EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Text: Monika Lukešová

17. 05. 2013

2 komentáře

Češi se bojí rekonstrukcí. Nemají na ně peníze

 


 

Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny polovina dotázaných nerekonstruuje kvůli špatné finanční situaci. Další třetina vzhled a funkčnost svého domova zas tak neřeší a 14 procent má problém s tím, že se na rekonstrukci neshodla rodina, případně bytové družstvo.

Když už se lidé do rekonstrukce pouštějí, přizvou si na pomoc své kamarády nebo sami přiloží ruku k dílu. Jenže to vede k dalšímu problému a tím je provizorní řešení. Ať už chcete, aby váš domov vypadal jako moderní vesmírná loď nebo naopak jako útulný byt v britském stylu, pokud je to jen trochu možné, nikdy se neuchylujte k provizorním řešením. Obvykle totiž nezůstávají dočasná a z provizória se stane nedílná součást vaší domácnosti.

Nejdřív přijdou na řadu okna

Obyvatelé rodinných domů nejčastěji touží po zateplení fasády, ale většina dává přednost výměně oken. Plastová okna už má polovina respondentů mající dům a 80 procent majitelů bytových jednotek.

Ačkoli vhodné rekonstrukce mohou snížit náklady na vytápění v některých případech až o 70 %, lidé se do nich často nepouštějí. Paradoxně proto, že chtějí ušetřit. Neuvědomují si ale, že pokud do modernizace peníze investují, uspoří ve výsledku daleko víc,“ vysvětluje Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny.

Například po zateplení fasády, podlah a stropů u rodinného domu s ročními náklady na energie 50 000 korun, je možné ušetřit přibližně 40 % těchto výdajů. Návratnost investice je v závislosti na provedené úpravě zhruba 10 let a od momentu její realizace už majitel nemovitosti vlastně doživotně šetří.“

REKLAMA

Před tím, než se do rekonstrukce pustíte, nepodceňujte konkrétní návrh. Pravděpodobně se od něj během prací odchýlíte, ale nezapomenete na nic důležitého. Také si rozmyslete, zda budete upravovat jednu místnost nebo rovnou celý byt. Není dobrý nápad například rekonstruovat koupelnu a oddělenou toaletu nechat na později. Do rozpočtu započítejte stavební materiál, práci řemeslníků a již zmíněné navýšení. Nikdy se úplně finančně nevyčerpejte. Neměnným pravidlem také je, že když rekonstruujete, do křemíkového nebe vám odejde například pračka nebo jiný dražší spotřebič.

S rekonstrukcí pomůže i hypotéka

Pokud vám už vaše obydlí padá na hlavu a vy nemáte v prasátku dostatečný finanční obnos, můžete využít nějakou půjčku od finančních institucí. Podle Fincentrum Hypoindex kolem 20 procent hypotečních úvěrů je využíváno na výstavbu. Sem se započítává nejen stavba nového domu, ale také rekonstrukce v podstatě jakékoli nemovitosti. Banky teď také nabízejí různé hypoteční akce. Pomoci vám ale může i například úvěr ze stavebního spoření nebo při méně nákladné úpravě kreditní karta. Ale pozor, abyste stihli poplatit dluhy na kreditce před koncem bezúročného období.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jiří Plesník

  20 května, 2013

  Chtěl bych se vyjádřit ke skutečnosti, že tento článek není tak úplně směrodatný, ptát se ve stavebních spořitelnách, jestli lidé realizují rekonstrukce a revitalizace. Jakožto projektant vím, že rekonstrukcí se dělá hodně, většina je krytá z vlastních zdrojů investorů a prováděna svépomoci.

  S provizorními řešeními souhlasím, časem se stávají trvalými.

  Odpovědět

 • Dalimil

  3 července, 2013

  Cena rekonstrukce je dost individuální. Dá se udělat za 20 000 i 200 000 a více. Nám rekonstrukci prováděla firma http://www.ko­los.cz/nabizi­me/rekonstruk­ce-bytu/ a vyšlo nás to na 60 000 ( ne vše bylo nové). Sám bych to asi neutáhl jen tak ale ve dvou se šetří lépe.

  Odpovědět