EUR 25.005

USD 23.223

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.005

USD 23.223

17. 03. 2020

0 komentářů

YIT: Navzdory epidemii koronaviru ceny nových bytů v dlouhodobém horizontu neklesnou

 

Současná situace je vlivem šíření koronaviru a přijetí nezbytných opatření velmi náročná pro celou českou společnost. Kromě dopadů na zdraví, kterým je potřeba v maximální možné míře předcházet, o což se teď všichni aktivně snažíme, se bude muset nejen Česko vyrovnávat s poklesem hospodářství a řada firem s ekonomickými ztrátami. A jak se důsledky projeví na trhu s rezidenčními nemovitostmi a na jejich cenách? 

Loading



 


Pokud se situace razantním způsobem nezhorší, budou podle odborníků ze společnosti YIT, jednoho z předních rezidenčních developerů, dopady spíše krátkodobé. „Lidé se nyní samozřejmě soustředí na ochranu svého zdraví a svých blízkých. Pořizují si pouze to nejdůležitější a další nákupy odkládají na dobu, až se vše začne zlepšovat. Logicky tak klesá i poptávka po nemovitostech a může dojít ke stagnaci růstu cen. V dlouhodobém horizontu ale žádné zlevňování nových bytů neočekáváme,“ říká Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo, a dále vysvětluje, proč ke snížení cen nedojde: „Bydlení je základní potřeba, kterou sice můžete na čas odložit, ovšem vyřešit ji musíte, takže lidé nemovitosti nakupovat budou. Navíc se pražský trh kvůli složitým a zdlouhavým povolovacím procesům potýká s velkým nedostatkem nových bytů. Kdyby situace byla jiná a nabídka by překypovala množstvím volných bytů, pak by ceny klesly. Takto se dá očekávat maximálně zlevnění některých doprodejových jednotek v novostavbách, ale k tomu dochází vždy, bez ohledu na současný vývoj. Naopak se reality mohou stát pro spoustu lidí ještě zajímavější investicí. Akciové trhy zažívají turbulentní časy a propadají se. Pokud investoři budou hledat jiné možnosti a přikloní se k dlouhodobému a mnohem bezpečnějšímu zhodnocení svých peněz, zájem o nemovitosti může stoupnout.“
Negativní ekonomické dopady na firmy ale zřejmě povedou v řadě případů k propouštění a růstu nezaměstnanosti. Jak potvrzuje Dana Bartoňová, tyto důvody mohou vést k částečné změně v chování kupujících: „Obavy ze ztráty zaměstnání a neschopnosti dostát svým závazkům mohou lidi odradit od nákupu na hypotéku. Je proto pravděpodobné, že vzroste poptávka po nájemním bydlení, což by pak mohlo přinést i zvýšení nájmů.“
Tisková zpráva YIT Stavo, YIT
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 


Související články

Swiss Life Hypoindex květen 2024: Úrokové sazby hypoték (ne)překvapivě stagnují, banky vytvářejí „polštář“

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu v květnu zanedbatelně klesla z dubnových 5,57 % p. a. na aktuálních 5,52 %. Zatímco Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu už o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů pouze o půl procentního bodu (podle Swiss Life Hypoindexu). Cesta k levnějším hypotékám, a […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

08. 05. 2024

Začal lobbing za státem dotované hypotéky. Jak velká by to byla chyba?

Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *