EUR 24.365

USD 23.487

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.365

USD 23.487

Nové byty táhnou, nabídka se rozšiřuje

 


 

Zájem o novostavby neutichá

Letošní rekordní první čtvrtletí (1 850 prodaných bytů) developeři sice ve druhém čtvrtletí nepřekonali, i tak v Praze prodali 1 700 nových bytů. V prvním pololetí tak došlo k meziročnímu nárůstu prodaných nových bytů o 13 procent. Dalších 7 tisíc bytů mají společnosti Skanska Reality, Ekospol a Trigema připravené k prodeji. Rekordní prodeje v prvním pololetí hlásí i společnost Central Group, která prodala celkem 478 bytů.

Nízké sazby hypoték a rozhodnost lidí investovat do svého. To jsou hlavní důvody, proč se realitnímu trhu v letošním roce tak daří. Kupující mají zájem o nové a kvalitní byty, ohledně své budoucnosti jsou optimisté a nebojí se zadlužit. To je pro nás developery dobrá zpráva, která nás však zároveň zavazuje k přípravě dalších projektů,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Průměrná cena za jeden metr čtvereční podle analýzy společnosti Trigema, Ekospol a Skanska Reality poklesla ve druhém čtvrtletí díky vyššímu počtu projektů se superlevnými byty o 1,1 procenta na 61 805 korun. Nejlevnější byty (do 45 tisíc korun za metr čtvereční) s nárůstem podílu prodaných bytů o šest procent nechali sice bez povšimnutí nejdražší segment (byty nad 60 tisíc za metr čtvereční), ale naopak ubraly na prodejích střednímu segment, tedy bytům s cenou od 45 do 60 tisíc za metr čtvereční.

„Prodeje v Brně rostu rychleji než v Praze (meziročně o 20 %) a průměrná cena dostupných bytů stále strmě stoupá (na současných 56.500 Kč s DPH/m2). Nabídka i průměrná cena v regionech se zatím výrazně nemění. Odhadujeme, že na trzích v regionech mohou být dostupné byty v hodnotě 12,5 mld. Kč. Nejaktivnější jsou regiony Středočeský a Jihomoravský, které jsou přímo napojeny na dva největší trhy v ČR,“ vyjádřil se ke stavu v regionech Marcel Soural, generální ředitel společnosti Trigema.

Nejprodávanější je dispozice 2+kk

Nejžádanější byl i ve druhém čtvrtletí s podílem na celkových prodejích více než 35 procent byt s dispozicí 2+kk. S téměř 30 procenty se na prodejích podílí byty 3+kk a čtvrtinový podíl mají byty s dispozicí 1+kk.

REKLAMA

Byty na investici si pořizuje až 25 procent lidí, nejčastěji si vybírají právě byt 2+kk. „Je to i investiční otázka. Takovýto byt se dá dobře pronajmout třeba studentům. Pronájem vám pak snadno pokryje měsíční splátku hypotéky,“ uvedl předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny Martin Němeček. 

Nejžádanější je Praha 10

Největší část z bytů připravených developery k prodeji se nachází na Praze 10. Na změně mapy prodejů se největší měrou podílel projekt společnosti Ekospol na Praze 10 – Ekocity Hostivař. Tento projekt měl také významný podíl na poklesu průměrných cen nových pražských bytů.

„Naše nabídka bytů v Hostivaři způsobila už od samotného začátku hotové zemětřesení. Naši makléři nestíhali zvedat telefony, například po garsonkách se během pár dnů doslova zaprášilo. Ekocity Hostivař, v němž dohromady vznikne 802 bytů, se tak nepochybně stává jedním z nejúspěšnějších a nejprodávanějších rezidenčních projektů v historii České republiky,“ říká Evžen Korec. V prvních dvou etapách projektu Ekocity Hostivař se prodávalo 434 bytů, třetí etapa odstartuje o devět měsíců dříve, než bylo původně plánováno, tedy 1. září, a nabídne 124 bytů.

Zájem o lokalitu Hostivař ukazují i prodeje projektu Nad Přehradou společnosti Finep, která od spuštění prodala během jednoho týdne již třetinu bytů. „Výstavba projektu Nad Přehradou je již od I. etapy naším velmi úspěšným projektem. Byty v tak krásné lokalitě, jakou je Hostivař, se standardně dobře prodávají. Jsou vyhledávané nejen rodinami s dětmi, ale také aktivními sportovci či těmi, kdo vyhledávají klidné bydlení, přitom s dobrou dopravní dostupností do centra Prahy. Místo nabízí též kompletní občanskou vybavenost, k dispozici je škola, školka, obchody i zdravotnické zařízení,“ vysvětluje Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti Finep. Ze 48 nabízených bytů je ještě volných 26.

REKLAMA

Prahu 10 si oblíbila i společnost Central Group. V projektu Park Zahradní Město s celkem 76 byty nabízí stále ještě 37 volných bytů s dispozicemi 2+kk až 4+kk. V projektu Javorová čtvrť v Horních Měcholupech na Praze 10 je stále z celkového počtu 943 bytů volných 134.

Na Praze 10 se dařilo v prodeji nových bytů i společnosti Skanska. Celkem na Praze 10 prodala společnost 890 nových bytů za průměrnou cenu 55 670 korun za metr čtvereční. Druhé největší prodeje zaznamenala společnost na Praze 9, kde prodala celkem 854 nemovitostí s průměrnou cenou 53 971 korun za metr čtvereční.   

Prodej bytů společnosti Trigema v projektu Chytré bydlení Horní Měcholupy na Praze 10 by měl začít v září. Projekt nabídne 66 bytů s cenou od 54 tisíc korun za metr čtvereční. Podobný projekt si společnost Trigema připravila také na Praze 13, kde vznikne Chytré bydlení Lužiny, který přinese 35 nových bytů s cenou od 57 tisíc korun za metr čtvereční, prodej bude zahájen v září.

Druhou nejoblíbenější lokalitou v Praze je Praha 5. Společnost Lexxus v této lokalitě nabízí byty v projektu Rodinné Bydlení Na Cibulce, Terasy Šmukýřka, Zelený Zličín a Rezidence Cibulka. Celkem nabízí společnost Lexxus 1 400 volných bytů v různé fázi výstavby. Na Praze 5 nabízí byty také například společnost Finep, a to v projektu Britská čtvrť. V nové etapě projektu spustila v létě společnost sedmou etapu Britská čtvrť – družstevní bydlení.

Oblíbenou lokalitou je také pražský Prosek, kde společnost Finep již od června nabízí 104 bytů v projektu Prosek Park. „Devátá etapa projektu Prosek Park se nachází v jeho jižní části, a nejen díky poloze, ale také díky architektonickému řešení se jedná o jednu z nejlepších částí celého projektu,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnost Finep.  

Chuť nakupovat byty je velká. Domníváme se, že toto období vydrží i v roce 2016 a neočekáváme, že by došlo k nějakému významnému zvýšení úrokových sazeb,“ uvedla Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality.

Největší zájem o nákup nemovitostí bývá tradičně na podzim. Developeři o tomto trendu vědí, proto se dá předpokládat, že se nabídky začnou na podzim rozrůstat. Podzimní prodeje bytů podpoří i stále velice nízké úrokové sazby. Není pravděpodobné, že by ceny hypotečních úvěrů prudce vzrostly. Analytici počítají spíše s mírným a postupným růstem úrokových sazeb. Ceny bytů se měli v příštím roce vyrovnat úrovni cen z roku 2010.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Mohou nemovitostní trh rozhýbat aukce?

Trh s nemovitostmi začal přibržďovat už ve 2. čtvrtletí letošního roku. Aktuálně je ve fázi zmražení, nicméně řada bytů začala již zlevňovat, což může dle odborníků trh rozhýbat. Snižování cen je markantní zejména na trhu starších neboli tzv. second-handových bytů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 11. 2022

Zdarma garáž, kuchyň nebo dotovaná hypotéka – developeři shánějí kupce

Developeři aktuálně nabízí různé pobídky pro kupující. Nejčastěji se jedná o garážové stání zdarma, příspěvek na vybavení či výhodnější hypotéky. Při platbě v hotovosti lze u větších developerů výjimečně získat i slevu z kupní ceny. Vyplývá to z analýzy Home Portal, který posuzoval nabídky 102 developerů, přičemž 58 % z nich pobídky využívá.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *