EUR 24.495

USD 21.737

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.737

Text: Milan Vodička

09. 09. 2021

V Praze si za průměrný roční plat „koupíte“ jen 3 m2 bytu. Jak se k tomu před volbami staví politické strany?

 

Foto: Shutterstock

Přesně za měsíc nás čekají sněmovní volby. Lze očekávat, že téma prohlubující se nedostupnosti bydlení bude jedním z klíčových. Skutečnost, jak se situace v oblasti bydlení zhoršuje, je naprosto zřejmá z následujícího příkladu. Proto nás zajímaly plány jednotlivých politických stran, které by měly dostupnost bydlení zlepšit. Ceny nemovitostí totiž stále rostou a zřejmě porostou i nadále. Úměrně s tím roste i počet lidí, kteří si vlastní nemovitost nemohou z finančních důvodů dovolit. 

Před osmy lety jste si v Praze za průměrný plat koupili o čtvrtinu větší plochu bytu

Každý si pod plochou zhruba 3 m2 (přesně 3,1 m2) představí něco jiného. Někdo menší manželskou postel, větší deku nebo panelákovou koupelnu. To ale není podstatné. Podstatné je, že 3 m2 je plocha bytu v Praze, kterou si zaměstnanec s průměrným čistým ročním příjmem může koupit. Před osmy lety jste si za průměrnou roční čistou mzdu mohli koupit plochu o velikosti více než 4,2 m2. Tedy přibližně o čtvrtinu větší.

Pro tento výpočet jsme použili jednak data Českého statistického úřadu, podle kterého byla průměrná měsíční hrubá mzda za druhé čtvrtletí 2021 přesně 38 275 Kč. Při použití mzdové kalkulačky nám vyšla čistá mzda 30 639 Kč (nezapočítávali jsme odečty na děti, daňové úlevy, ZTP-P apod.).

Průměrnou prodejní cenu nového bytu v Praze nám poskytlo několik společostí z realitní oblasti – Central Group, Trigema a Skanska. Podle nich se nové byty v Praze prodávaly před prázdninami v průměru za 118 480 korun za m². Při výpočtu jsme samozřejmě nezohledňovali, že i člověk s průměrným příjmem by chtěl také něco jíst, oblékat se, bavit se nebo cestovat.

REKLAMA

Kolik m2 si za roční plat koupíte v krajských městech?

Pro tento výpočet jsme zvolili portál valuo.cz, který se zaměřuje na odhady cen nemovitostí na základě inzerátů. Uskupení Central Group, Trigema a Skanska totiž data z krajských měst neposkytuje. Asi nepřekvapí, že podobná situace jako v Praze je v Brně. Zde si za průměrnou čistou roční mzdu pořídíte 4 m2 bytu. Nejvýhodnější situace přetrvává v Ústí nad Labem, kde je to 10 m2. Podle portálu valuo.cz ale zaznamenává tento severní region nejdynamičtější růst ceny. Ta se za poslední tři roky zvýšila o 118 %. V Brně to bylo o 69 % a v Karlových varech pouze o 49 %.

Zdroj průměrné ceny za m2: valuo.cz , výpočet: redakce

Politické předvolební téma

REKLAMA

Dostupnost (možná spíše nedostupnost) bydlení zejména pro mladé rodiny je aktuálně jedním z nejožehavějších politických témat. Bydlení proto bude hrát důležitou roli i při nadcházející předvolební kampani. Rozhodli jsme se proto oslovit současné parlamentní politické strany a požádat je o odpovědi na několik anketních otázek, které by poskytly kompletní představu o tom, jak chtějí nedostupnost řešit, jaké navrhují změny a co současnou situaci způsobilo.

Konkrétně jsme požádali o odpovědi na tyto otázky:

 • S jakým programem na dostupné vlastní bydlení jdete do letošních sněmovních voleb?
 • Proč by podle vás měl tento váš plán fungovat? Kdy jej chcete v případě, že byste byli součástí vlády, prosadit?
 • Jaké konkrétní aktivity ve zlepšení dostupnosti vlastního bydlení jste podnikli v posledních třech letech?
 • Co podle vás dosavadní vlády v této oblasti podcenily?

 

V následujících dnech vám přineseme neupravené odpovědi jednotlivých politických stran v pořadí, jak nám odpovědi došly do redakce. Zítra vám představíme plány KSČM.

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Analýza – krize vlastnění, nikoliv bydlení

Téma nemovitostí – hlavně pak jejich cen – rezonuje v české společnosti setrvale již mnoho let. Vlastnické bydlení zaujímá naprosto stěžejní pozici v ekonomickém uvažování Čechů, kteří v něm vidí nejen řešení vlastní bytové situace, ale například i bezpečnou investici, způsob zajištění na stáří, symbol vlastní nezávislosti či měřítko společenského úspěchu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 01. 2022

Trendy – vysoká poptávka po rezidenčním bydlení, změny v prodeji a mylné vize o práci z domova

Situace na trhu s nemovitostmi přinesla v uplynulých dvou letech kvůli koronakrizi změny několika trendů. Změny se týkají rezidenčních i komerčních nemovitostí. Schůzky v souvislosti s nákupem nemovitosti totiž probíhají povětšinou online a na podpis smluvních dokumentů je potřeba více času. Navíc enormně vzrostla poptávka po rezidenčním bydlení a nemovitostech jako investici.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Petra

  4 listopadu, 2021

  cituji z článku: „před osmy lety“ … Nemohli byste použít korektor alespoň automatický, když pisatel trpí spisovatelskou slepotou a hrubky si nevšimne?

  Odpovědět