EUR 25.350

USD 23.135

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.350

USD 23.135

Text: Petr Zámečník

26. 05. 2016

2 komentáře

Zdraží nový zákon o úvěru hypotéky?

 


 

Letmý pohled do sazebníků bank na položku „mimořádná splátka hypotečního úvěru“ může přivodit kardiovaskulární problémy. Vždyť některé banky si účtují 5 % z objemu mimořádné splátky za každý byť jen započatý rok zbývající do konce fixace úrokové sazby! Pro srovnání: Průměrná sazba hypoték dle Fincentrum Hypoindexu dosahovala v dubnu 2016 jen 1,94 %. Klient tak musí při mimořádné splátce zaplatit minimálně 2,5krát více, než kolik by platil do obrátky fixace. Jiné si účtují poplatek ve výši až 20 % z objemu splátky. U stavebních spořitelen je situace ještě horší – nechtějí dovolit klientům odejít vůbec.

Některé banky zavádějí již nyní možnost předčasného splacení části hypotečního úvěru. Řádově do výše 20 % nesplacené jistiny tak klient může uskutečnit mimořádnou platbu každý rok. Netýká se to ale zdaleka všech bank. A v žádném případě to nepomůže např. při prodeji nemovitosti. Nový zákon o spotřebitelském úvěru, který se bude vztahovat i na úvěry na bydlení, má pravidla mimořádných splátek sjednotit – a výrazně zlevnit.

Nová pravidla mimořádného splacení

Zákon o spotřebitelském úvěru sjednocuje pravidla pro mimořádné splacení spotřebitelských úvěrů i úvěrů na bydlení. Dnes ještě platí, že zatímco se předčasné splacení hypotečního úvěru na vlastní bydlení mimo konec období konce fixace úrokové sazby významně prodraží, obdobnou americkou hypotéku splatíte s maximálním poplatkem 1 % z objemu splátky.

Nový zákon v prvé řadě ukládá spotřebiteli právo „úvěr zcela nebo zčásti splatit kdykoliv po dobu trvání“. Tím se mohou do úzkých dostat zejména stavební spořitelny, pro které je držení stávajících úvěrových klientů životně důležité pro přežití. Věřitel může požadovat pouze „náhradu účelně vynaložených nákladů, které mu vzniknou v souvislosti s předčasným splacením“. A i ty jsou hodně limitované.

Banka či jiná úvěrová instituce si u úvěrů na bydlení stejně jako dnes u spotřebitelských úvěrů bude moci naúčtovat maximálně 1 % z mimořádné splátky, a pokud zbývající splatnost úvěru nepřesahuje 1 rok, tak polovinu – 0,5 % z objemu mimořádné splátky. Zákon (jeho návrh) přitom obsahuje řadu dalších výjimek, kdy ani tento poplatek nebude moci naúčtovat:

REKLAMA

  • Je-li úvěr splacen z pojistky na jeho zajištění,
  • je-li splácen v důsledku úmrtí, invalidity či dlouhodobé nemoci dlužníka, jeho manžela či partnera nebo
  • je-li splácen do výše 20 % jistiny během 1 měsíce před dnem výročí uzavření smlouvy.

Klient tak získá možnost zdarma splatit až pětinu úvěru ročně bez poplatků u všech finančních institucí. Navíc v případě prodeje nemovitosti nebude muset nový majitel přebírat stávající hypotéku, nebo prodávající platit prohibitivní poplatky za její předčasné splacení – náklady v takovém případě dosáhnou 1 % z výše úvěru. Pro srovnání: Stát si z každé transakce naúčtuje daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % kupní ceny a realitní kanceláře si říkají o provizi až o 5 % z objemu transakce.

Zákon navíc pamatuje na obstrukce, kterých se dopouštěly některé stavební spořitelny – např. nevydávání vyčíslení dlužné částky. To musí podle zákona vydat „bez zbytečného odkladu“.

Nový zákon o úvěru by měl být projednáván od 27. 5. 2016 ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Zdraží hypotéky?

Možnost levného předčasného splacení hypotečního úvěru může být motivem pro banky ke zdražení hypoték. Jak velká je tato hrozba?

REKLAMA

Současné období je pro zavádění regulace optimální. Hypotéky jsou extrémně levné a trh je vysoce konkurenční. Skokový růst úrokových sazeb tím pádem příliš nehrozí. Jediné, k čemu by mohlo dojít, je ke zpomalení poklesu úrokových sazeb. Na druhou stranu tím, že jsou hypotéky na rekordně nízkých úrovních, nehrozí příliš, že by klienti tyto následně refinancovali novějšími, ještě levnějšími. I z tohoto důvodu není příliš pravděpodobný skokový růst sazeb.

Úrokové sazby hypoték tím budou pravděpodobně ovlivněny spíše v delším období. Dříve či později budou úrokové sazby stoupat – a při tomto pohybu sazeb budou banky obezřetné a budou důsledně počítat, jak vysoké sazby musí nastavit, aby netratily v následném dalším poklesu. Stále ale mnohem víc než regulace a možnost předčasného splacení bude rozhodující měnová politika České národní banky (ČNB) a s ní související cena peněz.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024

Ceny bytů i nájmy lámou v Brně rekordy

Za třetí kvartál letošního roku se v brněnských novostavbách prodalo celkem 288 jednotek. Za prvních devět měsíců to je téměř dvakrát více bytů než za celý loňský rok. Letošek tak bude pravděpodobně nejvýkonnější od roku 2016. Celkem už letos kupující za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Vysoký zájem se pomalu začíná projevovat […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 10. 2024

Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %

Úrokové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu se ani v říjnu v podstatě nezměnily. Optimistická očekávání, že po prázdninách se v souvislosti se změnou poplatků za předčasné splacení hypoték a spuštěním akčních zvýhodněných nabídek výrazněji sníží úroky, se nenaplnila. Pravděpodobně hlavním důvodem, proč banky zabetonovaly sazby nad pětiprocentní hranicí, je nenaplnění jejich přání ze […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

04. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • josef

    26 května, 2016

    Minimalne to povede ke zdrazeni hypotek s o dost delsi fixaci.
    Po pravde receno – vubec nechapu, proc uz banky nebyly drive vstricnejsi napriklad v tom, ze stacilo doplatit uroky, ktere by banka dostala do zmeny sazby. O nic by neprisly. Nabizel jsem nedavno sve bance, ktera ma tech 5% za kazdy rok, ze doplatim hypoteku vcetne vsech poplatku a uroku, ktere by dostali do zmeny sazby (za cca 2.5 roku) a odmitli mne. Nerozumim proc, kdyz by to bylo bezpecnejsi, nez si mne drzet.

    Odpovědět

  • Nox

    27 května, 2016

    Tady asi pujde o nezajem. Museli by to papirovat, resit neco, na co nemaji procesy, atd.

    Odpovědět