EUR 24.325

USD 23.105

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.325

USD 23.105

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

03. 03. 2022

0 komentářů

Kdy není nutné podávat daňové přiznání, i když máte příjem z pronájmu?

 

Příjem z pronájmu je příjem dle §9 zákona o daních z příjmu a jako takový musí být uveden v daňovém přiznání a zaplacena z něj daň z příjmu. Pokud jste loni realizovali příjem z pronájmu, tak vám zaměstnavatel nesměl provést roční zúčtování daně a musíte podat do 1. dubna (2. května elektronicky) daňové přiznání. 

Osvobození od daně z příjmu

Příjmy jsou osvobozeny od daně v případě, že jsou pouze zanedbatelné velikosti, nejsou to příjmy ze samostatné výdělečné činnosti a nejsou to pravidelné příjmy. Za splnění těchto podmínek může být i příjem z pronájmu osvobozen od daně z příjmu.

  • Pokud máte jiné zdanitelné příjmy (například zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti), pak jsou osvobozeny od daně příjmy do 6 000 Kč ročně.
  • Pokud jiné zdanitelné příjmy nemáte (například jste na rodičovské nebo čerpáte starobní důchod), pak se tento roční limit zvyšuje na 15 000 Kč.

Tyto příjmy ale nesmí být pravidelné a soustavné, to by znamenalo, že se jedná o zdanitelné příjmy.

Příležitostný pronájem a příjem z tohoto pronájmu do ročního limitu znamená, že tento příjem není nutné uvádět v daňovém přiznání a nemusíte z něj platit daň z příjmu.

Příjem, ze kterého neplatíte daň z příjmu

Další výjimkou příjmu, ze kterého neplatíte daň, je přijmutí vratné kauce od nájemníka při začátku nájemního vztahu. Tato kauce je totiž vratná a jako taková není předmětem daně z příjmu.

REKLAMA

Kauci bude nutné uvést do daňového přiznání v těchto případech. Pokud je součástí kauce i nájemné, které nájemník předplácí do následujícího měsíce. Pak je tato část kauce nájemným a je to zdanitelný příjem. Kauce je také zdanitelný příjem v okamžiku, kdy si část vratné kauce ponecháváte, protože došlo k jejímu uplatnění. Tedy když došlo buďto ke škodě, kterou kauce hradí, nebo byla kauce použita pro úhradu nájemného. Pak tato část kauce musí vstoupit jako zdanitelný příjem do daňového přiznání.

AirBnB a malé příjmy

Rozdílná situace je ale u příjmů, které jste realizovali v rámci služeb cestovního ruchu. Například pronájmem přes platformu AirBnB nebo přes Booking. V takovém případě totiž poskytujete ubytovací služby. Musíte mít živnostenský list a řádně platit daň z příjmu ze samostatné výdělečné činnosti.

Na tyto příjmy se nevztahuje osvobození od daně z příjmu, ani pokud jsou tyto příjmy nepravidelné a příležitostné. Veškeré příjmy jako OSVČ totiž musíte uvést do daňového přiznání bez ohledu na to, jak velké tyto příjmy byly.

Kdy musíte odevzdat daňové přiznání

Pokud jste povinni podat daňové přiznání kvůli příjmům z pronájmu, tak jste zároveň povinni zaplatit daň z příjmu. Termín pro podání daňového přiznání i zaplacení daně je stejný. Pokud budete odevzdávat daňové přiznání papírově, ať už osobně nebo poštou, jste povinni zaplatit daň nejpozději 1. dubna 2022. Pokud budete odevzdávat daňové přiznání elektronicky, přes datovou schránku nebo přes bankovní identitu, tak nejpozdějším termínem pro zaplacení daně je 2. května 2022

Přehled o příjmech a výdajích odevzdávat nemusíte

Vzhledem k tomu, že z příjmů z pronájmu není povinné platit ani zdravotní ani sociální pojištění, tak i pokud máte povinnost podat daňové přiznání, přehled o příjmech a výdajích na OSSZ a přehled o zdanitelném základu na vaši zdravotní pojišťovnu odevzdávat nemusíte.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Předávací protokol

K čemu je předávací protokol při pronájmu bytu

Při nastěhování a přejímání nemovitosti je vhodné zaznamenat stav energií a také stav bytu, který se začíná pronajímat. Stejně tak je dobré zaznamenat stav energií a stav předávaného bytu při odstěhování nájemníka. Předejdete tak sporům při vyúčtování a také sporům o rozbité vybavení bytu či jiné škody.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shuttestock

21. 09. 2022

Co zařídit při konci pronájmu

Co zařídit při stěhování z pronájmu

Nájemní vztah se řídí nájemní smlouvou a také občanským zákoníkem, který upravuje základní podmínky pro nájemní vztah. Tento vztah končí ukončením smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou, nebo podáním výpovědi. Přičemž výpověď může být ze strany majitele nemovitosti i ze strany nájemníka.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 06. 2022

Odměny SVJ a daně

Jak uvést příjmy z odměny za výkon funkce v SVJ do daňového přiznání

Odměny za výkon funkce v předsednictvu SVJ jsou v případě, kdy správu nevykonává profesionální správce, spíše symbolické. I tak je ale nutno tyto příjmy uvést v daňovém přiznání a řádně zdanit. Kdo tedy musí při příjmu odměn podat daňové přiznání a jaké zaplatí daně?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *