Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zdraží nový zákon o úvěru hypotéky?

Zdraží nový zákon o úvěru hypotéky?

Banky si v současnosti u hypotečních úvěrů účtují až nemravné poplatky za mimořádnou splátku. Stavební spořitelny své zajištěné klienty nechtějí pouštět již vůbec. To by mělo skončit s novým zákonem o úvěru. Hrozí tím zdražení hypoték?

Letmý pohled do sazebníků bank na položku „mimořádná splátka hypotečního úvěru“ může přivodit kardiovaskulární problémy. Vždyť některé banky si účtují 5 % z objemu mimořádné splátky za každý byť jen započatý rok zbývající do konce fixace úrokové sazby! Pro srovnání: Průměrná sazba hypoték dle Fincentrum Hypoindexu dosahovala v dubnu 2016 jen 1,94 %. Klient tak musí při mimořádné splátce zaplatit minimálně 2,5krát více, než kolik by platil do obrátky fixace. Jiné si účtují poplatek ve výši až 20 % z objemu splátky. U stavebních spořitelen je situace ještě horší – nechtějí dovolit klientům odejít vůbec.

Některé banky zavádějí již nyní možnost předčasného splacení části hypotečního úvěru. Řádově do výše 20 % nesplacené jistiny tak klient může uskutečnit mimořádnou platbu každý rok. Netýká se to ale zdaleka všech bank. A v žádném případě to nepomůže např. při prodeji nemovitosti. Nový zákon o spotřebitelském úvěru, který se bude vztahovat i na úvěry na bydlení, má pravidla mimořádných splátek sjednotit – a výrazně zlevnit.

Nová pravidla mimořádného splacení

Zákon o spotřebitelském úvěru sjednocuje pravidla pro mimořádné splacení spotřebitelských úvěrů i úvěrů na bydlení. Dnes ještě platí, že zatímco se předčasné splacení hypotečního úvěru na vlastní bydlení mimo konec období konce fixace úrokové sazby významně prodraží, obdobnou americkou hypotéku splatíte s maximálním poplatkem 1 % z objemu splátky.

Nový zákon v prvé řadě ukládá spotřebiteli právo „úvěr zcela nebo zčásti splatit kdykoliv po dobu trvání“. Tím se mohou do úzkých dostat zejména stavební spořitelny, pro které je držení stávajících úvěrových klientů životně důležité pro přežití. Věřitel může požadovat pouze „náhradu účelně vynaložených nákladů, které mu vzniknou v souvislosti s předčasným splacením“. A i ty jsou hodně limitované.

Banka či jiná úvěrová instituce si u úvěrů na bydlení stejně jako dnes u spotřebitelských úvěrů bude moci naúčtovat maximálně 1 % z mimořádné splátky, a pokud zbývající splatnost úvěru nepřesahuje 1 rok, tak polovinu – 0,5 % z objemu mimořádné splátky. Zákon (jeho návrh) přitom obsahuje řadu dalších výjimek, kdy ani tento poplatek nebude moci naúčtovat:

  • Je-li úvěr splacen z pojistky na jeho zajištění,
  • je-li splácen v důsledku úmrtí, invalidity či dlouhodobé nemoci dlužníka, jeho manžela či partnera nebo
  • je-li splácen do výše 20 % jistiny během 1 měsíce před dnem výročí uzavření smlouvy.

Klient tak získá možnost zdarma splatit až pětinu úvěru ročně bez poplatků u všech finančních institucí. Navíc v případě prodeje nemovitosti nebude muset nový majitel přebírat stávající hypotéku, nebo prodávající platit prohibitivní poplatky za její předčasné splacení – náklady v takovém případě dosáhnou 1 % z výše úvěru. Pro srovnání: Stát si z každé transakce naúčtuje daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % kupní ceny a realitní kanceláře si říkají o provizi až o 5 % z objemu transakce.

Zákon navíc pamatuje na obstrukce, kterých se dopouštěly některé stavební spořitelny – např. nevydávání vyčíslení dlužné částky. To musí podle zákona vydat „bez zbytečného odkladu“.

Nový zákon o úvěru by měl být projednáván od 27. 5. 2016 ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Zdraží hypotéky?

Možnost levného předčasného splacení hypotečního úvěru může být motivem pro banky ke zdražení hypoték. Jak velká je tato hrozba?

Současné období je pro zavádění regulace optimální. Hypotéky jsou extrémně levné a trh je vysoce konkurenční. Skokový růst úrokových sazeb tím pádem příliš nehrozí. Jediné, k čemu by mohlo dojít, je ke zpomalení poklesu úrokových sazeb. Na druhou stranu tím, že jsou hypotéky na rekordně nízkých úrovních, nehrozí příliš, že by klienti tyto následně refinancovali novějšími, ještě levnějšími. I z tohoto důvodu není příliš pravděpodobný skokový růst sazeb.

Úrokové sazby hypoték tím budou pravděpodobně ovlivněny spíše v delším období. Dříve či později budou úrokové sazby stoupat – a při tomto pohybu sazeb budou banky obezřetné a budou důsledně počítat, jak vysoké sazby musí nastavit, aby netratily v následném dalším poklesu. Stále ale mnohem víc než regulace a možnost předčasného splacení bude rozhodující měnová politika České národní banky (ČNB) a s ní související cena peněz.

Anketa

Má stát regulovat předčasné splacení hypotéky?

Ano. (26)
 
Ne. (5)
 Celkem hlasovalo 31 čtenářů

Zdraží nový zákon o úvěru hypotéky? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Nový zákon o úvěru pro spotřebitele: Můžete ušetřit na hypotékách ještě více? Petr Zámečník | 01.06.2016 00:00

Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00

Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00

Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský Jana Zámečníková | 26.09.2016 00:00

Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh Jana Zámečníková | 12.09.2016 00:00

Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru? Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00

Hypotéky v novém již od prosince Jana Zámečníková | 16.08.2016 00:00

Hypoteční trh: MMR potvrzuje rekordní rok Jana Zámečníková | 08.08.2016 00:00

Aktuální sazby hypoték: Sazby se dávají do pohybu Jana Zámečníková | 02.08.2016 00:00

Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí? Jana Zámečníková | 25.07.2016 00:00

Hypotéky se záporným úročením už odstartovaly! Petr Zámečník | 21.07.2016 00:00

Zahltí nový zákon o úvěru spotřebitele? Jana Zámečníková | 18.07.2016 00:00

Straní návrh zákona o půjčkách bohatým? Petr Zámečník | 12.07.2016 00:00

Češi financují bydlení nebezpečně na krev Jana Zámečníková | 20.06.2016 00:00

Nový zákon zpřísní podmínky úvěrování. Polepší si spotřebitelé? Jana Zámečníková | 06.06.2016 00:00

Aktuální sazby hypoték: Slevy míří na dlouhodobé fixace Jana Zámečníková | 02.06.2016 00:00

Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Re: Nox | 27.05.2016 15:17
josef | 26.05.2016 15:45

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »