Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Politické a ekonomické napětí v Evropě posiluje poptávku cizinců po nových bytech

Nárůst poptávky po nových nemovitostech v Praze od cizinců zaznamenala v uplynulém roce společnost CENTRAL GROUP, největší rezidenční developer a investor v České republice. Hlavním důvodem je rostoucí politické, ekonomické a bezpečnostní napětí v Evropě.

Eskalující krize na Ukrajině, zhoršující se ekonomická situace Ruska, vleklé problémy eurozóny (umocněné čerstvým volebním vítězstvím řecké krajně levicové strany Syriza) i rostoucí hrozba mezinárodního terorismu. To vše jsou důvody, proč stále více zahraničních investorů hledá vhodnou lokalitu se stabilní politickou a ekonomickou situací, do níž by mohli přesunout svůj majetek s cílem jej ochránit před znehodnocením a případnými politickými riziky. 

Kromě tradičních, ale pro mnoho menších investorů cenově nedostupných lokalit, jako je například Švýcarsko, se tak stále většímu zájmu těší investice do nemovitostí v České republice, zejména v Praze. 

Praha: Vyspělá, stabilní a cenově dostupná lokalita pro cizince

Díky historickým zkušenostem, stabilní ekonomické a politické situaci, vynikající strategické poloze na pomezí východní a západní Evropy a do značné míry neurčité zahraniční politice má tak Česká republika ideální podmínky k tomu, stát se cenově dostupným „Švýcarskem střední Evropy“. Důležitým podpůrným faktorem je, že jsme jako jedna z mála vyspělých zemí Evropské unie stále nepřijali euro, což se nyní zahraničním investorům jeví jako jednoznačná výhoda. V porovnání třeba s Francií, Belgií nebo Německem považují někteří investoři za velkou výhodu České republiky také relativně homogenní složení populace s nízkým procentem zahraničních migrantů, kteří u nás navíc žijí spíše krátce, a většinou nebývá problém s jejich začleněním do většinové společnosti.

Atraktivitu České republiky coby cíle realitních investorů potvrzují i loňské prodeje. „Zájem cizinců o nákup bytů od CENTRAL GROUP roste kontinuálně několik posledních let, vždy však šlo o růst o jednotky procent ročně bez nějakých dramatických výkyvů. To se změnilo až v roce 2014, kdy výrazněji vzrostl podíl kupujících z mnoha různých evropských zemí,“ shrnuje nový trend na českém realitním trhu Dušan Kunovský, šéf CENTRAL GROUP.

Aktuálně tvoří podíl cizinců na celkových prodejích společnosti CENTRAL GROUP zhruba 28 %. Největší, přibližně 10% podíl kupujících představovali dlouhodobě Slováci, které velká část Čechů za cizince ani nepovažuje a leckdy mají i trvalé bydliště již zřízeno v ČR. Na druhém místě dosud figurovali kupující ze zemí bývalého Sovětského svazu, nejvíce z Ruska, Ukrajiny, dále z Kazachstánu či Ázerbajdžánu, v menší míře také z Běloruska. 

V posledním roce ale došlo vlivem politické nestability a obavy o budoucnost k meziročnímu nárůstu této skupiny klientů o více než polovinu, z necelých 10 % v roce 2013 na mírně přes 15 % v roce 2014.  Zbývající jednotky procent cizojazyčných kupujících tvoří u CENTRAL GROUP mix klientů z mnoha zemí, například ze Španělska, Irska, Itálie, Vietnamu nebo Německa.

Rusové a Ukrajinci jako realitní investoři

Většinu ruskojazyčné klientely nově netvoří pouze velmi dobře finančně zajištění kupující jako dříve, ale také klienti, které můžeme označit za ruskou střední třídu. Velmi často například investují do nemovitostí rodiče rusky mluvících studentů pražských vysokých škol, na nichž jejich potomci studují zpravidla zdarma. Při současných cenách nemovitostí, dostupnosti výhodných hypotéčních úvěrů od českých poboček ruských bank a faktu, že studium znamená nutnost platit dětem ubytování nejméně po dobu 5–6 let, je pro ně investice do bytu v Praze zajímavou alternativou. 

Ruskojazyční investoři do nemovitostí se od těch českých často liší tím, že investují primárně za účelem ochrany hodnoty svého majetku a jeho přesunu do oblasti s nižšími riziky než za účelem výnosu z pronájmu. Byt tak mnohem častěji využívají jen jako občasné sídlo nebo bydlení pro studující potomky, případně jej půjčují přátelům na dovolené trávené v České republice, ale jinak ho nechávají prázdný a dlouhodobě jej nepronajímají.

Platí, že mezi rusky mluvícími kupujícími vedou lokality s tradičně vysokým výskytem této menšiny (zejména Praha 5 a Praha 6), obecně se pak soustředí na lokality v blízkosti metra nebo na projekty v centru Prahy. Zatímco dříve měli tito kupující zájem především o originální a ikonické projekty (například výškový projekt Rezidence Prague Towers v pražských Stodůlkách) nebo o komorní projekty luxusnějšího charakteru v širším centru Prahy, v dnešní době se nebojí investovat i do novostaveb ve standardních velkých developerských projektech. 

Politické a ekonomické napětí v Evropě posiluje poptávku cizinců po nových bytech >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »