiné bance.

GE Money Bank kromě období se změnou fixace pevné části úrokové sazby nabízí v současnosti zdarma splátky až 25 % jistiny po prvním roce splácení a pak každých 6 měsíců. Tato možnost je ale zdarma v rámci probíhající akce a může být v budoucnu zpoplatněna.

mBank umožňuje splatit každý rok zdarma až 20 % jistiny úvěru. Raiffeisenbank nabízí možnost splatit až 25 % jistiny úvěru po každých 12 řádných splátkách.

Nejtvrdší podmínky z tohoto pohledu má UniCredit Bank, která mimořádnou splátku hypotéky s variabilní sazbou vůbec nenabízí. Možností je nejprve převedení variabilní hypotéky na hypotéku s fixací úrokové sazby a po konci fixace splatit (toto je možné u všech bank), nebo zaplatit poplatek 1 % z mimořádné splátky.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Hypoteční trh se postupně zotavuje

Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v únoru hypotéky v objemu téměř 16 miliard Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 21 %. Potvrzuje se pokračující zotavování hypotečního trhu po jeho zamrznutí v druhé polovině roku 2022. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • k

    1 října, 2014

    UniCredit nabizi mimoradnou splatku u hypoteky s variabilni sazbou za 1 % marzi (4× rocne). Neni treba fixovat.

    Odpovědět

  • Radek

    1 října, 2014

    Jaké překvapení! Vždyť to autor v článku píše, viz „nebo zaplatit poplatek 1 % z mimořádné splátky.“

    Odpovědět

  • Zbyněk Prim

    2 října, 2014

    Jen upřesnění kolegové :
    UCB nabízí 1% sankci u Variabilní sazby jen u starých úvěrů. Nově jsou to procenta 2 a může se splátka dělat každý měsíc. Omlouvám se, ale 4× ročně je to u fixní hypotéky jménem flexi u UCB. Nikoliv u variabilní, ale fixní sazby. Ale to jen pro přesnost …

    Odpovědět