EUR 24.375

USD 23.139

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.375

USD 23.139

Daň z nemovitosti: kde se bude zvyšovat v roce 2020

 

Daň z nemovitosti je místní daň, která se odvádí do místních rozpočtů. Tato daň zůstává většinou rok od roku stejná, pokud dochází ke změně její výše, tak je to rozhodnutím o změně místních koeficientů. Pokud se tato daň zvyšuje, tak většinou jen někde. 

Co určuje výši daně z nemovitých věcí?

Daň z nemovitých věcí se platí dle plochy nemovitosti za m2. Výše daně je odstupňována dle druhu nemovitosti, u obytného domu zaplatíte méně než u komerční nemovitosti.
Dále pak výši daně ovlivňují místní a základní koeficienty. Méně zaplatíte za nemovitost na vesnici, více si díky vyššímu základnímu koeficientu připlatíte za nemovitost v Praze. Tohle ale také hodně záleží na rozhodnutí místního zastupitelstva, které má nárok upravovat základní i místní koeficient.

Kdo daň z nemovitosti platí?

Poplatníkem daně z nemovitých věcí je dle zákona č. 338/1992 Sb o dani z nemovitých věcí vlastník nemovitosti, pozemku a stavby. Dále je nutné rozlišovat mezi daní z pozemku a daní ze staveb.

Základní sazba

Daň z pozemku se většinou v případě bytu platí z tzv. zastavěné plochy, sazba je 0,20 Kč za metr čtvereční. A poté platíte další daň za obytnou plochu bytu. Základní sazba je 2 Kč za metr čtvereční u obytných bytů. Za nemovitosti určené k rekreaci zaplatíte 6 Kč za metr čtvereční, daň za garáž je 8 Kč.

Koeficient podle obcí

Základní sazba daně se poté násobí koeficientem podle velikosti obce dle počtu obyvatel. Tento koeficient je až do velikosti 4,5 a v podstatě to znamená, že ve větších městech zaplatíte za daň z nemovitých věcí více. Obec může navíc vlastním rozhodnutím koeficient snížit či zvýšit. Může také upravovat místní koeficient a to ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Obec tak může upravovat výši daně z nemovitosti dle momentálních potřeb.

REKLAMA

Daň z nemovitosti a její zvyšování v roce 2020

Pro rok 2020 oznámilo především hlavní město Praha, že se budou zvyšovat místní koeficienty. Ve 24 městských částech zůstane daň stejná, bude sice zaveden místní koeficient 2, ale zároveň se sníží základní koeficient na polovinu, z 5 na 2,5. V dalších městských částech se pak bude daň z nemovitosti zvyšovat. Místní koeficient 2 totiž bude platit všude, ale základní koeficient se bude snižovat jen málo, nebo vůbec ne.
V 8 městských částech zůstane koeficient 3,5 a daň se mírně zvýší. Ve 4 městských částech se koeficient změní jen mírně na 4,5. A v 21 městských částech zůstane koeficient 5. Díky místnímu koeficientu 2 se pak daň z nemovitosti zdvojnásobí. U nemovitostí k podnikání se navíc základní koeficient nepoužívá, takže díky zavedení místního koeficientu dojde v Praze ke zdvojnásobení daně.
Místní koeficient 2 bude zavedený také v Ústí nad Orlicí, v Chebu od příští roku platí koeficient 1,5 u některých nemovitostí k podnikání, u některých objektů se bude zvyšovat také daň z nemovitosti v Plzni.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Daň z nemovitosti splátka v listopadu

Nezapomeňte na druhou splátku: do konce listopadu je splatná daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je místní daní, kterou daňový poplatník platí vždy každý rok vlastnění nemovitosti. V Česku se daňové přiznání k dani z nemovitosti podává pouze při pořízení nemovitosti a to do konce ledna následujícího roku. Poté finanční úřad rozesílá složenky pro platbu daně, ta je splatná do konce května, případně do konce listopadu, pokud […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2022

příjmy při žádosti o hypotéku

Kde se zvýšila v roce 2022 daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je místní daň. Je to příjem do rozpočtu samosprávné obce. A je to právě obec, která si stanovuje výši této daně. Obec je při zvyšování daně z nemovitosti samozřejmě omezena zákonem a zákonnou výměrou této daně. Může ale tuto daň snížit či zvýšit dle úpravy místního koeficientu.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 02. 2022

Daňové přiznání k nemovitosti

Do konce ledna je třeba podat daňové přiznání k nemovitosti

Platí, že daň z nemovitosti musí platit za celý rok ti, kdo jsou zapsáni jako majitel nemovitosti k 1. lednu tohoto roku. A daňové přiznání pak musí podat poplatník, který v loňském roce koupil, prodal či výrazně změnil parametry své nemovitosti.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *