Středa 27. května. Svátek má Valdemar.

Koupit nebo pronajmout?

PR článek

Pokud vás čeká rozhodnutí o pořízení bydlení, tak si jistě kladete následující otázku: „Pronajmout nebo koupit?“. Nájemní bydlení má tak trochu špatnou pověst. Pokusíme se vám předložit pár argumentů, které snad povedou k tomu, že tuto alternativu hned nezavrhnete. 

Pořízení jakékoliv reality je velmi složitá věc. Při zvažování všech těch jednotlivých faktorů často nad rozumem zvítězí srdce. Tato rozhodnutí jsou ovšem natolik důležitá, že by se mělo postupovat pouze na základě racionálních argumentů.

Když si byt koupím, je můj.

Toto je příklad argumentu, který je zcela chybný. Samozřejmě jste uvedeni v katastru nemovitostí. Do vaší schránky chodí pošta, která je určená vám. Je tu ovšem jedna malá drobnost. V katastru nemovitostí je i malá poznámka o smluvním právu zástavním. A když zrovna neručíte nemovitostí, kterou jste si pořídili, tak nějakou jinou.

Pokud nebudete schopni hypotéku splácet, může se klidně stát, že banka své právo uplatní. A v nejhorším vás vystěhuje. Tak snadné to není, ale tento fakt si uvědomuje jen málo kdo. Je dobré vědět, že banka nemá povinnost vám splátky odložit.

Z nájmu mě mohou kdykoliv vystěhovat

I nový občanský zákoník ponechává pronajímateli možnost vás vystěhovat. Nicméně to není tak snadné. Do této situace se dostanete až poté, co zameškáte platbu nájemného tři měsíce po sobě. Samozřejmě i zde platí, že je vždy lepší se domluvit.

Přes to vše vás pronajímatel nemůže vystěhovat tzv. na ulici. Musí vám poskytnout lhůtu přiměřenou k úhradě dlužného nájemného. Není tedy možné, abyste se ocitli bez střechy nad hlavou.

Pokud se vám nájem zdá vysoký, vždy si můžete (třeba jen krátkodobě) najít pronájem menšího bytu. Takovouto flexibilitu s hypotékou mít nebudete.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Koupit nebo pronajmout?”

  1. PiDzej napsal:

    trága

    Takovej blábol jsem dlouho nečet a aspoň vím, jaký realitce se vyhnout.

    Díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *