EUR 24.695

USD 23.468

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.695

USD 23.468

Text: Jana Zámečníková

27. 06. 2016

0 komentářů

Kupujete nebo prodáváte byt? Nenaleťte na triky a podvody zprostředkovatelů

 


 

Realitních makléřů je v Česku dokonce nejvíce z celé Evropské unie v přepočtu na jednoho obyvatele. Podle údajů Českého statistického úřadu za rok 2015 podnikalo ve zprostředkovatelské činnosti 14 237 subjektů. Neoficiální odhady hovoří dokonce o 25 000 realitních zprostředkovatelích, přes které se každý den otočí jedna miliarda korun, ročně tedy 365 miliard korun.

Velký počet realitních zprostředkovatelů a velké objemy obchodovaných peněz dávají prostor i nepoctivým realitním makléřům, kteří vydělávají na nevědomosti spotřebitelů. Mezi nekalé praktiky nepoctivých zprostředkovatelů patří klamavá reklama, pomluvy a v neposlední řadě i zavádějící či skryté informace.

Nenechte se nachytat při prodeji

Někteří realitní makléři využívají záludných triků k uzavření zprostředkovatelské smlouvy s prodávajícím. Prodávajícího se snaží nalákat pomocí inzerce či letáčků s nápisem „Vykoupíme vaši nemovitost v hotovosti“ nebo někdy dokonce předstírají, že jsou sami vážnými zájemci o koupi nemovitosti s letáčky typu „Koupím byt v této lokalitě“.

Jinou přesvědčovací metodou může být vychloubání. Realitní makléř se prezentuje jako zprostředkovatel s nejvíce nemovitostmi v nabídce nebo jako zprostředkovatel s největším počtem potenciálních klientů. Mnohdy neváhá slíbit, že nemovitost prodá za cenu vyšší než požadovanou s provizí o řády nižší než u ostatních makléřů.

Klamavé inzeráty jsou pastí na kupující

Nepůsobí příliš věrohodně, pokud jsou inzeráty prezentovány jako přímý prodej nemovitosti a přitom jsou inzerátem realitního makléře. Skutečná nemovitost se fotkám z inzerátu nemusí téměř podobat, případně nemovitost neexistuje, nebo je již prodaná. Podezřelá je nízká cena nemovitosti i inzerát s cenou pouze na vyžádání u realitní kanceláře.

REKLAMA

Nejlepší přehled o nemovitosti má samotný majitel, proto si dejte pozor, pokud makléř majitele nemovitosti zatajuje. Vždy byste měli mít možnost s majitelem hovořit o stavu nemovitosti, nákladech spojenými s nemovitostí či ceně.

Prověřte si rezervační smlouvu

Nenechte se natlačit do podpisu rezervační smlouvy. Vše si řádně rozmyslete, v některých případech můžete přijít o rezervační poplatek. „Občanský zákoník jasně vymezuje podmínky, za jakých podmínek se účtuje, a kdy se vrací. Je pravda, že se uzavírá řada nesmyslných tzv. rezervačních smluv. Realitního makléře může bohužel dělat kdokoliv. Je ale na klientovi, aby takovou smlouvu nepodepsal, aby si ji nechal prověřit právníkem. Například ve smlouvě může být jasně uvedeno, že nedostane-li kupující úvěr na bydlení, tak je mu záloha vrácena,“ říká prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Realitní kancelář stav bytu neprověří

Kupujete novostavbu? Sami si řádně prověřte technický stav prodávaného bytu. Realitní kancelář nemůže a ani nenese za stav prodávané nemovitosti odpovědnost. „Realitka nemá ani právo na to, aby vrtala do zdi nebo střechy a zkoumala, jaká je izolace. Skryté vady jsou komplikovaná záležitost. Realitní kancelář k odhalování vad není ani vybavená. Odborníka si může přizvat kupující,“ říká Jaroslav Novotný.

Asociace pomáhá spotřebitelům

V boji s nepoctivými realitními zprostředkovateli pomáhají i různé neziskové organizace. V roce 2015 vznikla Česká asociace pro nemovitosti (CAPNE), která si klade za cíl pomáhat běžným lidem při realitních transakcích. Mnohdy ale může již být příliš pozdě.

REKLAMA

„Často se na nás obracejí lidé s žádostí o pomoc, ale bývá zpravidla pozdě – chybu udělali již na počátku procesu a ta se pak s nimi vleče až do konce. Proto jsme připravili specializované portály, v rámci kterých nabízíme občanům komplexní informace (seriózní a nestranné). Na nich je pak rozhodnutí, zda se vrhnou na realitní transakci sami či za pomoci realitních expertů. Pro nás je důležité to, aby lidé věděli na co si dát pozor a čeho se vyvarovat. Bydlení je základní lidskou potřebou, proto by měla být realitní transakce bezpečná a efektivní, v optimálním případě i příjemná“ říká autor myšlenky a předseda CAPNE Tomáš Peterka.  

Základem bezpečné realitní transakce je dostatek relevantních informací. „Je nutné si uvědomit, že koupě či prodej nemovitosti není jednoduchým procesem. Vstupuje do něj mnoho proměnných, jde o velké finanční částky, stěhování, nové začátky, úvazky bance na mnoho let,“ říká Tomáš Peterka. CAPNE nabízí bezplatné poradenství registrovaným členům na specializovaných portálech ve spolupráci s advokátními kancelářemi, nezávislými realitními experty, finančními a daňovými specialisty a dalšími odborníky.

Zkvalitnit realitní trh by mohl brzy pomoci i nový zákon, který zpřísní pravidla pro realitní zprostředkovatele. Nový zákon o realitním zprostředkování již vzniká v dílně Ministerstva pro místní rozvoj. Má za cíl ochránit spotřebitele a pročistit realitní trh od nepoctivých realitních makléřů. Návrh by měla projednat vláda během srpna letošního roku a pokud se návrh „nezasekne“ v legislativním procesu, mohl by nabýt účinnosti v druhé polovině roku 2017.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Hypotéky červenec 2020

Jak prodat nemovitost s hypotékou

foto: Shutterstock Když už si hypotéku vyřídíte a pořídíte si nové bydlení, tak většinou neplánujete, že budete tuto nemovitost zase prodávat. Ale může se stát, že se chcete stěhovat do většího. Nebo naopak, že nemáte na splátky hypotéky, a nemovitost tak musíte prodat. A nebo se prostě jen stěhujete z města za pracovní příležitostí. Jaký […]

Text: Hana Bartušková

25. 08. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.