EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Nájem jako alternativa vlastního bydlení

 

Realitní trh začíná pociťovat ochlazení. Hypotéky opět zpřísnily, úrokové sazby i ceny nemovitostí pokračují v růstu, nabídka nemovitostí se tenčí a nájmy zdražují. Vývoj přesto naznačuje, že by se k nájemnímu bydlení mohlo začít uchylovat stále více lidí.

Loading 


Česká národní banka (ČNB) od dubna opět zpřísnila svá doporučení. Lidé tak již horko těžko získají hypotéku nad 80 % hodnoty zástavy nemovitosti (LTV). K tomu ještě potřebují další 4 % hodnoty nemovitosti na zaplacení daně z nabytí.

Další zpřísnění v podobě zákona o ČNB

Dostupnost úvěrů na bydlení by se mohla od července navíc ještě zhoršit s příchodem novely zákona o ČNB. Současná podoba novely by mohla zpřísnit i další parametry poskytování hypoték (kromě LTV i LTI či DSTI). „Při posuzování úvěruschopnosti je přitom třeba zohlednit mnoho individuálních aspektů. Není logické uchýlit se k posuzování úvěruschopnosti makro regulací, protože tím prakticky znemožníme pořízení nemovitosti takovým klientům, kteří jsou bonitní, mají dostatečný majetek, ale momentálně nízké příjmy,“ říká Omar Koleilat, předseda představenstva Asociace developerů. Problémy získat hypotéku by se dotkla především mladých rodin.
Novela však představuje také riziko pro stávající majitele hypoték, kteří by ztratili možnost refinancování na konci fixace. Mohlo by tak dojít ke stagnaci celého rezidenčního trhu. „Dle zkušeností developerů je dnes většina prodávaných bytů financována právě hypotékou. Pokud by ČNB v budoucnu přistoupila k opravdu tvrdé regulaci, dojde zcela jistě ke stagnaci celého trhu,“ upozorňuje na rizika potenciální makro regulace nemovitostního trhu v podobě dalšího omezení hypoték předseda Asociace developerů.

Ceny nemovitostí i sazby letí vzhůru

Se začátkem roku navíc začaly růst úrokové sazby hypotečních úvěrů. Podle průměrné úrokové sazby Fincentrum Hypoindex se sazby odrazily na začátku roku ode dna z prosincových 1,77 % na únorových 1,95 %.
Průměrná nabídková cena nových volných bytů se podle Deloitte develop indexu v listopadu a prosinci loňského roku zvýšila o 5,4 % na 85 320 korun za metr čtvereční. Meziročně došlo k téměř pětinovému nárůstu a během ledna a února letošního roku o dalších 2,5 % na 88 500 korun za metr čtverečních. Zároveň se tenčí nabídka volných bytů, která poklesla meziročně od loňského ledna z 6200 na 4 220 bytů.

Nájmy zdražují, přesto by brzy mohly hrát prim

Češi stále považují vlastnické bydlení za nejlepší alternativu bydlení. Téměř 80 procent z nich vidí vlastní bydlení jako výbornou investici. Zájem o investiční nemovitosti by měl proto přetrvat i v příštích měsících.
„Tato prognóza souvisí s nedostatkem alternativních investičních produktů a přirozenou důvěrou lokálních investorů v realitní trh, kterou zatím výrazně neotřásla ani snižující se dostupnost nových bytových jednotek, jejich cenový nárůst a podstatné změny na hypotečním trhu. Nájemní byt proto zůstává atraktivní z hlediska investičního nákupu, pro méně bonitní se však pomalu stává jedinou alternativní možností při řešení vlastního bydlení,“ říká Denisa Višňovská, partner realitní kanceláře Lexxus.
Současná situace na realitním trhu zhoršuje dostupnost bydlení především nízkopříjmových skupiny, které musejí ustupovat vlastnickému bydlení a uchylovat se k bydlení nájemnímu.  „Očekáváme, že pozvolna narůstající oblibu nájmů nezastaví ani zvyšující se ceny nájemného, které vzrostly v pražských bytech průměrně o 7 %,“ vysvětluje Denisa Višňovská.
„Nepředpokládám, že by došlo ke skokovém nárůstu poptávky po nájemním bydlení mezi těmi, kdo na hypotéku nově nedosáhnou, a i kdyby, nebude možné ji ze dne na den saturovat,“ dodává Omar Koleilat.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *