Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Výpověď z nájmu bez udání důvodu? Ano!

Výpověď z nájmu bez udání důvodu? Ano!

Má či nemá mít pronajímatel dát výpověď nájemníkovi bez udání důvodu? Jinými slovy: Má mít možnost svobodně nakládat se svým majetkem? Odpověď zní: Ano. A vyplatí se to i nájemníkům. Proč?

Výpověď z nájmu bez udání důvodu ze strany pronajímatele je hojně diskutovaným kontroversním tématem. Rozebírají se v něm práva majitelů a ochrana vlastnictví včetně svobody nakládání s vlastním majetkem a práva nájemníků. Na Slovensku již dilema vyřešili a možnost výpovědi bez udání důvodu umožnili.

Možnost dát nájemníkovi výpověď bez udání důvodu je i na Slovensku velmi striktně omezena zákonem. Týká se především bytů v restituovaných domech, kde stále žijí rodiny do bytů dosazeny před rokem 1989 komunistickým režimem a kde stále nájemníci platí regulované nájemné. Majitelé domů tak dostávají minimální částky od nájemníků, přestože se musí o svůj majetek starat a domy opravovat. Zákon tak má narovnat vlastnické vztahy.

Finanční otázka nemožnosti vypovědět nájemníka z bytu je pouze jedním aspektem, byť významným. I dům obsazený nájemníky s regulovaným nájemným je potřeba platit opravy v tržních cenách. V Česku navíc s rostoucí daní z přidané hodnoty. Druhým aspektem jsou mezilidské vztahy.

Není ojedinělé, že nejlepší byty v bytových domech zabrali lidé, kteří je sebrali jejich původním majitelům v rámci znárodňování v době budování socialismu. Po přechodu na tržní ekonomiku se v rámci restitucí dostávali původní vlastníci (či jejich potomci) ke svému majetku, ovšem zatíženým nájemníkem „na věčné časy“. Stejným nájemníkem, který se jim smál, když se stěhoval do jejich domu „rozhodnutím Strany“, a který se jim smál do očí, když platil regulované nájemné ve výši zlomku tržního nájemného.

Cílem „výpovědi bez udání důvodu“ není vyhodit lidi na ulici. Slovenský zákon tak stanovuje výpovědní lhůtu 6 až 12 měsíců – a nájemník má tak dostatečný čas řešit svou vlastní bytovou situaci. A nebo se může spolehnout na obec. Ta získala povinnost zajistit těm, kteří nejsou schopni se sami postarat o své bydlení (ať už vlastnické, nebo s tržním nájemným) o náhradní byt.

Obecních bytů ale není nikdy dostatek (pomiňme „fakt“, že je potřeba nejprve uspokojit bytové a jiné potřeby radních, a pak teprve zbývají byty pro finančně slabší spoluobčany). V takovém případě mají nájemníci spolu s obcí čas do roku 2016, přičemž zákon stanovuje též postupný růst nájemného.

Jakmile je libovolné zboží (včetně nájemního bytu) prodáváno pod jeho tržní cenou (tedy cenou, za kterou jsou prodávající ochotni nabídnout právě tolik, kolik jsou kupující ochotni koupit), převyšuje zájem nabízené množství. Obce by tak museli stavět či nakupovat byty ve velkém a zcela by zdeformovaly tržní prostředí:

  • Ceny bytů by rostly pod vlivem obecní poptávky
  • Ceny stavebních prací by rostly zároveň s obecní výstavbou

Výpověď z nájmu bez udání důvodu jako výhoda pro nájemníka

Odpůrci možností výpovědi z nájmu bez udání důvodu se většinou ohánějí právy nájemníka a základní potřebou bydlení pro každého. Otázkou ale je, do jaké míry má „právo na bydlení“ zajišťovat soukromý majitel bytu či domu a do jaké míry se mají o „vyhoštěné nájemníky“ postarat obec či stát, pokud se nedokáží o sebe postarat sami.

„Sdružení nájemníků ČR nesouhlasí se zavedením výpovědi z nájemního bytu bez udání důvodu. V souladu s publikovaným stanoviskem ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského se domníváme, že před dokončením přechodu na smluvní nájemné v ČR nelze s navrhovanou úpravou uvažovat,“ uvádí navíc Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků.

Současná úprava je nevyvážená i z toho důvodu, že nájemník může majiteli bytu výpověď bez udání důvodu kdykoli podat. Stejná možnost pro majitele se ale může vyplatit i nájemníkům.

Při uzavírání nové nájemní smlouvy podstupuje majitel bytu řadu rizik. Kupříkladu, že jeho nájemník nebude platit nájemné, bude narušovat sousedské vztahy apod. Při neplacení nájemného lze i v současné podobě zákona nájemníka vystěhovat – i když občas je to právní ořech. Důvody pro potřebu uvolnění bytu mohou být ale mnohem méně závažné z pohledu zákona, a tak v současné podobě nájemník v bytě zůstane[1]. A tak se pronajímatelé brání, nejčastěji uzavíráním smluv na dobu určitou.

Pokud by měl pronajímatel možnost nájemníka vypovědět bez udání důvodu, byl by mnohem ochotnější přistoupit na smlouvu na dobu neurčitou.

Negativa výpovědi bez udání důvodu

Stinnou stránkou možnosti výpovědi ze strany pronajímatele bez udání důvodu je větší nejistota nájemníků. V případě příliš častých výpovědí jsou vystavováni nutnosti shánět nové ubytování a stěhovat se, což s sebou nese i další náklady.

Snížit riziko častého stěhování lze např. vhodně stanovenou výpovědní dobou (např. 6 měsíců), která dá nájemníkovi čas na vyhledání nového bytu.

Možnost výpovědi a hrozba vypovězení nájemní smlouvy ze strany pronajímatele může být použita také jako strategický tah ve vyjednávání o navýšení nájemného. Chce-li pronajímatel zvýšit nájemné nad úroveň stanovenou ve smlouvě, může pohrozit nájemníkovi výpovědí – a ten buď přistoupí na vyšší nájem, nebo si najde nové bydlení (včetně nákladů (nejen finančních, ale i časových) s tím spojených).

Na druhou stranu má stejnou možnost hrozby výpovědí nájemník i nyní. Jeho postavení přitom není slabší než postavení pronajímatele. Zatímco výpovědí nájemníkovi vznikají náklady na stěhování, pronajímateli vznikají náklady na shánění nového nájemníka, plus možné prodlevy v toku nájemného, pokud k výměně nájemníků nedojde v těsné návaznosti.

Nájemník má vůči pronajímateli tak silnou vyjednávací pozici, jak dobrá je jeho platební morálka – a pochopitelně také, jak vysoké nájemné (vzhledem k tržnímu nájemnému v daném místě) platí. Pronajímatelé jsou často ochotni přistoupit na nižší nájemné u osob, které nájemné platí pravidelně a bez upomínek. U nového nájemníka se budoucí platební morálka odhaduje jen obtížně a každý nový nájemník tak představuje pro pronajímatele vyšší riziko.

Zejména v posledních měsících, kdy tržní nájemné klesá, je postavení nájemníků mnohem silnější. A to bez ohledu na zákony, které jsou jim více nakloněny i v běžné ekonomické situaci.[1] Např. nájemník platí, ale se zpožděním a vždy až po urgencích. Nebo pro případ větší rekonstrukce domu, kdy se stává neobyvatelným – v současné době má pronajímatel povinnost se o svůj majetek starat, což rekonstrukcí činí, ale zároveň musí zajistit náhradní ubytování pro nájemníky, což rekonstrukci prodražuje. A pronajímatelé jistě přijdou na spoustu dalších případů.

Anketa

Výpověď z nájmu bez udání důvodu? Ano! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (336)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 487 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »