Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nové byty táhnou, nabídka se rozšiřuje

Nové byty táhnou, nabídka se rozšiřuje

Ekonomické oživení v České republice se promítá i na realitním trhu. Prodeje nových bytů lámou rekordy. Superlevné byty zvyšují dostupnost bydlení. Developeři se předhánějí s nabídkami nových bytů. Jaká lokalita a dispozice bytu jsou nejžádanější? Co v současné době developeři nabízejí?

Zájem o novostavby neutichá

Letošní rekordní první čtvrtletí (1 850 prodaných bytů) developeři sice ve druhém čtvrtletí nepřekonali, i tak v Praze prodali 1 700 nových bytů. V prvním pololetí tak došlo k meziročnímu nárůstu prodaných nových bytů o 13 procent. Dalších 7 tisíc bytů mají společnosti Skanska Reality, Ekospol a Trigema připravené k prodeji. Rekordní prodeje v prvním pololetí hlásí i společnost Central Group, která prodala celkem 478 bytů.

Nízké sazby hypoték a rozhodnost lidí investovat do svého. To jsou hlavní důvody, proč se realitnímu trhu v letošním roce tak daří. Kupující mají zájem o nové a kvalitní byty, ohledně své budoucnosti jsou optimisté a nebojí se zadlužit. To je pro nás developery dobrá zpráva, která nás však zároveň zavazuje k přípravě dalších projektů," říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Průměrná cena za jeden metr čtvereční podle analýzy společnosti Trigema, Ekospol a Skanska Reality poklesla ve druhém čtvrtletí díky vyššímu počtu projektů se superlevnými byty o 1,1 procenta na 61 805 korun. Nejlevnější byty (do 45 tisíc korun za metr čtvereční) s nárůstem podílu prodaných bytů o šest procent nechali sice bez povšimnutí nejdražší segment (byty nad 60 tisíc za metr čtvereční), ale naopak ubraly na prodejích střednímu segment, tedy bytům s cenou od 45 do 60 tisíc za metr čtvereční.

„Prodeje v Brně rostu rychleji než v Praze (meziročně o 20 %) a průměrná cena dostupných bytů stále strmě stoupá (na současných 56.500 Kč s DPH/m2). Nabídka i průměrná cena v regionech se zatím výrazně nemění. Odhadujeme, že na trzích v regionech mohou být dostupné byty v hodnotě 12,5 mld. Kč. Nejaktivnější jsou regiony Středočeský a Jihomoravský, které jsou přímo napojeny na dva největší trhy v ČR,“ vyjádřil se ke stavu v regionech Marcel Soural, generální ředitel společnosti Trigema.

Nejprodávanější je dispozice 2+kk

Nejžádanější byl i ve druhém čtvrtletí s podílem na celkových prodejích více než 35 procent byt s dispozicí 2+kk. S téměř 30 procenty se na prodejích podílí byty 3+kk a čtvrtinový podíl mají byty s dispozicí 1+kk.

Byty na investici si pořizuje až 25 procent lidí, nejčastěji si vybírají právě byt 2+kk. „Je to i investiční otázka. Takovýto byt se dá dobře pronajmout třeba studentům. Pronájem vám pak snadno pokryje měsíční splátku hypotéky," uvedl předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny Martin Němeček. 

Nejžádanější je Praha 10

Největší část z bytů připravených developery k prodeji se nachází na Praze 10. Na změně mapy prodejů se největší měrou podílel projekt společnosti Ekospol na Praze 10 – Ekocity Hostivař. Tento projekt měl také významný podíl na poklesu průměrných cen nových pražských bytů.

„Naše nabídka bytů v Hostivaři způsobila už od samotného začátku hotové zemětřesení. Naši makléři nestíhali zvedat telefony, například po garsonkách se během pár dnů doslova zaprášilo. Ekocity Hostivař, v němž dohromady vznikne 802 bytů, se tak nepochybně stává jedním z nejúspěšnějších a nejprodávanějších rezidenčních projektů v historii České republiky,“ říká Evžen Korec. V prvních dvou etapách projektu Ekocity Hostivař se prodávalo 434 bytů, třetí etapa odstartuje o devět měsíců dříve, než bylo původně plánováno, tedy 1. září, a nabídne 124 bytů.

Zájem o lokalitu Hostivař ukazují i prodeje projektu Nad Přehradou společnosti Finep, která od spuštění prodala během jednoho týdne již třetinu bytů. „Výstavba projektu Nad Přehradou je již od I. etapy naším velmi úspěšným projektem. Byty v tak krásné lokalitě, jakou je Hostivař, se standardně dobře prodávají. Jsou vyhledávané nejen rodinami s dětmi, ale také aktivními sportovci či těmi, kdo vyhledávají klidné bydlení, přitom s dobrou dopravní dostupností do centra Prahy. Místo nabízí též kompletní občanskou vybavenost, k dispozici je škola, školka, obchody i zdravotnické zařízení,“ vysvětluje Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti Finep. Ze 48 nabízených bytů je ještě volných 26.

Prahu 10 si oblíbila i společnost Central Group. V projektu Park Zahradní Město s celkem 76 byty nabízí stále ještě 37 volných bytů s dispozicemi 2+kk až 4+kk. V projektu Javorová čtvrť v Horních Měcholupech na Praze 10 je stále z celkového počtu 943 bytů volných 134.

Na Praze 10 se dařilo v prodeji nových bytů i společnosti Skanska. Celkem na Praze 10 prodala společnost 890 nových bytů za průměrnou cenu 55 670 korun za metr čtvereční. Druhé největší prodeje zaznamenala společnost na Praze 9, kde prodala celkem 854 nemovitostí s průměrnou cenou 53 971 korun za metr čtvereční.   

Prodej bytů společnosti Trigema v projektu Chytré bydlení Horní Měcholupy na Praze 10 by měl začít v září. Projekt nabídne 66 bytů s cenou od 54 tisíc korun za metr čtvereční. Podobný projekt si společnost Trigema připravila také na Praze 13, kde vznikne Chytré bydlení Lužiny, který přinese 35 nových bytů s cenou od 57 tisíc korun za metr čtvereční, prodej bude zahájen v září.

Druhou nejoblíbenější lokalitou v Praze je Praha 5. Společnost Lexxus v této lokalitě nabízí byty v projektu Rodinné Bydlení Na Cibulce, Terasy Šmukýřka, Zelený Zličín a Rezidence Cibulka. Celkem nabízí společnost Lexxus 1 400 volných bytů v různé fázi výstavby. Na Praze 5 nabízí byty také například společnost Finep, a to v projektu Britská čtvrť. V nové etapě projektu spustila v létě společnost sedmou etapu Britská čtvrť – družstevní bydlení.

Oblíbenou lokalitou je také pražský Prosek, kde společnost Finep již od června nabízí 104 bytů v projektu Prosek Park. „Devátá etapa projektu Prosek Park se nachází v jeho jižní části, a nejen díky poloze, ale také díky architektonickému řešení se jedná o jednu z nejlepších částí celého projektu,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnost Finep.  

Chuť nakupovat byty je velká. Domníváme se, že toto období vydrží i v roce 2016 a neočekáváme, že by došlo k nějakému významnému zvýšení úrokových sazeb,“ uvedla Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality.

Největší zájem o nákup nemovitostí bývá tradičně na podzim. Developeři o tomto trendu vědí, proto se dá předpokládat, že se nabídky začnou na podzim rozrůstat. Podzimní prodeje bytů podpoří i stále velice nízké úrokové sazby. Není pravděpodobné, že by ceny hypotečních úvěrů prudce vzrostly. Analytici počítají spíše s mírným a postupným růstem úrokových sazeb. Ceny bytů se měli v příštím roce vyrovnat úrovni cen z roku 2010.

Anketa

Je lepší bydlet:

Ve vlastním. (73)
 
V nájemním. (13)
 Celkem hlasovalo 86 čtenářů

Nové byty táhnou, nabídka se rozšiřuje >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »