EUR 23.830

USD 22.271

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.830

USD 22.271

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 12. 2022

1 komentář

Kde se v roce 2023 změní výše daně z nemovitosti?

 

Daň z nemovitosti je místní daní a je v pravomoci místních úřadů měnit koeficienty pro výpočet výše této daně. Daň z nemovitosti je tak různě vysoká v různých místech České republiky. A různě se také mění její výše. Protože zvýšení či snížení daně z nemovitosti je v kompetenci místních úřadů. 

Platí ale, že k úpravě výše daně z nemovitosti nedochází příliš často. Daň se mění spíše jen výjimečně a pouze na některých místech. Daň se také vybírá jen jednou za rok, v jedné nebo v zákonem daných případech ve dvou splátkách, takže výše daně vždy mění se změnou daňového roku. V roce 2023 by mělo dojít ke změně výše daně v Uherském Hradišti, v Plzni a v Tachově.

Jak se počítá daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti se odvíjí od velikosti nemovitosti v metrech čtverečních, dále od toho, zda jde o rezidenční bydlení nebo komerční nemovitost, a také od koeficientu velikosti obce a od koeficientu místního, který stanovuje místní samospráva. Ta může koeficient snížit i zvýšit, a tak upravit výši daně z nemovitosti na daný rok. Velikost místního koeficientu i koeficientu pro velikost obce pak můžete najít na stránkách finanční správy podle katastrálního zařazení své nemovitosti.

Výše daně z nemovitosti zůstává víceméně stejná každý rok a odvíjí se od daňového přiznání, které podáváte v roce následujícím po pořízení nemovitosti. Toto daňové přiznání podáváte pouze jednou a poté vám už chodí jen předpisy od finanční správy s výši daně splatné v daném kalendářním roce.

Výše daně z nemovitosti se ovšem může v některých případech měnit.

 1. Změnila se velikost nemovitosti, například jste přistavěli patro. V takovém případě musíte podat nové přiznání k dani z nemovitosti a bude vám vyměřena nová daň.
 2. Změnil se účel nemovitosti. V takovém případě opět musíte podat nové daňové přiznání a bude vám vyměřena nová daň podle toho, zde jde o komerční či soukromou nemovitost.
 3. Změnil se koeficient obce. K tomuto nedochází často, pokud se tento koeficient změní, tak nemusíte podávat daňové přiznání, rovnou se mění i výše daně. V letošním roce se koeficient obce mění v Uherském Hradišti.
 4. Mění se místní koeficient. Ani v tomto případě není nutné podávat nové daňové přiznání, nový koeficient ale bude zohledněn při výpočtu výše daně a bude vám zaslán pokyn k platbě v nové částce. Místní koeficient se letos mění například v Plzni.

Kde se tedy mění výše daně z nemovitosti v roce 2023

 • Uherské Hradiště. Dle posledního sčítání došlo k poklesu obyvatelstva, klesl pod 25 tisíc, a obec se tak dostala do kategorie nižšího koeficientu velikosti obce. V celé obci tak koeficient obce poklesl na 2.
 • Plzeň. Místní zastupitelstvo zde mění koeficient jen u zanedbatelného množství parcel. Místní koeficient tak stoupne na 4,5 u několika objektů v ulici Dubnická, na 3,5 u několika objektů v ulici V Podhájí a také u pozemků v ulici Do Štěnovic.
 • Tachov. Samospráva v Tachově ruší koeficient pro komerční nemovitosti a ten se tak snižuje na 1. Od roku 2022 platí vyšší místní koeficient 3 a ten zůstává v této výši i pro rok 2023.

Měla by se zvýšit daň z majetku?

V českém daňovém systému víceméně platí, že k úpravám daní z majetku, tedy například daně z nemovitosti, příliš nedochází. Vlády většinou upravují pouze daně z příjmu, tedy například daně z příjmů fyzických i právnických osob. Je ale otázkou, jestli je to vůbec správné. V Česku jsou daně z majetku (nemovitostí) celkově velmi nízké. A s tím, jakou máme letos celkovou ekonomickou situaci, by právě zvýšení daní z nemovitosti mohlo přinést dodatečné příjmy do státního rozpočtu.

REKLAMA

V uplynulé dekádě také velmi vzrostly ceny nemovitostí, velikost daně z nemovitosti se ovšem nezměnila, tato se totiž počítá z plochy nemovitosti, nikoli z její ceny. Za byt jste před deseti lety tak zaplatili milion a platíte z něj daň v řádu několika stovek. Zatímco dnes tento byt může mít hodnotu trojnásobnou a daň stále platíte ve stejné výši. Je otázkou, která vláda si na toto troufne a zda někdy dojde k úpravě této daně tak, aby lépe odpovídala ekonomické situaci na trhu s nemovitostmi.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Daňové přiznání k dani z nemovitosti

Kdo musí podat do 31. ledna daňové přiznání k dani z nemovitosti

Daňové přiznání k nemovitosti je formulář, který musí vlastníci nemovitostí vyplnit a odeslat finančnímu úřadu do konce ledna, aby oznámili své daňové povinnosti v souvislosti s touto nemovitostí. Formulář obsahuje informace o nemovitosti, jako je její poloha a velikost, stejně jako informace o vlastníkovi, jako jsou jeho jméno a adresa. Daňové přiznání k nemovitosti se […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 01. 2023

Daň z nemovitosti splátka v listopadu

Nezapomeňte na druhou splátku: do konce listopadu je splatná daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je místní daní, kterou daňový poplatník platí vždy každý rok vlastnění nemovitosti. V Česku se daňové přiznání k dani z nemovitosti podává pouze při pořízení nemovitosti a to do konce ledna následujícího roku. Poté finanční úřad rozesílá složenky pro platbu daně, ta je splatná do konce května, případně do konce listopadu, pokud […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2022

příjmy při žádosti o hypotéku

Kde se zvýšila v roce 2022 daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je místní daň. Je to příjem do rozpočtu samosprávné obce. A je to právě obec, která si stanovuje výši této daně. Obec je při zvyšování daně z nemovitosti samozřejmě omezena zákonem a zákonnou výměrou této daně. Může ale tuto daň snížit či zvýšit dle úpravy místního koeficientu.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pajkus

  19 prosince, 2022

  Tak nejak marne premyslim, kde se dal v normalni lokalite pred deseti lety koupit prumerny byt dejme tomu 65m za milion. Pred dvaceti lety jsem koupil 40m byt 1+kk, 15 km od okresniho mesta za 814000. Pak se jeho cena behem 4 let vysvyhla na 1,2M, potom spadla na 900k, v soucasne dobe po dvaceti letech je jeho cena zhruba trojnasobna – stejne jako muj plat. V te dobe jsem koupil na vrcholu krize byt 74m v okresnim meste v naprosto dezolatnim stavu za 1,7M, psal se rok 2013, probehla nejaka castecna rekonstrukce, ceny vyletely nahoru, pred deseti mesici naprosto v pohode prodatelny za 5,3M, ceny zase spadly, ted je prodatelnost kolem 4M. Pravda, ze vyse dane z nemovitosti mi za tu dobu stoupla zhruba o dve tretiny a cena nemovitosti na 2,5 nasobek. Zase nadruhou stranu naklady na udrzbu a rekonstrukce vzrostly petinasobne.

  Odpovědět