Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Příběh čtenáře: Obstrukce od Lišky

Příběh čtenáře: Obstrukce od Lišky

ČMSS nechce dávat souhlas se splacením překlenovacího úvěru. O to ale nejde. Klient má možnost podle smluvních podmínek vypovědět smlouvu o stavebním spoření. K ní musí následně překlenovací úvěr splatit. Liška mu to ale nechce dovolit a vyžívá se v obstrukčním jednání. Co s tím?

Úrokové sazby klesly. Tím se snížila atraktivita spořicích produktů a spolu s klesajícím státním příspěvkem stavebního spoření zůstávají atraktivní starší smlouvy. To se nelíbí stavebním spořitelnám, pro které dlouho spořící klienti již nejsou výhodní. A zbavují se jich. Klienti by se zase na oplátku rádi zbavili z dnešního pohledu předražených překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření. Hypotéku lze přeci získat v průměru za 2,11 %. Jenže tyto lukrativní klienty zas nechtějí pustit stavební spořitelny.

Zdaleka ne všichni klienti se ale lehce vzdají. V redakční poště přistál příběh klienta, který chtěl využít možnost ukotvenou ve smlouvě a všeobecných podmínkách Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS, Liška): Nežádal o předčasné splacení překlenovacího úvěru, ale vypověděl smlouvu o stavebním spoření… a pak se začaly dít věci.

Klient ČMSS uzavřel koncem roku 2010 smlouvu o stavebním spoření a v lednu 2011 k ní též smlouvu o překlenovacím úvěru na 2,5 mil. Kč. Za něj měl platit úrok ve výši 5,3 % fixovaný na 6 let. Od té doby úrokové sazby poklesly na méně než polovinu a drahou splátku se rozhodl nahradit jiným úvěrem.

Všeobecné podmínky ovšem Lišce dávají lišáckou možnost klienta nepustit. Kdokoli sice může předčasně splatit (řádný) úvěr ze stavebního spoření bez udání důvodu ze zákona. To se ale nevztahuje na meziúvěr (překlenovací úvěr). V takovém případě potřebuje souhlas stavební spořitelny. A ta již několik let nesouhlasí se snížením svých zisků odchodem lukrativního klienta.

Existuje ale právní skulinka. Klient v únoru 2015 nepožádal o možnost předčasného splacení překlenovacího úvěru, ale vypověděl smlouvu o stavebním spoření. Protože prostředky na účtu stavebního spoření slouží jako zástava vůči překlenovacímu úvěru, je ve smlouvě ukotvena povinnost překlenovací úvěr před ukončením výpovědní lhůty splatit. Klient tedy čekal, že mu stavební spořitelna vyčíslí dluh či se jinak vyjádří k výpovědi… chyba lávky.

Stavební spořitelna se do poloviny dubna 2015 nevyjádřila. Telefonicky se klient podle svých slov dozvěděl, že výpověď spořitelna neakceptovala, ale že dopis se stále vypracovává. Rozhodl se tedy nečekat a přejít k akci. Přeci jen, výpovědní lhůta měla končit 31. května 2015 a čas se tenčil. Navíc potřeboval od stavební spořitelny vyčíslení dluhu, aby věděl, kolik má splatit, a svolení s uvalením zástavního práva pro druhého věřitele v pořadí, aby mohl sjednat hypotéku a překlenovací úvěr splatit.

V reakci na „nereakci“ stavební spořitelny, která evidentně hrála o čas a snažila se znemožnit získání prostředků na splacení meziúvěru, a na základě informací obdržených v telefonickém rozhovoru napsal klient doplnění výpovědi s tím, že trvá na původním termínu podání výpovědi, kterou pouze doplňuje.

„[…] nadále trvám na své výpovědi smlouvy o stavebním spoření z února 2015. K výpovědi stavebního spoření došlo zcela v souladu s čl. X. odst. 1 Všeobecných obchodních podmínek stavebního spoření a dále v souladu s části III písm. G, odst. 5 Obecných úvěrových podmínek; „Jestliže byl účastníkovi stavebního spoření poskytnut meziúvěr a účastník smlouvu o stavebním spoření vypoví, je povinen ke dni skončení výpovědní lhůty splatit věřiteli veškeré pohledávky, které za ním věřitel k tomuto dni má.”

[…]

Naspořené prostředky použijte na částečné splacení meziúvěrového účtu […]. Dále žádám o vyčíslení zůstatku a udělení souhlasu se zřízením zástavního práva ve druhém pořadí za zástavním právem ve prospěch ČMSS pro jiný bankovní ústav.“

Stavební spořitelnu klient ještě upozornil, že z ustanovení Obecných úvěrových podmínek plyne, že výpověď stavebního spoření není vázáno na jakoukoliv povinnost, natož na povinnost splacení meziúvěru v době před podáním výpovědi”.

Reakce Lišky nebyla překvapivá, ale zcela v rozporu s podmínkami smlouvy. Klient ji obdržel začátkem května 2015:

„Dovolte, abychom Vás informovali, že tato smlouva je vázána zástavním právem k zajištění závazku z úvěrové smlouvy, ze které u Českomoravské stavební spořitelny, a.s. (dále jen ČMSS) aktuálně čerpáte meziúvěr. Z tohoto důvodu považujeme smlouvu o stavebním spoření za nadále trvající.“ 

Podmínky smlouvy ovšem pouze hovoří o tom, že v případě výpovědi smlouvy, která slouží jako zajištění pro meziúvěr, musí klient překlenovací úvěr splatit. Žádné ustanovení neříká, že by klient neměl možnost smlouvu vypovědět. V tomto duchu klient obratem reagoval.

“K výpovědi stavebního spoření došlo zcela v souladu s čl. X. odst. 1 Všeobecných obchodních podmínek stavebního spoření a dále v souladu s části III písm. G, odst. 5 Obecných úvěrových podmínek; „Jestliže byl účastníkovi stavebního spoření poskytnut meziúvěr a účastník smlouvu o stavebním spoření vypoví, je povinen ke dni skončení výpovědní lhůty splatit věřiteli veškeré pohledávky, které za ním věřitel k tomuto dni má.“ Výše uvedené uvádím a opakuji pouze na okraj, aby nedošlo k dalším zbytečným průtahům.

Naspořené prostředky na účtu stavebního spoření použijte na částečné splacení meziúvěrového účtu č. […]. Dále Vás žádám o vyčíslení zůstatku a udělení souhlasu se zřízením zástavního práva ve druhém pořadí za zástavním právem ve prospěch ČMSS pro jiný bankovní ústav, abych mohl dostát svého závazku ve smyslu čl. III písm. G. odst. 5 Obecných úvěrových podmínek.”

Koncem května klienta nepotěšil další dopis od Lišky. Opět zamítavý. „Před podáním výpovědi Smlouvy je třeba nejprve splatit meziúvěr,“ uvádí v dopise ČMSS, přičemž samozřejmě neuvádí, na základě jakého ustanovení je tato povinnost ukotvena ve smluvních podmínkách. Nemohla, neboť v žádných dokumentech, s výjimkou interních, není.

Liška ovšem klientovi lišácky radí, jak může získat souhlas s předčasným splacením, který běžně nedává. Má se buď rozejít či rozvést, prodat nemovitost, nebo zemřít. Má ale i jinou možnost. Může si na bytové účely půjčit dalších alespoň 500 tis. Kč od Lišky a uvázat se na další roky splácení, ovšem za současných úrokových podmínek… Lišky.

Bohužel ČMSS ani v této chvíli stále nepochopila, že klient nežádá o předčasné splacení úvěru. Proto dodává naprosto nesouvisející skutečnost: „Z Vašeho dopisu nevyplývají důvody, které Vás vedou k předčasnému splacení meziúvěrů.“ Tím důvodem je pochopitelně splnění smluvních podmínek při výpovědi smlouvy o stavebním spoření.

Termín výpovědi smlouvy již uplynul. A klient stále neví, kolik má stavební spořitelně zaplatit. Znovu se obrátil na ČMSS s dopisem, který včetně příloh odeslal i České národní bance (ČNB) se žádostí o podání stanoviska k níže uvedenému případu/stížnosti na postup ČMSS, a.s., který ukazuje bezmeznou svévoli jedné s nejvýznamnějších stavebních spořitelen na českém trhu. Dovoluji si uvést, že k „šikaně“ klienta dochází jednáním Českomoravské stavební spořitelny, a.s., které je v rozporu s obecnými právními principy právního státu a samotnou dokumentací ČMSS, a.s. k stavebnímu spoření a meziúvěru ze stavebního spoření”.

Klient stavební spořitelně v dopise mimo jiné píše: Pouze na okraj v případě jakýchkoliv nesrovnalostí na Vaší straně bych chtěl taktéž zdůraznit, že případný rozpor v ustanoveních Obecných uvěrových podmínkách není možné přičítat mé osobě, jakožto klientovi, ale právě vaší instituci. Případný rozpor tedy není možné zneužívat k tíži mé osoby. Jak uvádím výše, zde nespatřuji obdobný rozpor, avšak jsem přesvědčen, že vámi by k obdobné konstrukci a k dalším obstrukcím mohlo případně docházet, tudíž jsem přesvědčen, že je lepší těmto předcházet.”

Závěrem…?

Míč je nyní na straně hřiště Českomoravské stavební spořitelny. Nyní se ale na hrací pole dostaví i v pozici rozhodčí Česká národní banka. Ještě není konec. Rozhodně ho ale v redakci budeme sledovat. A, jak upozorňuje klient, možná se podíváme i do soudní síně.

Anketa

Má stavební spořitelna právo nepřijmout výpověď klienta?

Ano. (9)
 
Ne. (62)
 
Nevím. (0)
 Celkem hlasovalo 71 čtenářů

Příběh čtenáře: Obstrukce od Lišky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

Re: Obstrukce u lisky Lukáš | 04.07.2016 22:37
Obstrukce u lisky Roman Pekhart | 10.03.2016 18:43
kdo ze stavební spořitelny uteče Pedro | 11.06.2015 23:18

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů