Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Češi se bojí rekonstrukcí. Nemají na ně peníze

Monika Lukešová

Mít hezčí bydlení chce asi každý druhý, ale zrekonstruovat byt nebo dům rozhodně není zadarmo. Peníze jsou hlavním důvodem, proč se mnozí do vylepšení svého domova nepouštějí. Problém také je, že když už si na rekonstrukci člověk našetří, náklady se často v průběhu různých prací zvednou i o třetinu.

Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny polovina dotázaných nerekonstruuje kvůli špatné finanční situaci. Další třetina vzhled a funkčnost svého domova zas tak neřeší a 14 procent má problém s tím, že se na rekonstrukci neshodla rodina, případně bytové družstvo.

Když už se lidé do rekonstrukce pouštějí, přizvou si na pomoc své kamarády nebo sami přiloží ruku k dílu. Jenže to vede k dalšímu problému a tím je provizorní řešení. Ať už chcete, aby váš domov vypadal jako moderní vesmírná loď nebo naopak jako útulný byt v britském stylu, pokud je to jen trochu možné, nikdy se neuchylujte k provizorním řešením. Obvykle totiž nezůstávají dočasná a z provizória se stane nedílná součást vaší domácnosti.

Nejdřív přijdou na řadu okna

Obyvatelé rodinných domů nejčastěji touží po zateplení fasády, ale většina dává přednost výměně oken. Plastová okna už má polovina respondentů mající dům a 80 procent majitelů bytových jednotek.

Ačkoli vhodné rekonstrukce mohou snížit náklady na vytápění v některých případech až o 70 %, lidé se do nich často nepouštějí. Paradoxně proto, že chtějí ušetřit. Neuvědomují si ale, že pokud do modernizace peníze investují, uspoří ve výsledku daleko víc,“ vysvětluje Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny.

Například po zateplení fasády, podlah a stropů u rodinného domu s ročními náklady na energie 50 000 korun, je možné ušetřit přibližně 40 % těchto výdajů. Návratnost investice je v závislosti na provedené úpravě zhruba 10 let a od momentu její realizace už majitel nemovitosti vlastně doživotně šetří.“

Před tím, než se do rekonstrukce pustíte, nepodceňujte konkrétní návrh. Pravděpodobně se od něj během prací odchýlíte, ale nezapomenete na nic důležitého. Také si rozmyslete, zda budete upravovat jednu místnost nebo rovnou celý byt. Není dobrý nápad například rekonstruovat koupelnu a oddělenou toaletu nechat na později. Do rozpočtu započítejte stavební materiál, práci řemeslníků a již zmíněné navýšení. Nikdy se úplně finančně nevyčerpejte. Neměnným pravidlem také je, že když rekonstruujete, do křemíkového nebe vám odejde například pračka nebo jiný dražší spotřebič.

S rekonstrukcí pomůže i hypotéka

Pokud vám už vaše obydlí padá na hlavu a vy nemáte v prasátku dostatečný finanční obnos, můžete využít nějakou půjčku od finančních institucí. Podle Fincentrum Hypoindex kolem 20 procent hypotečních úvěrů je využíváno na výstavbu. Sem se započítává nejen stavba nového domu, ale také rekonstrukce v podstatě jakékoli nemovitosti. Banky teď také nabízejí různé hypoteční akce. Pomoci vám ale může i například úvěr ze stavebního spoření nebo při méně nákladné úpravě kreditní karta. Ale pozor, abyste stihli poplatit dluhy na kreditce před koncem bezúročného období.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Češi se bojí rekonstrukcí. Nemají na ně peníze”

  1. Jiří Plesník napsal:

    Chtěl bych se vyjádřit ke skutečnosti, že tento článek není tak úplně směrodatný, ptát se ve stavebních spořitelnách, jestli lidé realizují rekonstrukce a revitalizace. Jakožto projektant vím, že rekonstrukcí se dělá hodně, většina je krytá z vlastních zdrojů investorů a prováděna svépomoci.

    S provizorními řešeními souhlasím, časem se stávají trvalými.

  2. Dalimil napsal:

    Cena rekonstrukce

    Cena rekonstrukce je dost individuální. Dá se udělat za 20 000 i 200 000 a více. Nám rekonstrukci prováděla firma http://www.ko­los.cz/nabizi­me/rekonstruk­ce-bytu/ a vyšlo nás to na 60 000 ( ne vše bylo nové). Sám bych to asi neutáhl jen tak ale ve dvou se šetří lépe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *