EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Text: PR článek

27. 10. 2014

2 komentáře

Dopravní nehoda bez viníka? Kdo zaplatí škodu?

 


 

Na 12 000 řidičů řešilo v loňském roce nehodu na parkovišti, při níž byl viník neznámý. Při běžné dopravní nehodě se vzniklá škoda hradí z povinného ručení viníka. Pokud ho ale nejsme schopni určit, je téměř nemožné náhradu škody získat.

Jednou z možností je likvidace škody z vašeho havarijního pojištění.  Škoda však musí být vyšší než sjednaná spoluúčast.

Jak postupovat při nehodě bez viníka?

Učiňte kroky, jako kdybyste viníka znali. Vyplňte záznam o dopravní nehodě. Ten byste měli obdržet od pojišťovny při uzavírání povinného ručení. Rozhodně se tak vyplatí ho pro všechny případy vozit v autě.

Zapište SZP, VIN, značku a typ vozidel zúčastněných na dopravní nehodě. Zaznamenejte údaje o pojištění. Pečlivě vše zdokumentujte (popište, vyfotografujte).  Nezapomeňte si vzít kontakty na případné svědky.

A neprodleně nahlaste událost pojišťovně.

REKLAMA

Volat, nebo nevolat policii?

Přítomnost policie při nehodě se vyžaduje v případě, že škoda přesáhla 100 tisíc korun, někdo byl zraněn nebo usmrcen, případně vznikla škoda na majetku třetí osoby.

K nehodám, při kterých se škody pohybují v řádech tisíců, policii volat nemusíte. Stačí vyplnit záznam o dopravní nehodě.

I přesto je ale dobré policii zavolat. Na parkovištích bývají kamery a policie tak ze záznamů může viníka nehody dopátrat. Sepíše s vámi protokol, který vám bude sloužit jako oficiální dokument při uplatňování nároků u pojišťovny. Podepište ho, ale jenom v případě, že plně souhlasíte s jeho zněním.

Viník se našel, ale nemá povinné ručení

Pátrání po viníkovi nehody bylo úspěšné, aby se nakonec zjistilo, že nemá uhrazené povinné ručení. V takovém případě se bude škoda hradit prostřednictvím tzv. garančního fondu. Z něho je hrazena nejenom škoda na majetku, ale i na zdraví, přesáhne-li 5 000 korun.

Drobná rada na závěr: Nikdy od nehody neujíždějte. Pro tyto případy si platíte povinné ručení, které se jinak může jevit jako zbytečné vyhazování peněz. Ujetí od dopravní nehody je přestupek, za který vám hrozí sedm bodů a pokuta ve správním řízení 2 500 až 3 000 korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Milan

  24 dubna, 2015

  Nás takhle jeden naboural na parkovišti. Snažil se to hodit na osobu blízkou, pak jsme zjistili že nebyl pojištěný. Něco jsme nakonec dostala, ale člověk si říká, jestli to stojí za to handrkování. Naštěstí škoda nebyla veliká. Na <a href=„https:/­/www.povinne-ruceni.com/kal­kulator/
  “>povinné ručení</a> je dobré myslet. Mě se osvědčil
  https://www.povinne-ruceni.com/kal­kulator/

  Odpovědět

 • Zdenka

  28 prosince, 2021

  Zdravím, já jsem tedy pro aby se v podstatě vždy volala policie. Sama jsem měla nehodu a člověk je pak v takovém šoku, že prostě neví, co má dělat a zmatkuje. Zároveň je dobré asi zavolat ihned na pojišťovnu a domluvit se s ní na odtahu atd. Hlavně nenaletět na pochybné odtahové služby, které se právě objeví na místě s „pomocí“. Ne že by nepomohly, ale tyto služby nemusí mít vždy sjednanou smlouvu s pojišťovnou, takže si zbytek částky doplatí účastník nehody sám. Co případně jistí povinné ručení a co lze do něj zahrnout je v tomto článku: https://www.dopravniznaceni.com/na-co-mam-narok-pri-dopravni-nehode

  Odpovědět