Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Půjčka na splátku hypotéky aneb Nejsnazší cesta do dluhové spirály

Půjčka na splátku hypotéky aneb Nejsnazší cesta do dluhové spirály

Dostat se do potíží se splácením hypotéky lze mnoha způsoby. Vyřešit je lze lépe, nebo hůře. Tím horším řešením je půjčit si na nadcházející splátku.

Hypotéka představuje pro mnohé domácnosti jedinou možnost, jak získat vlastnické bydlení. Jenže vlastnické bydlení představuje mnohem větší výdaje, než je splátka hypotéky. Pokud rodina podcení ostatní náklady, může se jí velmi snadno stát, že její výdaje převýší příjmy a na hypoteční úvěr se peněz přestane dostávat.

Zejména, je-li hypotéka čerpána „na doraz“ a domácnost nemá dostatek rezerv na nenadálé a nečekané výdaje, hrozí platební neschopnost mnohem významněji. I proto je vždy vhodné si raději větší finanční rezervu ponechat a čerpat vyšší hypoteční úvěr. Ovšem i v případě dostatečné rezervy mohou nastat životní situace, které povedou k neschopnosti úvěr splácet.

Proti velkému množství životních situací se lze pojistit. Kvalitní a široce pojaté pojištění je ale poměrně drahé, a tak lidé čerpající hypoteční úvěr volí levnější varianty, které kryjí pouze část životních rizik. Nehledě na to, že i pojištěná rizika s sebou nesou výčet událostí, které jsou ve výlukách.

Příklad: Jedno z nejčastěji prodávaných pojištění – Flexi od Pojišťovny České spořitelny – ve své nové verzi dalo v pojištění invalidity do výluk invaliditu v důsledku psychických onemocnění. Tím vyloučilo 30 % rizika invalidity. Podle České správy sociálního zabezpečení je přibližně 30 % přiznaných invalidních důchodů v důsledku psychických onemocnění.

Obecně pojištění invalidity je podceňováno. Je-li sjednáno k životnímu pojištění, jeho cenu přibližně zdvojnásobí a u kvalitních pojistek může být dokonce cena pojištění invalidity vyšší než samotného krytí rizika smrti. Z cenových důvodů je pak nahrazováno levnějším úrazovým pojištěním nebo pojištěním invalidity v důsledku úrazu. Tím je ale vyloučeno krytí v závislosti na věku a na pohlaví přibližně 85 až 95 % rizika vzniku invalidity.

Připojištění léčení v nemocnici či pojištění ztráty zaměstnání jsou pojistky, které mohou překlenout krátkodobý až střednědobý výpadek příjmu. Opět se ale jedná o poměrně nákladná pojištění obsahující řadu výluk – a v tomto případě i karenčních dob, kdy pojištění případné pojistné události nekryje.

Ze života: Mizí vám prachy: Stačí jeden úraz a rodina bez rezervy je nad propastí

Jak ven z finanční krize

Dostat se do finančních problémů lze poměrně snadno a i nezaviněně. Domácnost může mít dostatečné rezervy, které se vyčerpají, a další rána osudu je již osudná. Jak z finančních potíží ven a jak zařídit splátku hypotéky?

Každá domácnost má jiné možnosti. V případě finančních potíží je vhodné v prvé řadě pokud možno v plné míře začít využívat sociální systém. Stát může významným způsobem zmírnit finanční pád – ale sám o sobě mu nezabrání. Nejrůznější sociální dávky jsou ale často určeny pouze pro nejchudší rodiny, a tak rodina, která dosud v poklidu splácela hypotéku, na všechny nemusí dosáhnout. U všech se testuje příjem domácnosti, ale potíže s penězi na splátku může mít i s příjmem vysoce nadprůměrným. Stačí, když významně poklesne.

Jedno z nejhorších řešení, které může domácnost zvolit, je čerpání úvěru na úhradu splátky hypotéky. Půjčka se stává pouze krátkodobým řešením, které skutečný problém pouze odsouvá. Navíc s vyššími úroky ještě více zasahuje do rodinného rozpočtu.

Domácnost zpravidla vidí s větším či menším předstihem, že nebude moci úvěr řádně splácet. Důležité je v takové situaci co nejdříve začít komunikovat s bankou a hledat řešení spolu s ní. Banky jsou zpravidla vstřícné. Jde totiž i o jejich úvěrové portfolio. Pokud např. prodlouží splatnost úvěru nebo se s klientem dohodnou na odložení splátek jistiny, čímž přinesou domácnosti určitou úlevu, její úvěrové portfolio se nezhorší.

Čas je přitom významným kritériem. Začne-li domácnost s bankou jednat, až když má své finanční rezervy vyčerpané, nemusí ústupek banky na záchranu platební schopnosti stačit. I snížené splátky je potřeba platit.

Krajním řešením je prodej rodinného domu či bytu. I v takovém případě je důležité s bankou jednat včas. Pokud by se dostal úvěr až k nucenému prodeji pro nesplácení, byla by dosažená cena i z důvodu časového presu nižší. A domácnost by tak přišla o významnou část peněz, které by jinak dostala.

Tip: I v případě, kdy nemovitost dospěje k nucené dražbě, banka uhradí z výnosu dluh klienta – a zbytek peněz klientovi vrátí. Naopak pokud se peněz po prodeji nedostává, dlužník se svého dluhu nezbaví a musí ho i nadále splácet.

Anketa

Splácíte v současnosti hypotéku?

Ano (492)
 
Ne (362)
 Celkem hlasovalo 854 čtenářů

Půjčka na splátku hypotéky aneb Nejsnazší cesta do dluhové spirály >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »