EUR 24.625

USD 24.495

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.625

USD 24.495

Text: Hana Bartušková

29. 11. 2019

0 komentářů

Daň z nemovitosti: nezapomeňte na druhou splátku

 

Daň z nemovitosti je místní daň, která se platí každý rok vždy do konce května. A tuto daň je povinný platit každý majitel nemovitosti, jako soukromá osoba i jako podnikatel nebo právnická osoba. Daň z nemovitosti se platí na základě daňového přiznání k dani z nemovitých věcí, které podáváte vždy jednou za vlastnictví nemovitosti, po koupi nemovitosti, a poté už jen platíte každý rok předepsanou částku. 


Datem splatnosti pro daň z nemovitosti je 31. květen. A většina z nás platí tuto daň každý rok právě v květnu za základě rozesílaných složenek od krajských finančních úřadů. Jsou ale situace, kdy můžete daň platit do konce listopadu, nebo kdy si můžete daň rozdělit na dvě splátky, tedy na květnovou a listopadovou. Za jakých podmínek platíte v listopadu daň z nemovitosti? A do kdy musíte tuto daň zaplatit, když 30. listopadu připadá letos na sobotu?

5 000 Kč jako limit

Zaprvé je nutno říct, že pokud vám byla vyměřena daň z nemovitých věcí v částce nižší než 5 000 Kč za rok, tak jste povinni tuto daň splatit v jedné splátce a to do 31. května. Pokud jste ji letos zapomněli zaplatit, tak co nejdříve kontaktujte finanční úřad, je možné, že už vás také o platbu dávno urgoval.
Pokud předepsaná daň za rok je vyšší než 5 000 Kč, tak tuto daň platíte ve dvou stejných splátkách: do 31. května a poté do 30. listopadu. To platí pro fyzické i právnické osoby. Nic ovšem nikomu nebrání daň zaplatit najednou při první splátce v květnu. Pokud ale na jaře nemáte dostatečné finanční prostředky, můžete druhou půlku daně doplatit právě v listopadu. Při rozesílání složenek finanční úřady posílají obě složenky zároveň právě na jaře. A je už jen na vás se rozhodnout, jestli zaplatíte obě naráz, nebo tu druhou až v listopadu.

Pole a ryby až v srpnu a listopadu

Dle zákona č. 338/1992 Sb o dani z nemovitých věcí je pak ještě další výjimka v termínech placení. A to dle §15 Placení daně. poplatníci provozující zemědělskou výrobu a chov ryb daň z nemovitých věcí platí ve dvou stejných splátkách: do 31. srpna a do 30. listopadu. I v tomto případě je možné daň zaplatit najednou v jedné splátce.

30. listopadu je v sobotu, kdy se platí daň

Letos připadá termín druhé splátky daně z nemovitosti na sobotu 30. listopadu. V takovém případě platí, že daň je splatná první pracovní den, který následuje po termínu splatnosti. Letos je proto druhá splátka daně z nemovitosti splatná v pondělí 2. prosince.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Zvýšení daně z nemovitosti 2022

Kde se zvýšila v roce 2022 daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je místní daň. Je to příjem do rozpočtu samosprávné obce. A je to právě obec, která si stanovuje výši této daně. Obec je při zvyšování daně z nemovitosti samozřejmě omezena zákonem a zákonnou výměrou této daně. Může ale tuto daň snížit či zvýšit dle úpravy místního koeficientu.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 02. 2022

Daňové přiznání k nemovitosti

Do konce ledna je třeba podat daňové přiznání k nemovitosti

Platí, že daň z nemovitosti musí platit za celý rok ti, kdo jsou zapsáni jako majitel nemovitosti k 1. lednu tohoto roku. A daňové přiznání pak musí podat poplatník, který v loňském roce koupil, prodal či výrazně změnil parametry své nemovitosti.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 01. 2022

Zlepší se brzy dostupnost nemovitostí

Dokáže něco v dohledné době zlepšit dostupnost nemovitostí?

foto: Shutterstock Poslední rok zamíchal na realitním trhu řádně cenovou nabídkou. Ceny v Brně vyrostly za jeden rok o čtvrtinu, v Praze je nabídka prodejů už dražší než v Berlíně nebo v Mnichově. Skokově rostou i ceny nemovitostí v okrajových oblastech republiky. Co a jak může tuto situaci v dohledné době změnit? Zlepší se brzy […]

Text: Hana Bartušková

24. 05. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.