EUR 24.640

USD 21.274

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.90 %

EUR 24.640

USD 21.274

Text: Jana Zámečníková

15. 08. 2017

Nákupům „na sekeru“ odzvonilo

 

Nový zákon o spotřebitelském úvěru splnil jeden z hlavních cílů. Čistka mezi poskytovateli úvěru se podařila. Zákon ale může mít i jiný nezamýšlený dopad. Z trhu mohou vymizet i tzv. nákupy na sekeru.

Loading



 


Zákon o spotřebitelském úvěru platný od prosince loňského roku měl především vymýtit lichváře a nepoctivé poskytovatele úvěru. Jednou ze základních povinností poskytovatelů úvěrů je totiž licence od České národní banky (ČNB) a vlastní kapitál v minimální výši 20 milionů korun.
Podmínky licence však nesplní (nebo splnit nechce) každý a z šedesátitisícové armády poskytovatelů úvěrů tak zbyla pouhá stovka. Podle statistik ČNB zatím o licenci požádalo 106 poskytovatelů spotřebitelského úvěru.
Společnosti, které o licenci požádaly do konce letošního února, se nachází v tzv. přechodném období, během kterého mohou půjčovat do doby, než centrální banka o jejich žádosti rozhodne. Poskytovatelé, kteří o licenci zažádali až po 1. březnu, nesmí úvěry poskytovat, dokud o jejich žádosti ČNB nerozhodne. Na rozhodnutí má ČNB ze zákona 15 měsíců.
Úplně vyčistit trh od lichvářů se ale ČNB zřejmě nepovede. Některé společnosti se stáhnou mimo dosah ČNB a budou na trhu působit neoficiálně v šedé zóně. Centrální banka přesto doufá, že se zvýší transparentnost a přehlednost trhu a výrazně se posílí práva spotřebitele. Zákon má ale i jiný předem zřejmě nezamýšlený efekt.

Na sekeru bez sekery

Český zákonodárce totiž rozšířil působnost zákona oproti evropským požadavkům. Evropská směrnice neměla například problém s tzv. „nákupem na sekeru“. Definice spotřebitelského úvěru je velmi široká, aby se lichváři neschovávali za žádné výjimky,“ říká Miloš Borovička, právník spotřebitelské organizace dTest, a vysvětluje: „Spotřebitelským úvěrem je tak každá odložená platba poskytnutá spotřebiteli. Běžná praxe, kdy si prodavači v konzumu píší útratu, kterou zákazník vyrovná, když mu přijde výplata, tam zřejmě spadá rovněž.“
Úskalí je hned několik. Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů musí ze zákona splnit řadu povinností. Kromě písemné formy smlouvy má poskytovatel například rozsáhlé informační povinnosti před uzavřením smlouvy, ve smlouvě samotné či v průběhu trvání spotřebitelského úvěru. „Při nákupu na dluh by asi nikdo něco podobného nevyžadoval, i přes rozpor se zákonem by i ústní smlouva byla platná,“ říká Miloš Borovička.
„Neplatnost by se ale dala dovodit z absence ověření schopnosti spotřebitele splácet,“ dodává Miloš Borovička. Novou povinností poskytovatelů je totiž i dostatečné prověření bonity žadatele o úvěr, v opačném případě smlouva pozbývá platnosti. I na tomto poli má však například vesnický obchodník určitý náskok před úvěrovými společnostmi či bankami, protože často zná finanční poměry svého zákazníka lépe.

Kámen úrazu je licence

Nesplnění dalších povinností však může mít pro obchodníka mnohem závažnější důsledky. „Kdo poskytuje spotřebitelské úvěry bez patřičné licence, kterou nová právní úprava vyžaduje, podniká v úseku spotřebitelských úvěrů neoprávněně, za což může být sankcionován pokutou až do výše 20 milionů korun, při větším rozsahu by se jednalo o trestný čin,“ říká Miloš Borovička a dodává: „Neočekáváme, že by se Česká národní banka vydala kontrolovat malé obchody, jestli náhodou nedávají na dluh, ale na podnět musí dozorový orgán reagovat z úřední povinnosti.“
Obchodník tak může za svou laskavost draze zaplatit, pokud ho například udá zákazník, který pro svou nespolehlivost na úvěr nikde jinde nedosáhne. „Nezbývá než doufat, že zákon nebude v praxi vykládán tak tvrdě,“ dodává Miloš Borovička.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.03 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex: Hypotéky v červenci nečekaně zdražily, jsou opět nad 5 %

První prázdninový týden přinesl všem zájemcům o hypotéku nečekané procitnutí. Po dvou měsících totiž index Swiss Life Hypoindex citelně vzrostl o desetinu procentního bodu a vrátil se tak nad pětiprocentní hranici. Nejvíce stouply sazby u pětileté fixace (LTV do 80 %), a to téměř o čtvrt procentního bodu. Naopak u jednoleté fixace v porovnání s červnem stagnovaly.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Swiss Life Select

09. 07. 2025

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Téměř všechny banky snížily úroky. Která nejvíce?

Za více než rok se naše tabulka s přehledem aktuálních úrokových sazeb hypotečních úvěrů jednotlivých bank ještě tak „nezelenala“. Prakticky všechny banky – s výjimkou Monety a Fio banky, které zlevnily již dříve a jejichž nabídka stále patří k nejvýhodnějším – přistoupily v červnu ke snížení svých úrokových sazeb. Maximum činilo dvě desetiny procentního bodu, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

25. 06. 2025

Swiss Life Hypoindex: Hypotéky opět kosmeticky zlevnily, očekávat sazbu pod 4 % je letos iluze

Podle dat indexu Swiss Life Hypoindexu, který sleduje průměrnou nabídku hypotečních úrok, se sazby za poslední půlrok snížily zhruba o tři desetiny procentního bodu. To je pozitivní signál, který ale v kontextu historického vývoje zůstává velmi opatrný. Index potvrzuje, že trend poklesu trvá, ale nenabírá na obrátkách. Rychlejší zlevňování brzdí jednak konzervativní oceňování rizika ze […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

11. 06. 2025