EUR 25.270

USD 24.048

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.270

USD 24.048

Text: Monika Lukešová

06. 03. 2017

2 komentáře

Lichvářům zvoní hrana. Pro licenci se nehrnou

 

Česká národní banka bojuje proti lichvářům. Všechny firmy, které chtějí poskytovat půjčky, musely požádat ČNB o licenci. Některé společnosti nechávaly žádost úplně na poslední chvíli, ale ke konci února to vypadalo, že většina takových firem ukončí svou činnost.

Loading



 


Ze zhruba 60 tisíc nebankovních společností, které půjčují peníze lidem, ale i leasingových firem, jich ke konci února o licenci požádalo pouze 50. Povinnost mít licenci platí i pro poskytovatele tzv. mikropůjček, tedy půjček do pěti tisíc korun. Jestliže firmy chtějí poskytovat půjčky, musí splnit požadavky od České národní banky.
Každý poskytovatel půjček musí vlastnit minimální kapitál ve výši 20 miliónů korun, který nesmí klesnout. A to je také důvod, proč poskytovatelů půjček ubude a úvěrový trh bude o hodně menší.
Jeden z bodů, který musely společnosti pro udělení licence splnit, je požadavek důvěryhodnosti. Za důvěryhodnou se nepovažuje osoba, která má záznam v rejstříku trestů, či k jejichž majetku bylo v posledních pěti letech vydáno rozhodnutí o úpadku. Nedůvěryhodná osoba je také ta, která byla v posledních pěti letech členem statutárního nebo dozorčího orgánu nebo správní rady právnické osoby, jež se dostala do úpadku. Z toho vyplývá, že by licenci neměli dostat šéfové firem, kteří již v blízké minulosti někoho podvedli, nebo sami byli ve finanční tísni.
Firma, která chce získat licenci pro poskytování půjček, musí mít průhledný a nezávadný původ finančních zdrojů. Tuto podmínku musí splňovat i ovládající osoba žadatele. Žadatel o licenci musí být schopen zdokumentovat a České národní bance doložit legálnost původu počátečního kapitálu a finančních zdrojů, které slouží k poskytování úvěrů.
Žadatel v žádosti musí mimo jiné uvést údaje, podle kterých je možno žadatele identifikovat v příslušném registru. K žádosti přiloží všechny potřebné přílohy, které dokládají výše uvedené skutečnosti.
„V případě, že žadatel nevyhoví jasně formulovaným požadavkům zákona, není žádoucí, aby na trhu taková společnost působila,“ uvedla Denisa Všetíčková z tiskového odboru centrální banky.
Poskytovatelů půjček tedy výrazně ubude, ale co když jen „na papíře“. Otázkou je, jestli se firmy nestáhnou do šedé ekonomiky a nezačnou půjčovat lidem načerno. Sama Česká národní banka přiznává, že samotný nový zákon lichvářům v jejich činnosti nezabrání.

Získání půjčky bude průhlednější

„Především se zvýší transparentnost a přehlednost trhu. Výrazně se posílí práva spotřebitele,“ řekla Denisa Všetíčková.
I když společnosti licenci získají, nebudou moci vydělávat velké peníze například za penalizaci při nedodržování termínu splácení. Sankce za předčasně splacený úvěr bude omezena maximálně na 1 % doplácené jistiny. V případě, kdy se spotřebitel dostane do prodlení se splacením úvěru, bude moci věřitel účtovat smluvní pokutu. Tato pokuta ale nesmí přesáhnout 70 procent z výše jistiny, maximálně navíc může být 200 000 korun.
Chráněni budou i zájemci o nové půjčky, a to větší informovaností.  Spory ze spotřebitelských úvěrů nebude nadále možné řešit skrze rozhodčí řízení. Jaké bude působení zákona v praxi, ukáže až čas.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Dvě banky zvýšily sazby, tři je snížily z toho i jedna „velká“

Po čtyřech měsících se v naší tabulce opět červenalo. To znamená, že některé banky své úrokové sazby u hypotečních úvěrů zvýšily. Konkrétně se jednalo o Monetu a Fio banku. Zatímco v případě Monety to bylo o desetinu procentního bodu, u Fio banky to byly dvě desetiny. Přesto zůstávají jejich úrokové sazby nejvýhodnější na trhu. Opačným směrem (snížení […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024

ČNB opět snížila sazby

Po listopadovém zasedání ČNB opět snížila sazby, jaký je výhled pro hypotéky?

Na listopadovém zasedání 7. listopadu 2024 Česká národní banka (ČNB) snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,0 %, diskontní sazbu na 3,0 % a lombardní sazbu na 5,0 %. Hlavním důvodem tohoto kroku byla stabilizace inflace, která se již přiblížila cílovému pásmu ČNB. A podpora domácí ekonomiky, která čelí negativním vlivům vnějšího […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Swiss Life Hypoindex listopad 2024: Sazby hypoték klesají, ale pomaleji než hlemýždím tempem

Swiss Life Hypoindex v listopadu opět o něco klesnul. Je to ale v zásadě nepodstatná změna, která zájemcům o vlastní bydlení žádné viditelnější snížení splátek hypoték nepřináší. Marže bank v případě hypotečních úvěrů jsou aktuálně o přibližně čtyři desetiny procentního bodu vyšší, než je dlouhodobý průměr (více si můžete přečíst zde: Jak je to doopravdy […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • M.

    6 března, 2017

    Tohle je trochu propaganda. 60 tisíc bylo subjektů s ŽL „Poskytování s zprostředkování spotřebitelského úvěru“, přičemž valná většina z nich se živila právě tím zprostředkováním. Poskytovatelů půjček jsou na českém trhu nižší stovky, což přesně odpovídá počtu přihlášených (dle mých informací). Naopak většina zprostředkovatelů se registrovala jako vázaní zástupci (aktuálně 18000, další tisíce na pořadníku, protože ČNB nestíhá zapisovat)
    Dříve se nerozlišovalo mezi poskytovatelem a zprostředkovatelem, byla jen jedná vázaná živnost. A z toho vznikla ta novináři dokola omílaná konina, že je tu 60000 nebankovní poskytovatelů půjček.

    Odpovědět

  • marquitark11

    14 října, 2018

    Revitalized web work:
    http://love.boyfriend.adultnet.in

    Odpovědět