EUR 23.725

USD 21.694

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.725

USD 21.694

Daň z nemovitosti: nezapomeňte na druhou splátku

 

Daň z nemovitosti je místní daň, která se platí každý rok vždy do konce května. A tuto daň je povinný platit každý majitel nemovitosti, jako soukromá osoba i jako podnikatel nebo právnická osoba. Daň z nemovitosti se platí na základě daňového přiznání k dani z nemovitých věcí, které podáváte vždy jednou za vlastnictví nemovitosti, po koupi nemovitosti, a poté už jen platíte každý rok předepsanou částku. 


Datem splatnosti pro daň z nemovitosti je 31. květen. A většina z nás platí tuto daň každý rok právě v květnu za základě rozesílaných složenek od krajských finančních úřadů. Jsou ale situace, kdy můžete daň platit do konce listopadu, nebo kdy si můžete daň rozdělit na dvě splátky, tedy na květnovou a listopadovou. Za jakých podmínek platíte v listopadu daň z nemovitosti? A do kdy musíte tuto daň zaplatit, když 30. listopadu připadá letos na sobotu?

5 000 Kč jako limit

Zaprvé je nutno říct, že pokud vám byla vyměřena daň z nemovitých věcí v částce nižší než 5 000 Kč za rok, tak jste povinni tuto daň splatit v jedné splátce a to do 31. května. Pokud jste ji letos zapomněli zaplatit, tak co nejdříve kontaktujte finanční úřad, je možné, že už vás také o platbu dávno urgoval.
Pokud předepsaná daň za rok je vyšší než 5 000 Kč, tak tuto daň platíte ve dvou stejných splátkách: do 31. května a poté do 30. listopadu. To platí pro fyzické i právnické osoby. Nic ovšem nikomu nebrání daň zaplatit najednou při první splátce v květnu. Pokud ale na jaře nemáte dostatečné finanční prostředky, můžete druhou půlku daně doplatit právě v listopadu. Při rozesílání složenek finanční úřady posílají obě složenky zároveň právě na jaře. A je už jen na vás se rozhodnout, jestli zaplatíte obě naráz, nebo tu druhou až v listopadu.

Pole a ryby až v srpnu a listopadu

Dle zákona č. 338/1992 Sb o dani z nemovitých věcí je pak ještě další výjimka v termínech placení. A to dle §15 Placení daně. poplatníci provozující zemědělskou výrobu a chov ryb daň z nemovitých věcí platí ve dvou stejných splátkách: do 31. srpna a do 30. listopadu. I v tomto případě je možné daň zaplatit najednou v jedné splátce.

30. listopadu je v sobotu, kdy se platí daň

Letos připadá termín druhé splátky daně z nemovitosti na sobotu 30. listopadu. V takovém případě platí, že daň je splatná první pracovní den, který následuje po termínu splatnosti. Letos je proto druhá splátka daně z nemovitosti splatná v pondělí 2. prosince.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Daňové přiznání k dani z nemovitosti

Kdo musí podat do 31. ledna daňové přiznání k dani z nemovitosti

Daňové přiznání k nemovitosti je formulář, který musí vlastníci nemovitostí vyplnit a odeslat finančnímu úřadu do konce ledna, aby oznámili své daňové povinnosti v souvislosti s touto nemovitostí. Formulář obsahuje informace o nemovitosti, jako je její poloha a velikost, stejně jako informace o vlastníkovi, jako jsou jeho jméno a adresa. Daňové přiznání k nemovitosti se […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 01. 2023

Výše daně z nemovitosti 2023

Kde se v roce 2023 změní výše daně z nemovitosti?

Daň z nemovitosti je místní daní a je v pravomoci místních úřadů měnit koeficienty pro výpočet výše této daně. Daň z nemovitosti je tak různě vysoká v různých místech České republiky. A různě se také mění její výše. Protože zvýšení či snížení daně z nemovitosti je v kompetenci místních úřadů.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 12. 2022

Daň z nemovitosti splátka v listopadu

Nezapomeňte na druhou splátku: do konce listopadu je splatná daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je místní daní, kterou daňový poplatník platí vždy každý rok vlastnění nemovitosti. V Česku se daňové přiznání k dani z nemovitosti podává pouze při pořízení nemovitosti a to do konce ledna následujícího roku. Poté finanční úřad rozesílá složenky pro platbu daně, ta je splatná do konce května, případně do konce listopadu, pokud […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *