EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Hana Bartušková

04. 12. 2019

Daň z nemovitosti: kde se bude zvyšovat v roce 2020

 

Daň z nemovitosti je místní daň, která se odvádí do místních rozpočtů. Tato daň zůstává většinou rok od roku stejná, pokud dochází ke změně její výše, tak je to rozhodnutím o změně místních koeficientů. Pokud se tato daň zvyšuje, tak většinou jen někde. 

Co určuje výši daně z nemovitých věcí?

Daň z nemovitých věcí se platí dle plochy nemovitosti za m2. Výše daně je odstupňována dle druhu nemovitosti, u obytného domu zaplatíte méně než u komerční nemovitosti.
Dále pak výši daně ovlivňují místní a základní koeficienty. Méně zaplatíte za nemovitost na vesnici, více si díky vyššímu základnímu koeficientu připlatíte za nemovitost v Praze. Tohle ale také hodně záleží na rozhodnutí místního zastupitelstva, které má nárok upravovat základní i místní koeficient.

Kdo daň z nemovitosti platí?

Poplatníkem daně z nemovitých věcí je dle zákona č. 338/1992 Sb o dani z nemovitých věcí vlastník nemovitosti, pozemku a stavby. Dále je nutné rozlišovat mezi daní z pozemku a daní ze staveb.

Základní sazba

Daň z pozemku se většinou v případě bytu platí z tzv. zastavěné plochy, sazba je 0,20 Kč za metr čtvereční. A poté platíte další daň za obytnou plochu bytu. Základní sazba je 2 Kč za metr čtvereční u obytných bytů. Za nemovitosti určené k rekreaci zaplatíte 6 Kč za metr čtvereční, daň za garáž je 8 Kč.

Koeficient podle obcí

REKLAMA

Základní sazba daně se poté násobí koeficientem podle velikosti obce dle počtu obyvatel. Tento koeficient je až do velikosti 4,5 a v podstatě to znamená, že ve větších městech zaplatíte za daň z nemovitých věcí více. Obec může navíc vlastním rozhodnutím koeficient snížit či zvýšit. Může také upravovat místní koeficient a to ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Obec tak může upravovat výši daně z nemovitosti dle momentálních potřeb.

Daň z nemovitosti a její zvyšování v roce 2020

Pro rok 2020 oznámilo především hlavní město Praha, že se budou zvyšovat místní koeficienty. Ve 24 městských částech zůstane daň stejná, bude sice zaveden místní koeficient 2, ale zároveň se sníží základní koeficient na polovinu, z 5 na 2,5. V dalších městských částech se pak bude daň z nemovitosti zvyšovat. Místní koeficient 2 totiž bude platit všude, ale základní koeficient se bude snižovat jen málo, nebo vůbec ne.
V 8 městských částech zůstane koeficient 3,5 a daň se mírně zvýší. Ve 4 městských částech se koeficient změní jen mírně na 4,5. A v 21 městských částech zůstane koeficient 5. Díky místnímu koeficientu 2 se pak daň z nemovitosti zdvojnásobí. U nemovitostí k podnikání se navíc základní koeficient nepoužívá, takže díky zavedení místního koeficientu dojde v Praze ke zdvojnásobení daně.
Místní koeficient 2 bude zavedený také v Ústí nad Orlicí, v Chebu od příští roku platí koeficient 1,5 u některých nemovitostí k podnikání, u některých objektů se bude zvyšovat také daň z nemovitosti v Plzni.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Zlepší se brzy dostupnost nemovitostí

Dokáže něco v dohledné době zlepšit dostupnost nemovitostí?

foto: Shutterstock Poslední rok zamíchal na realitním trhu řádně cenovou nabídkou. Ceny v Brně vyrostly za jeden rok o čtvrtinu, v Praze je nabídka prodejů už dražší než v Berlíně nebo v Mnichově. Skokově rostou i ceny nemovitostí v okrajových oblastech republiky. Co a jak může tuto situaci v dohledné době změnit? Zlepší se brzy […]

Text: Hana Bartušková

24. 05. 2021

Navýšení nájemného

Složenky k dani z nemovitých věcí míří do schránek. Co když nedorazí?

Květen je nejen ve znamení teplejšího počasí, ale pro majitele nemovitosti to také znamená, že se jim ve schránce objeví složenka pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Daňové přiznání k této dani se podává jen jednou, pokud se ovšem nemovitost nijak nezměnila. Letošní termín pro podání daňového přiznání pro daň z nemovitých věcí byl posunut, […]

Text: Monika Lukešová

26. 04. 2021

Dan z nemovitosti růst 2021

Kde se bude v roce 2021 zvyšovat daň z nemovitosti?

Daň z nemovitosti je místní daň, která je příjmem rozpočtu obce. Výše daně je odvozena od podlahové plochy nemovitosti, místního a základního koeficientu. Přičemž úpravou místního koeficientu můžou obce daň libovolně zvyšovat, nebo snižovat. Které obce budou v lednu 2021 daň z nemovitosti zvyšovat?

Text: Hana Bartušková

23. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.