Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nový zákon zpřísní podmínky úvěrování. Polepší si spotřebitelé?

Nový zákon zpřísní podmínky úvěrování. Polepší si spotřebitelé?

Nový zákon o spotřebitelském úvěru prošel sněmovnou a míří do Senátu. Poskytovatelé půjček se dočkají tvrdších pravidel. Dlužníci zase získají silnější postavení. Koho se zákon dotkne nejvíce? Jaký bude mít regulace skutečný dopad na spotřebitele?

„Většina lidí má zákon spojen s novými pravidly možností předčasného splacení hypotečních úvěrů, jedná se však především o komplexní vymezení ochrany spotřebitele a stanovení pravidel regulace všech úvěrů pro spotřebitele. Pro spotřebitele změna znamená zejména jasné vymezení práv, pro současné pochybné poskytovatele spotřebitelských úvěrů většinou konec legálních aktivit a pro ty poctivé novou porci byrokracie,“ říká vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Strop na sankce

Novela zákona o úvěru nastavuje strop na sankce při nesplácení. Firmy budou moci dlužníkům účtovat pouze účelně vynaložené náklady, které jim vzniknou při vymáhání dluhu, zákonný úrok z prodlení, který v současné době činí 8,05 procenta, a smluvní pokutu ve výši 0,1 procenta z dlužné částky za každý den prodlení.

Penále a pokuty při prodlení splátek nesmí překročit 50 procent dlužné částky, maximálně však 200 tisíc korun. Zákon dosud limity nestanovoval, pouze říkal, že sankce nesmí být v rozporu s dobrými mravy, o čemž musel rozhodovat soud. Ustanovení týkající se smluvních pokut bude platit i retrospektivně.

Více možností předčasně splatit

Při předčasném splacení hypotečního úvěru si bude moci poskytovatel účtovat pouze účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s dřívějším splacením vzniknou. Za takové náklady jsou považovány náklady na vyplácení úroků investorům, od kterých si banka na hypotéku půjčila, případně náklady na provize zprostředkovatelů.

Každý rok měsíc před výročím uzavření smlouvy bude možné splatit zdarma až 25 procent hypotéky. Původní návrh počítal s každoročním předčasným splacením pouze pětiny hypotéky. Zcela zdarma bude možné hypotéku předčasně splatit v těžkých životních situacích, jako je smrt, dlouhodobá nemoc či invalidita dlužníka.

Při prodeji nemovitosti bude možné jednorázově předčasně splatit hypotéku za náhradu nákladů ve výši jednoho procenta z předčasně splacené částky, maximálně však 50 tisíc korun. Toto ustanovení se týká pouze smluv starších dvou let.

Hypotéky porovnáte podle RPSN

Banky budou mít také nově povinnost uvádět v reklamě skutečné náklady na hypoteční úvěry a písemně zájemci potvrdit roční procentní sazbu nákladů (RPSN) ještě před podpisem smlouvy. Zájemci se tak budou snadněji orientovat a vybírat si mezi nabídkami peněžních ústavů. 

Změny se dotknout s účinností zákona nově sjednaných hypotečních úvěrů a hypoték s variabilní sazbou. Na stávající hypotéky se budou vztahovat až v dalším fixačním období.

Pravidla pro nebankovní poskytovatele zpřísní

Nový zákon si posvítí na nebankovní subjekty. Dosud mohl podnikat v oblasti úvěrů téměř kdokoliv pouze na základě živnostenského oprávnění. Zákon ale nově stanovuje požadavek na základní kapitál ve výši alespoň 20 milionů korun. Počet nebankovních poskytovatelů půjček by se tak měl zredukovat ze současných více než 60 tisíc na desítky.

„Zpřísnění podmínek v oblasti úvěrů vítáme. Pro řadu společností, které vznikly na ‚zelené louce‘ s cílem nepůjčovat, ale spíše lichvařit, by toto zpřísnění mohlo znamenat jejich konečnou. Trh se tím alespoň konsoliduje," říká předseda představenstva Benefi Pavel Matoušek.

Důvěřuj, ale prověřuj

Poskytovatel bude mít navíc povinnost prověřit schopnost zájemce řádně úvěr ze svých příjmů splácet. Pokud tak neučiní, smlouva o úvěru nebude platná. Spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a jistinu splatí podle svých možností.

Kontrolu nad poskytovateli a zprostředkovateli spotřebitelských půjček převezme od České obchodní inspekce (ČOI) Česká národní banka (ČNB), která bude také rozhodovat o vydání licencí. O licenci mohou požádat firmy do tří měsíců od začátku účinnosti nového zákona a ČNB pak musí žádost vyřídit do 15 měsíců. Kromě registru poskytovatelů a zprostředkovatelů bude mít ČNB na starosti i nelegální poskytování úvěrů, za které může udělit pokutu až do výše 20 milionů korun. Dlužník navíc nebude za nelegálně poskytnuté úvěry platit žádné úroky.

Zpřísní se i požadavky na zprostředkovatele půjček. Nabízet půjčky bude moci pouze ten, kdo složí zkoušku z odborné způsobilosti, bude mít dokončené středoškolské vzdělání nebo praxi v oboru minimálně tři roky. 

Mimosoudní vymáhání se zkomplikuje

Nový zákon výrazně zkomplikuje proces vymáhání pohledávek. Zejména zrušení rozhodčích doložek ve smlouvách o spotřebitelském úvěru celý proces prodlouží. Spory nebude již možné řešit u rozhodce, ale pouze u soudu. „Je pravdou, že i v zahraničí se od využívání rozhodčích doložek ve vztazích se spotřebiteli postupně ustupuje. Tento trend obecně považuji za správný, v českém prostředí ovšem zatím nedává smysl. Důležitým předpokladem je totiž rychlejší a efektivnější fungování justice, které u nás bohužel stát dlouhodobě není schopen personálně ani materiálně zajistit,“ říká Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Zákon navíc prakticky znemožní činnost inkasních agentur, které běžně poskytují dlužníkům splátkové kalendáře. Tím se ale podle nového zákona stávají poskytovateli úvěrů a měly by proto podléhat nové regulaci. „Inkasní agentury by nově musely například prověřovat úvěruschopnost dlužníka, což je vzhledem k okolnostem naprostý nesmysl,“ upozorňuje Pavel Staněk a dodává: „Zhroucení trhu mimosoudního vymáhání pohledávek povede ke zbytečnému nárůstu počtu žalob i exekucí, které jsou dnes obvykle využívány až v případě neúspěšnosti mimosoudního inkasa. Proces vymáhání tak bude pro dlužníky bolestivější, pro věřitele pak zdlouhavější a celkově dražší.

Regulace dlužníkům v půjčování nezabrání

Snížení nabídky úvěrů na regulovaném trhu automaticky neznamená snížení počtu předlužených osob nebo exekucí. Spotřebitelé, kteří nesplní podmínky licencovaných poskytovatelů, budou svoji poptávku uspokojovat mimo regulovaný trh. V důsledku toho se možná sníží počty uvedené v oficiálních statistikách, rozhodně se však nezlepší reálná situace dlužníků,“ upozorňuje Pavel Staněk.

Důležité je proto i zvyšování finanční gramotnosti. „Regulace trhu ve prospěch zákazníků je důležitá, nicméně  spolu s ním by měla jít ruku v ruce výchova k finanční odpovědnosti a finančnímu plánování. Naše praxe v projektu finančního vzdělávání ve školách ukazuje, že děti často kopírují chování svých rodičů a vůbec netuší, proč by se měly chovat k penězům jinak,“ říká Jan Lener, ředitel komunikace Broker Consulting.

Nový zákon nabyde účinnosti „ prvního dne čtvrtého kalendářního měsíce následujícího po jeho zveřejnění ve Sbírce“. Ve Sbírce bude zveřejněn až po podpisu prezidenta, což posouvá účinnost nového zákona nejspíše až na říjen či listopad. Část zákona o hypotékách, která vychází ze směrnice Evropské unie, měla přitom být účinná nejpozději do 21. března. Česku za zpoždění hrozí pokuta.

Nový zákon zpřísní podmínky úvěrování. Polepší si spotřebitelé? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »