EUR 25.025

USD 23.283

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.025

USD 23.283

22. 04. 2021

0 komentářů

Magické slovo „pracovna“ zvedá cenu pronájmů

 

Zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou roste. Výhled na pokračující homeoffice i po ukončení koronavirových opatření způsobuje vyšší zájem o byty s dispozicemi, které pohodlnou práci z domova umožňují. Poptávce se podřizují také majitelé. Ti, kteří pro pronájem rekonstruovali byty v posledních měsících, stále častěji počítají se stavební přípravou na pracovní místo. Prezentace pracoven se stává hitem také v rámci homestagingu. Vyplývá to z informací realitního portálu Bezrealitky.

Loading



 


Koronavirus změnil v našich životech mnohé a některé návyky s námi pravděpodobně zůstanou dlouhodobě. Jedním z nich může být častější práce z domova, přinášející jednu z největších změn životního stylu domácností za poslední roky. Více času v bytě a potřebný prostor pro práci s sebou však nese zásadní požadavky na změny interiéru.
„Stovky tisíc domácností se musely v posledních měsících vypořádat se situací, která je pravděpodobně každému z nás povědomá – na stávající ploše bytu zajistit prostor pro práci dvou dospělých a studium i trávení volného času dětí. Zajistit pro každého jeho vlastní místo, kde by nerušil ostatní a zároveň zde mohl pohodlně trávit několik hodin v kuse, však není jednoduché. České byty a často ani domy ve svých návrzích s dlouhodobou prací z domova příliš nepočítají,“ vysvětluje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.
I to je podle Meyera důvod, proč se zájem o pronájem bytů s vlastní oddělenou pracovnou zvedl asi o dvě třetiny. Inzeráty, které výslovně zmiňují možnost pracovat odděleně od zbytku domácnosti, mají vyšší počet shlédnutí a přímo úměrně také interakcí. A Bezrealitky už zaznamenaly i cílené stěhování do bytů s lepším pracovním prostorem, motivované právě dlouhodobou homeoffice.
Zdaleka největší zájem o byty s pracovnou je v Praze a Brně – tedy městech, kde je nejvyšší hustota kancelářských prostor na obyvatele. Zvýšená poptávka tak umožňuje majitelům bytů chytře pracovat s cenou. Byty s pracovnou jsou tak zhruba nabízené zhruba o 15 % dráž než srovnatelné dispozice a některé z těch, které se dostávají do nabídky, jdou pro práci z domova vyloženě uzpůsobeny. I proto se někteří majitelé bytů snaží pracovní prostor při rekonstrukcích cíleně vytvářet.
„Zájem zároveň lícuje s poptávkou a dobře připravená prezentace pracovního prostoru je u bytů cestou k lepším nabídkám, protože za vhodnou dispozici k práci z domova si nemají Češi problém připlatit,“ zmiňuje Meyer. „Stávající majitelé jdou tomuto trendu naproti. Nejčastěji se setkáváme s přesunem samostatné kuchyně do obývacího pokoje v podobě kuchyňského koutu a přestavbu původní místnosti právě na pracovnu, případně oddělení pracovních koutů polopříčkami například v rámci ložnic,“ zmiňuje.
Podle Meyera se však trend práce z domova neprojevuje pouze u pronájmů. Na pracovny při prezentaci svých bytů stále častěji sází i majitelé, kteří při prodeji bytů využívají takzvaný homestaging. Právě v jeho rámci se z pracovny stává jeden z

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *