EUR 24.820

USD 23.164

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.820

USD 23.164

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

03. 03. 2022

1 komentář

Kdy není nutné podávat daňové přiznání, i když máte příjem z pronájmu?

 

Příjem z pronájmu je příjem dle §9 zákona o daních z příjmu a jako takový musí být uveden v daňovém přiznání a zaplacena z něj daň z příjmu. Pokud jste loni realizovali příjem z pronájmu, tak vám zaměstnavatel nesměl provést roční zúčtování daně a musíte podat do 1. dubna (2. května elektronicky) daňové přiznání.

Loading 

Osvobození od daně z příjmu

Příjmy jsou osvobozeny od daně v případě, že jsou pouze zanedbatelné velikosti, nejsou to příjmy ze samostatné výdělečné činnosti a nejsou to pravidelné příjmy. Za splnění těchto podmínek může být i příjem z pronájmu osvobozen od daně z příjmu.

  • Pokud máte jiné zdanitelné příjmy (například zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti), pak jsou osvobozeny od daně příjmy do 6 000 Kč ročně.
  • Pokud jiné zdanitelné příjmy nemáte (například jste na rodičovské nebo čerpáte starobní důchod), pak se tento roční limit zvyšuje na 15 000 Kč.

Tyto příjmy ale nesmí být pravidelné a soustavné, to by znamenalo, že se jedná o zdanitelné příjmy.

Příležitostný pronájem a příjem z tohoto pronájmu do ročního limitu znamená, že tento příjem není nutné uvádět v daňovém přiznání a nemusíte z něj platit daň z příjmu.

Příjem, ze kterého neplatíte daň z příjmu

Další výjimkou příjmu, ze kterého neplatíte daň, je přijmutí vratné kauce od nájemníka při začátku nájemního vztahu. Tato kauce je totiž vratná a jako taková není předmětem daně z příjmu.

REKLAMA

Kauci bude nutné uvést do daňového přiznání v těchto případech. Pokud je součástí kauce i nájemné, které nájemník předplácí do následujícího měsíce. Pak je tato část kauce nájemným a je to zdanitelný příjem. Kauce je také zdanitelný příjem v okamžiku, kdy si část vratné kauce ponecháváte, protože došlo k jejímu uplatnění. Tedy když došlo buďto ke škodě, kterou kauce hradí, nebo byla kauce použita pro úhradu nájemného. Pak tato část kauce musí vstoupit jako zdanitelný příjem do daňového přiznání.

AirBnB a malé příjmy

Rozdílná situace je ale u příjmů, které jste realizovali v rámci služeb cestovního ruchu. Například pronájmem přes platformu AirBnB nebo přes Booking. V takovém případě totiž poskytujete ubytovací služby. Musíte mít živnostenský list a řádně platit daň z příjmu ze samostatné výdělečné činnosti.

Na tyto příjmy se nevztahuje osvobození od daně z příjmu, ani pokud jsou tyto příjmy nepravidelné a příležitostné. Veškeré příjmy jako OSVČ totiž musíte uvést do daňového přiznání bez ohledu na to, jak velké tyto příjmy byly.

Kdy musíte odevzdat daňové přiznání

Pokud jste povinni podat daňové přiznání kvůli příjmům z pronájmu, tak jste zároveň povinni zaplatit daň z příjmu. Termín pro podání daňového přiznání i zaplacení daně je stejný. Pokud budete odevzdávat daňové přiznání papírově, ať už osobně nebo poštou, jste povinni zaplatit daň nejpozději 1. dubna 2022. Pokud budete odevzdávat daňové přiznání elektronicky, přes datovou schránku nebo přes bankovní identitu, tak nejpozdějším termínem pro zaplacení daně je 2. května 2022

Přehled o příjmech a výdajích odevzdávat nemusíte

Vzhledem k tomu, že z příjmů z pronájmu není povinné platit ani zdravotní ani sociální pojištění, tak i pokud máte povinnost podat daňové přiznání, přehled o příjmech a výdajích na OSSZ a přehled o zdanitelném základu na vaši zdravotní pojišťovnu odevzdávat nemusíte.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Odměna předsedy SVJ

Jak se daní odměna předsedy SVJ

Odměna pro předsedu SVJ se liší u každého SVJ. Výše odměny není stanovena zákonem a určuje ji samotné SVJ. Téměr polovina všech předsedů si vydělá za výkon této funkce od 500 Kč do 1500 Kč měsíčně. Jak se tento výdělek daní a musí předseda kvůli tomuto příjmu podávat daňové přiznání?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

10. 06. 2024

příjem z pronájmu

Jak realizovat příjem z pronájmu

Máte prázdnou nemovitosti a jejím pronájmem si chcete přivydělat. V základě máte dvě možnosti, jak si zajistit pravidelný příjem z pronájmu této nemovitosti. Můžete ji pronajmout dlouhodobě. Nebo krátkodobě v rámci ubytovacích služeb.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 04. 2024

Daň z nemovitosti 2024

Příjem z pronájmu: kdy musíte podat přehled?

Příjem z pronájmu je oblíbený pasivní příjem. Při tomto příjmu musíte podat daňové přiznání vždy, když příjem převýší 20 000 Kč za rok. A to i v případě, že jinak pracujete na HPP a jiné zdanitelné příjmy nemáte. Musíte ale podat i přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a na OSSZ?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jana Bílková

    27 února, 2024

    Dobrý den. Jsem povinna podat daňové přiznání, z důvodu souběhu zaměstnání. Zároveň mám příjem z pronájmu pozemku ve výši 7000 Kč. Musím těchto za 7000 Kč uvádět do daňového přiznání, když jde o částku do 20000 Kč. Děkuji za odpověď

    Odpovědět