EUR 24.240

USD 20.664

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.10 %

EUR 24.240

USD 20.664

Text: Monika Lukešová

15. 09. 2021

Lidé s nákupem vlastní nemovitosti váhají

 

V České republice chce většina lidí bydlet ve vlastní nemovitosti. Jenže za poslední dobu se kvůli vysokým cenám bytů či domů lidé více poohlížejí spíš po nájemním bydlení. V kurzu je také mnohem víc mezigenerační bydlení, protože mladí lidé prostě na svou vlastní nemovitost nemají.

Loading



 


Z našich dat je patrné, že lidé sice stále vyhledávají domy, či byty ke koupi, ale nakonec se rozhodnou pro nájemní bydlení. Důvodem jsou hlavně nižší pořizovací náklady u nájmů. Ani byt si nemůžete pronajmout úplně bez peněz, ale je rozdíl zaplatit kauci a počáteční poplatky kolem 50 tisíc korun, než muset mít našetřen třeba milion ke koupi menšího bytu v Praze,“ vysvětluje Jakub Veverka z realitního portálu Videobydleni.cz.

Výnosy investic do pražských bytů jsou čím dál tím nižší. „V pražském regionu se již dnes nevyplatí kupovat byt na investici s vidinou pronájmu. Tento výnos může klesat až k 2 % ročně, a to bez ohledu na nárůstu ceny podkladového aktiva. Češi musí přehodnotit svou prioritu „bydlet ve svém“ na „bydlím v pronájmu“ a vnímat to naprosto normálně,“ dodává Veverka.

Regiony reagují na výkyvy realitního trhu s menším zpožděním a většinou ceny nerostou tak významně, jako ve větších městech.

Ve velkých městech jako je Praha nebo Brno se koupě nemovitost k vlastnímu užívání takřka nevyplatí. V regionech je situace trochu jiná. Třeba v Mostě, v Chomutově nebo Plzni se dají stále ještě sehnat byty, či domy za příznivé ceny. Na druhou stranu se drahé nemovitosti rozšiřují i na předměstí. Lidé kvůli vlastnímu bydlení budou dojíždět i přes hodinu do zaměstnání, než aby šli do nájmu v blízkosti své práce,“ podotýká Jakub Veverka.
Zdroj : Tisková zpráva Videobydleni.cz

 

REKLAMA

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.91 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%

5.05%

4.99%

4.91%

4.91%

4.91%
Historie vývoje

 

 


Související články

Sazby hypoték v roce 2026: Úroky mohou opět mírně klesnout. Ale také nemusí

Výhled vývoje hypotečních sazeb pro rok 2026 bude záviset především na dalším postupu měnové politiky ČNB, na trajektorii inflace a na kondici české ekonomiky. Vzhledem k tomu, že se průměrná nabídková sazba dostala zpět pod pětiprocentní hranici, dává smysl jako základní scénář očekávat spíše pozvolné než dramatické změny.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 12. 2025

Bydlení v Praze je nejméně dostupné ve střední Evropě

Počet bytů, které investoři v Praze připravují, již přesáhl 150 tisíc. Kvůli dlouhodobě nefunkčnímu povolování je ale většina z nich „zaseknutá” na úřadech a nedaří se je dostat včas na trh. Bydlení v Praze proto zůstává nejméně dostupné ze všech okolních metropolí. Podle aktuálního CG-Indexu je zde nyní na pořízení průměrného 70metrového nového bytu zapotřebí […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 12. 2025