Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Umírající stavební spořitelny

Umírající stavební spořitelny

„Nebýt státního příspěvku, spořitelny by se neuživily!“ píše Dušan Šídlo, autor nové knihy Jak nás podvádějí. V kapitole „Umírající stavební spořitelny si posvítil na tyto instituce. A kritikou rozhodně nešetřil.

Triků na finančním trhu je nespočet a neustále jich přibývá. Nejedná se ale jen o triky podomních prodejců. Do nekalé hry se zapojují i finanční instituce. A výjimkou nejsou ani stavební spořitelny se „svým“ produktem stavebního spoření, který je dle počtu uzavřených smluv spolu s penzijním připojištěním nejvíce využívaným finančním produktem.

Jenže klienti stavební spoření využívají pouze kvůli státnímu příspěvku. Lidé žijí v iluzi, že jim stát takto „alespoň něco vrátí z daní“. Bohužel si na to vrácení musí půjčit, protože státní rozpočet je v deficitu. Výsledkem je, že stát si půjčí za úrokovou sazbu cca 3,5 %, aby peníze převedl klientům na účet úročený nejčastěji 1 – 2 %. Výborný obchod. Navíc klient musí zaplatit další poplatky.

Standardně stavební spořitelny účtují 1 % z cílové částky. Pokud je tato fiktivní částka nastavena odpovídajícím způsobem, zaplatí klient 2 až 3 tis. Kč a může spořit dle libosti. „Objevily se případy, kdy obchodní zástupce spořitelny sjednal seniorovi, který chtěl tento produkt využít ke spoření vnoučatům, smlouvu s velmi vysokou cílovou částkou v řádu několika milionů,“ uvádí ve své knize Jak nás podvádějí aneb Pravda o finančním trhu a penzijní reformě její autor Dušan Šídlo. Nebyla výjimkou cílová částka např. 3 mil. Kč a jí odpovídající poplatek 30 tis. Kč.

Peníze ze stavebního spoření šlo (a stále jde) vytunelovat i tak, že si toho klient ani nevšimne. Stačí navýšit cílovou částku. Z navýšení si spořitelny účtují poplatek stejný jako u sjednání, ale je zpravidla stržen již z naspořených prostředků. Nic netušící (a bohužel ani nečtoucí) klient se tak o poplatku může dozvědět až z výpisu z účtu. Proč by ho měl zástupce spořitelny či finanční zprostředkovatel stresovat výší poplatku předem?

Při navýšení cílové částky dochází často také ke změně tarifu, pokud se původní, často lépe úročený, již nenabízí. S tím je spojeno jakési „zpětné přeúročení“ dosud připsaných úroků. „Zástupkyně stavební spořitelny nám poradila, abychom změnili smlouvy o stavebním spoření, ač to pro nás nebylo výhodné, poněvadž posléze jsme spořili za nižší úrok než dosud. Vlastně tím navýšením jsme o to 50% úrokové zvýhodnění přišli, takže vlastně tím jedním podpisem jsme přišli o částku 11 tisíc Kč,“ cituje případ klienta největší stavební spořitelny ve své knize Dušan Šídlo.

Stavební spořitelny si ale s úročením hrají i jinak. Například slibovaly zhodnocení vkladu úrokem 10 %. Jenže… úrok se vztahoval jen na 30 tis. Kč při uzavření smlouvy s cílovou částkou min. 300 tis. Kč – a tedy zaplacení poplatku za sjednání alespoň 3 tis. Kč. „Jde tedy pouze o formu odpuštění vstupního poplatku,“ píše Dušan Šídlo a dodává: „Nabídka však díky reklamě, která slibovala vysoký úrok, zněla výhodněji.“ A toto není jediný úrokový trik spořitelen provozujících státem podporovaný produkt.

Když už se nepodařilo klienty přesvědčit na snížení úrokové sazby a vrácení značné části úroku dobrovolně, přistoupily stavební spořitelny na jinou metodu: Zvýšily poplatek za vedení účtu, začaly účtovat poplatek za výpisy nebo vymyslely poplatek za vedení úrokového zvýhodnění. „Uvedený neférový postup se dotknul především klientů, kteří jsou spořitelnám věrní několik let. Je to snad zhmotnění onoho „velmi si vážíme vaší dlouhodobé důvěry“?“ táže se Dušan Šídlo. Jedné stavební spořitelně došla s drahými klienty trpělivost, a když nepřistoupili na žádný trik, tak jim rozeslala výpovědi.

Poplatky za vedení účtu jsou u stavebních spořitelen kapitolou samou pro sebe. Při vzniku stavebního spoření se poplatky pohybovaly kolem 100 Kč ročně. Dnes je to více než 3× více. A jaké mohou být skutečné náklady na vedení účtu? Podívejme se do bankovního sektoru, kde navzdory transakční činnosti a plnohodnotného internetového bankovnictví nabízejí některé banky vedení účtu i transakce zcela bez poplatku. Ale těm se zřejmě nežije tak bohatě a pohodlně.

Dušan Šídlo ve své knize o nekalých praktikách finančních společností připomíná i nedávný případ stavebních spořitelen, které navzdory slibům při uzavírání smlouvy o překlenovacím úvěru slibovaly možnost mimořádných splátek zdarma. Když jim ale se změnami ve státním příspěvku a dalšími pověsil ministr financí oprátku na krk, rozmyslely si to. „Dle „selského“ rozumu by měli mít klienti právo nový sazebník odmítnout a tudíž, když s ním nesouhlasí, odejít od spořitelny za sankci podle sazebníku platného v době uzavření smlouvy. Bohužel tomu tak není,“ uvádí autor.

Při samotném zprostředkování smluv stavebního spoření dochází k mnoha podvodným praktikám založených na lži. Prodejce např. uvádí, že stavební spoření končí po vázací době a že je potřeba uzavřít nové. Nebo tvrdí, že když naspořené prostředky přesahují 60 % cílové částky, je třeba ji navýšit. Ani jedno není pravda.

Stavební spořitelny opodstatňují svou potřebnost přínosem pro kvalitu bytového fondu. Peníze jsou díky nim investovány do modernizace a rekonstrukcí bytů a domů, a o to přeci vládě jde. Co na tom, že dokud jim novela zákona z roku 2005 nepřikázala připsat státní příspěvek na klientské účty (a tam ho také úročit) do druhého dne, trvala jim tato operace, za kterou klienti v rámci poplatku za vedení účtu platí stokoruny ročně, celý měsíc a peníze po tu dobu užívaly zdarma.

Dušan Šídlo ve své knize „Jak nás podvádějí aneb Pravda o finančním trhu a penzijní reformě“ nejen varuje před nekalými praktikami a triky finančních institucí, ale dokáže i vyzdvihnout ty, které v dané oblasti postupují proklientsky. Ze stavebních spořitelen si vysloužila pochvalu Wüstenrot, „která se snažila odlišit a nabízela největší úrokovou sazbu z vkladu či poskytovala alespoň dětem stavební spoření bez poplatku za uzavření, a to nejen v rámci speciálních akcí.“

Poznámka: Kniha Dušana Šídla „Jak nás podvádějí aneb Pravda o finančním trhu a penzijní reformě“ je v distribuci na serveru ProduktovéListy.cz

Anketa

Máte uzavřené stavební spoření?

Ano. (1165)
 
Ne. (329)
 
Nevím. (28)
 Celkem hlasovalo 1522 čtenářů

Umírající stavební spořitelny >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

Ligush | 12.12.2012 13:45
Re: Dušan Šídlo Dlouhodobý poradce | 12.12.2012 12:32
Dušan Šídlo Ligush | 11.12.2012 14:10

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů