Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Dopravní nehoda bez viníka? Kdo zaplatí škodu?

PR článek

Parkoviště u nákupních středisek a nepřehledné kolony jsou jednou z nočních můr řidičů. Na těchto místech se záhadně lámou plechy a objevují škrábance na autech. Kdo vám v těchto případech uhradí vzniklou škodu?

Na 12 000 řidičů řešilo v loňském roce nehodu na parkovišti, při níž byl viník neznámý. Při běžné dopravní nehodě se vzniklá škoda hradí z povinného ručení viníka. Pokud ho ale nejsme schopni určit, je téměř nemožné náhradu škody získat.

Jednou z možností je likvidace škody z vašeho havarijního pojištění.  Škoda však musí být vyšší než sjednaná spoluúčast.

Jak postupovat při nehodě bez viníka?

Učiňte kroky, jako kdybyste viníka znali. Vyplňte záznam o dopravní nehodě. Ten byste měli obdržet od pojišťovny při uzavírání povinného ručení. Rozhodně se tak vyplatí ho pro všechny případy vozit v autě.

Zapište SZP, VIN, značku a typ vozidel zúčastněných na dopravní nehodě. Zaznamenejte údaje o pojištění. Pečlivě vše zdokumentujte (popište, vyfotografujte).  Nezapomeňte si vzít kontakty na případné svědky.

A neprodleně nahlaste událost pojišťovně.

Volat, nebo nevolat policii?

Přítomnost policie při nehodě se vyžaduje v případě, že škoda přesáhla 100 tisíc korun, někdo byl zraněn nebo usmrcen, případně vznikla škoda na majetku třetí osoby.

K nehodám, při kterých se škody pohybují v řádech tisíců, policii volat nemusíte. Stačí vyplnit záznam o dopravní nehodě.

I přesto je ale dobré policii zavolat. Na parkovištích bývají kamery a policie tak ze záznamů může viníka nehody dopátrat. Sepíše s vámi protokol, který vám bude sloužit jako oficiální dokument při uplatňování nároků u pojišťovny. Podepište ho, ale jenom v případě, že plně souhlasíte s jeho zněním.

Viník se našel, ale nemá povinné ručení

Pátrání po viníkovi nehody bylo úspěšné, aby se nakonec zjistilo, že nemá uhrazené povinné ručení. V takovém případě se bude škoda hradit prostřednictvím tzv. garančního fondu. Z něho je hrazena nejenom škoda na majetku, ale i na zdraví, přesáhne-li 5 000 korun.

Drobná rada na závěr: Nikdy od nehody neujíždějte. Pro tyto případy si platíte povinné ručení, které se jinak může jevit jako zbytečné vyhazování peněz. Ujetí od dopravní nehody je přestupek, za který vám hrozí sedm bodů a pokuta ve správním řízení 2 500 až 3 000 korun.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Dopravní nehoda bez viníka? Kdo zaplatí škodu?”

  1. Milan napsal:

    Nás takhle jeden naboural na parkovišti. Snažil se to hodit na osobu blízkou, pak jsme zjistili že nebyl pojištěný. Něco jsme nakonec dostala, ale člověk si říká, jestli to stojí za to handrkování. Naštěstí škoda nebyla veliká. Na <a href=„https:/­/www.povinne-ruceni.com/kal­kulator/
    “>povinné ručení</a> je dobré myslet. Mě se osvědčil
    https://www.povinne-ruceni.com/kal­kulator/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *