EUR 23.520

USD 22.027

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.520

USD 22.027

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

03. 03. 2022

0 komentářů

Kdy není nutné podávat daňové přiznání, i když máte příjem z pronájmu?

 

Příjem z pronájmu je příjem dle §9 zákona o daních z příjmu a jako takový musí být uveden v daňovém přiznání a zaplacena z něj daň z příjmu. Pokud jste loni realizovali příjem z pronájmu, tak vám zaměstnavatel nesměl provést roční zúčtování daně a musíte podat do 1. dubna (2. května elektronicky) daňové přiznání.

Loading 

Osvobození od daně z příjmu

Příjmy jsou osvobozeny od daně v případě, že jsou pouze zanedbatelné velikosti, nejsou to příjmy ze samostatné výdělečné činnosti a nejsou to pravidelné příjmy. Za splnění těchto podmínek může být i příjem z pronájmu osvobozen od daně z příjmu.

  • Pokud máte jiné zdanitelné příjmy (například zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti), pak jsou osvobozeny od daně příjmy do 6 000 Kč ročně.
  • Pokud jiné zdanitelné příjmy nemáte (například jste na rodičovské nebo čerpáte starobní důchod), pak se tento roční limit zvyšuje na 15 000 Kč.

Tyto příjmy ale nesmí být pravidelné a soustavné, to by znamenalo, že se jedná o zdanitelné příjmy.

Příležitostný pronájem a příjem z tohoto pronájmu do ročního limitu znamená, že tento příjem není nutné uvádět v daňovém přiznání a nemusíte z něj platit daň z příjmu.

Příjem, ze kterého neplatíte daň z příjmu

Další výjimkou příjmu, ze kterého neplatíte daň, je přijmutí vratné kauce od nájemníka při začátku nájemního vztahu. Tato kauce je totiž vratná a jako taková není předmětem daně z příjmu.

REKLAMA

Kauci bude nutné uvést do daňového přiznání v těchto případech. Pokud je součástí kauce i nájemné, které nájemník předplácí do následujícího měsíce. Pak je tato část kauce nájemným a je to zdanitelný příjem. Kauce je také zdanitelný příjem v okamžiku, kdy si část vratné kauce ponecháváte, protože došlo k jejímu uplatnění. Tedy když došlo buďto ke škodě, kterou kauce hradí, nebo byla kauce použita pro úhradu nájemného. Pak tato část kauce musí vstoupit jako zdanitelný příjem do daňového přiznání.

AirBnB a malé příjmy

Rozdílná situace je ale u příjmů, které jste realizovali v rámci služeb cestovního ruchu. Například pronájmem přes platformu AirBnB nebo přes Booking. V takovém případě totiž poskytujete ubytovací služby. Musíte mít živnostenský list a řádně platit daň z příjmu ze samostatné výdělečné činnosti.

Na tyto příjmy se nevztahuje osvobození od daně z příjmu, ani pokud jsou tyto příjmy nepravidelné a příležitostné. Veškeré příjmy jako OSVČ totiž musíte uvést do daňového přiznání bez ohledu na to, jak velké tyto příjmy byly.

Kdy musíte odevzdat daňové přiznání

Pokud jste povinni podat daňové přiznání kvůli příjmům z pronájmu, tak jste zároveň povinni zaplatit daň z příjmu. Termín pro podání daňového přiznání i zaplacení daně je stejný. Pokud budete odevzdávat daňové přiznání papírově, ať už osobně nebo poštou, jste povinni zaplatit daň nejpozději 1. dubna 2022. Pokud budete odevzdávat daňové přiznání elektronicky, přes datovou schránku nebo přes bankovní identitu, tak nejpozdějším termínem pro zaplacení daně je 2. května 2022

Přehled o příjmech a výdajích odevzdávat nemusíte

Vzhledem k tomu, že z příjmů z pronájmu není povinné platit ani zdravotní ani sociální pojištění, tak i pokud máte povinnost podat daňové přiznání, přehled o příjmech a výdajích na OSSZ a přehled o zdanitelném základu na vaši zdravotní pojišťovnu odevzdávat nemusíte.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Příjem z pronájmu

Příjem z pronájmu 20 tisíc měsíčně v daňovém přiznání

Příjem z pronájmu se nutné zdanit a je to důvodem pro podání daňového přiznání. Daňové přiznání přitom musí při příjmech z pronájmu podat i zaměstnanci nebo třeba starobní důchodci, kteří jinak povinnost daňového přiznání nemají. Jak se takové daňové přiznání podává?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 04. 2023

daň z prodeje nemovitosti

Budete platit při prodeji nemovitosti 23% daň z příjmu?

Prodej nemovitosti je za určitých okolností osvobozen od daně z příjmu. Jsou ale případy, kdy daň z příjmu budete muset zaplatit. Daň je splatná po podání daňového přiznání, které máte povinnost v letošním roce podat do 3. dubna, do 2. května při elektronickém podání. Jak se v takovém případě počítá daň z příjmu?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

04. 04. 2023

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Musíte podat daňové přiznání, když jste loni prodali nemovitost?

Prodej nemovitosti je příjem, který musíte přiznat a zaplatit z něj daň z příjmu. Kromě několika situací, kdy splníte podmínku pro osvobození od daně z příjmu. V takovém případě pak daň z příjmu nejste povinni platit, ale možná máte povinnost prodej ohlásit finančnímu úřadu. Neboli jak a kdy musíte řešit daň z příjmu při prodeji […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

01. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *