EUR 24.390

USD 21.809

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 1.90 %

EUR 24.390

USD 21.809

08. 10. 2018

Výrazný růst stavební produkce pokračoval

 

Stavební produkce v srpnu 2018 reálně meziročně vzrostla o 11,9 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 9,0 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 3,3 %. Meziročně bylo zahájeno o 5,9 % bytů méně. Dokončeno bylo o 21,6 % bytů více.



 

Stavební produkce v srpnu 2018 po vyloučení sezónních vlivů byla reálně meziměsíčně nižší o 0,1 %. Meziročně vzrostla o 11,9 %. Srpen 2018 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku stejný počet pracovních dnů. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 10,3 % (příspěvek +7,4 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se meziročně zvýšila o 15,8 % (příspěvek +4,5 p. b.).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců*) v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v srpnu 2018 meziročně snížil o 2,1 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 8,3 % a činila 36 849 Kč.

Stavební úřady v srpnu 2018 vydaly 7 273 stavebních povolení, meziročně o 9,0 % méně. Orientační hodnotatěchto staveb dosáhla 33,9 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2017 klesla o 3,3 %, přesto jde zatím letos o nejvyšší hodnotu.

Počet zahájených bytů v srpnu 2018 meziročně klesl o 5,9 % a dosáhl hodnoty 3 090 bytů. V rodinných domech došlo k poklesu počtu bytů o 7,6 %, v bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 23,6 %.

REKLAMA

Počet dokončených bytů v srpnu 2018 meziročně vzrostl o 21,6 % a činil 2 917 bytů. V rodinných domech došlo k růstu o 30,4 %, v bytových domech rostl počet dokončených bytů o 44,4 %.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v červenci 2018 v EU28 meziročně vzrostla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 3,9 %. Pozemní stavitelství se zvýšilo o 4,3 % a inženýrské stavitelství se zvýšilo o 2,1 %. Údaje za srpen 2018 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 17. 10. 2018.

*)Ukazatel evidenčního počtu zaměstnanců nezahrnuje osoby pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti, pracující majitele podniků a spolupracující členy domácnosti, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru. Do údaje o evidenčním počtu zaměstnanců ve stavebnictví nejsou rovněž zahrnuti zaměstnanci agentur, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru v odvětví služeb (CZ-NACE 78.2).

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.79 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.05%

4.99%

4.91%

4.91%

4.91%

4.94%

4.93%

4.89%

5.18%

5.19%

5.3%

5.32%

5.42%

5.51%

5.79%
Historie vývoje

 

 


Související články

Vyšší zdanění investičních bytů zhorší dostupnost bydlení, doplatí na to hlavně nájemníci

Investovat do rezidenčních nemovitostí patří z hlediska výnosu, rizika a likvidity k nejlepším investicím. Navíc jde o dostupné zajištění na stáří. Není proto divu, že stále více využívá volné prostředky právě do nákupu bytu. Stát však nyní stále hlasitě zvažuje, že tyto zodpovědné lidi starající se o vlastní ekonomickou situaci potrestá. Premiér i ministryně financí stále častěji […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2026

Dostupnost bydlení se zhoršuje hlavně v levnějších regionech. Nejvýrazněji v Ústeckém kraji

Dostupnost vlastního bydlení se v Česku v první pololetí 2026 meziročně zhoršila ve většině krajů. Nejvýraznější změnu zaznamenal Ústecký kraj, kde se poměr mezi průměrnou mzdou a cenou starších bytů meziročně zhoršil o 22 procent. Vyplývá to z analýzy realitní sítě REMAX založené na cenách starších bytů a údajích Českého statistického úřadu o průměrných mzdách. Výrazné […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 10. 2026